Brak dostępu root / sudoers

Ogólne pytania dotyczące systemu
pawelemtica
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2017, 20:51

Brak dostępu root / sudoers

Post autor: pawelemtica »

Witam,

Wersja debian 9.2.0, jak w temacie problem dotyczy logowania na root, tj. okazuje się, że hasło jest niepoprawne, podczas gdy z poziomu użytkownika nie mogę użyć sudo - błąd sudoers.

Ponieważ to była świeża instalacja na zupełnie oddzielnym sprzęcie do testów i nie miałem nic do stracenia to po utracie dostępu do root zarzuciłem nową instalację, żeby nie tracić czasu na odzyskiwanie. Nowa instalacja wszystko działa (sprawdzam dla pewności zanim zacznę cokolwiek modyfikować), dalej dodaję rep nonfree, amd, na koniec dodaję środowisko gnome i znowu się okazuje, że root już nie działa.

Czy w debianie to jest jakiś "standard" czy to jakiś poważny błąd w wersji?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak dostępu root / sudoers

Post autor: dedito »

Niezbyt konkretny opis problemu.
Co to za instalacja?
Gdzie na tego roota próbujesz się logować?
Jak próbujesz logować się do środowiska graficznego jako root to standardowo jest to blokowane (polityka bezpieczeństwa), szerzej opisane w podręczniku użytkownika.
pawelemtica
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2017, 20:51

Re: Brak dostępu root / sudoers

Post autor: pawelemtica »

Witam,
Jak próbujesz logować się do środowiska graficznego jako root to standardowo jest to blokowane (polityka bezpieczeństwa), szerzej opisane w podręczniku użytkownika.
Moje zdziwienie bierze się z tego, że jeszcze przy innych dystrybucjach nie spotkałem się z tym, żeby po dodaniu nowego występował powyżej opisany problem. Na standardowo zainstalowany xfce za każdym razem mogę wchodzić na root czy to przy uruchomieniu czy przełączaniu użytkownika.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak dostępu root / sudoers

Post autor: dedito »

Nie wiem ile tych dystrybucji było, bo znowu mało konkretnie piszesz, ale w Debianie tak jest, z powodów opisanych wcześniej.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby to wyłączyć, choć nie wiem po "kiego grzyba".
pawelemtica
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2017, 20:51

Re: Brak dostępu root / sudoers

Post autor: pawelemtica »

No dobra, to wszystko tłumaczy, nowe środowisko, które w odróżnieniu od standardowego ma inaczej ustawione AllowRoot/AllowRootLogin
Awatar użytkownika
alicja
Posty: 15
Rejestracja: 06 maja 2018, 01:16

Re: Brak dostępu root / sudoers

Post autor: alicja »

w debianie sudo trzeba sobie upiec :)
https://dug.net.pl/tekst/63/przewodnik_po_sudo/

tylko się nie poparz :)
ODPOWIEDZ