[+]Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Ogólne pytania dotyczące systemu
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

[+]Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: kviatek »

Hej,

Mam problem i potrzebuję rady, bo nie wiem, jak to leci do końca.
Zainstalowałem Stretch z migawki bodajże z listpoada/grudnia, bo tam jest kernel 4.8.
Na kernelu 4.9 mam błąd odnoszący się do ACPI, poszukałem w necie tochęi wiem już,
że jest to związane z błędem jajka 4.9.
Nie instalowałem jeszcze sterów WL do WiFi. Czy jeśli zablokuję aktualizację jądra,
postawię stery na 4.8, to gdy przyjdzie wydanie Stretch jako stabilnego, to co wtedy się stanie?
Pobiore aktulizacje systemu, po dodaniu repo wersji stabilnej, dostanę nowe jądro i pewnie stery sie posypią, tak?
Trzeba będzie zainstalować je jeszcze raz dla Linuxa 4.9, więc będę potrzebował kabla, żeby to zrobić. Dobrze myślę?
Nie wiem, jak to rozegrać, bo nie wiem dokładnie jak będzie kiedy w końcu zaktualizuję jądro przy stabilnym wydaniu.
Chcę się upewnić zanim cokolwiek zrobię, na wypadek, gdybym nie miał możliwości podpiąć się do neta przez kabel
i nie mógł załadować sterów WiFi do nowego kernela.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2017, 17:12 przez kviatek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: dedito »

kviatek pisze: 18 lutego 2017, 12:31 Czy jeśli zablokuję aktualizację jądra, postawię stery na 4.8, to gdy przyjdzie wydanie Stretch jako stabilnego, to co wtedy się stanie?
Pobiore aktulizacje systemu, po dodaniu repo wersji stabilnej, dostanę nowe jądro i pewnie stery sie posypią, tak?
Trzeba będzie zainstalować je jeszcze raz dla Linuxa 4.9, więc będę potrzebował kabla, żeby to zrobić. Dobrze myślę?
Jak w repozytoriach masz ustawione stretch to nic się nie stanie, pozostaniesz na stretch, który niedługo stanie się stable.
Jak masz ustawione testing to przejdziesz do kolejnej edycji testowej, ale i wtedy nic nie powinno się stać.
kviatek pisze: 18 lutego 2017, 12:31 Nie wiem, jak to rozegrać, bo nie wiem dokładnie jak będzie kiedy w końcu zaktualizuję jądro przy stabilnym wydaniu.
Co będzie to zobaczysz, zawsze masz możliwość załadować system ze starym jądrem (o ile go wcześniej nie usuniesz).
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Re: Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: kviatek »

Hej,

Dzięki. Mam jeszcze jendo pytanie: jeśli zostanę przy starym jądrze, to co z łatami bezpieczeństwa do niego?
Muszę poszukać jak się je samemu pobiera?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: Yampress »

już niedługo będzie kernel 4.10. Bo na takim ma bazować wydanie stable, a na www.kernel.org

mainline: 4.10-rc8 2017-02-12
stable: 4.9.11 2017-02-18
longterm: 4.4.50 2017-02-18


Z resztą 4.10 miał być wydany tydzień temu.

Do każdej wersji jajamuszą być stery. Więc skoro jajko się zaktualizuje to zbuduje również moduły sterowników pod nie albo wersja sterowników będzie pod konkretne jajo już w paczkach zaktualizowana
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: dedito »

kviatek pisze: 18 lutego 2017, 16:31 Hej,

Dzięki. Mam jeszcze jendo pytanie: jeśli zostanę przy starym jądrze, to co z łatami bezpieczeństwa do niego?
Muszę poszukać jak się je samemu pobiera?
Tu nie mam pewności, ale tak na zdrowy rozsądek to biorąc, jeśli znajdą problem w bieżącym kernelu to łatają go też w poprzednich i przyszłych jeśli problem ten rozciąga się na wiele wersji.
Być może nie łatają tego tak szybko jak w bieżącym stable, ale opiekun paczki ostatecznie też ją powinien połatać.
Twój obecny testing też nie ma pełnego wsparcia zespołu ds. bezpieczeństwa.
https://www.debian.org/releases/testing/
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Re: Stretch, aktualizacja sterownika WiFi z Linux 4.9

Post autor: kviatek »

już niedługo będzie kernel 4.10. Bo na takim ma bazować wydanie stable, (...)
Myślałem, że zmienili zdanie i postanowili zostać przy 4.9: https://wiki.debian.org/DebianStretch
Do każdej wersji jajamuszą być stery. Więc skoro jajko się zaktualizuje to zbuduje również moduły sterowników pod nie albo wersja sterowników będzie pod konkretne jajo już w paczkach zaktualizowana
W takim razie damy radę, bo bałem sie bałaganu przy zmianie kernela.
Twój obecny testing też nie ma pełnego wsparcia zespołu ds. bezpieczeństwa.
https://www.debian.org/releases/testing/
Tak, czytałem o tym. Zastanawiałem się jak to będzie na przyszłość z samym jądrem, jak Stretch stanie się stabilny.
Dzięki za Wasze wyjaśnienia, wszystko w sumie jest już jasne.
Zablokowany