Użytkownicy i grupy.

Ogólne pytania dotyczące systemu
nalkubaxd5
Posty: 21
Rejestracja: 19 września 2015, 19:11
Lokalizacja: Twoja karta sieciowa

Użytkownicy i grupy.

Post autor: nalkubaxd5 »

Awe.

Posiadam VPS'a na którym postawiłem sobie serwer WWW z forum (Apache2). Ścieżka do plików (DocumentRoot): /var/www/flarum
Teraz potrzebuję jeszcze serwer FTP dla łatwiejszego zarządzania plikami. Zapewne postawię na proftpd.

Problem zaczyna się z permisjami. Oczywistym jest, iż będę chciał utworzyć osobne konto dla FTP (dajmy: MrPsycho), więc jeśli przypiszę (chown -R) folder z forum to www-data utraci do niego dostęp, a przynajmniej do zapisywania w nim. Jeśli znowu przypiszę folder do www-data, zostanę bez dostępu FTP i tak w kółko.

Także podejrzewam, że jestem zmuszony do skorzystania z znienawidzonych przeze mnie grup. Proszę, abyście w mniejszym lub większym stopniu wytłumaczyli mi tworzenie grupy (dla MrPsycho i www-data do /var/www/flarum z pełnym dostępem rwx) w taki sposób, aby każdy kolejny plik zuploadowany przez MrPsycho był edytowalny przez www-data i odwrotnie.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Użytkownicy i grupy.

Post autor: lizard »

Dopisz użytkownika, na którym działa serwer FTP do grupy www-data, a potem:

Kod: Zaznacz cały

chmod -R g+sw /var/www/flarum
chgrp -R www-data /var/www/flarum
W konfiguracji serwera FTP zmień także domyślną maskę dla nowo tworzonych plików na coś w rodzaju 002.

Zamiast powyższego możesz skorzystać z ACL-i (man setfacl).
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Użytkownicy i grupy.

Post autor: Morfik »

Ja tam u siebie na morfitroniku mam co prawda bloga ale jego plikami zarządzam via sshfs z poziomu zwykłego menadżera plików, który wspiera taki sieciowy system plików. Ten blog wisi na apache i on ma go tylko do odczytu, a mój zwykły użytkownik do zapisu. Poza tym, sshfs wykorzystuje szyfrowane połączenie do przesyłania danych, to raz, a dwa potrafi robić użytek z uwierzytelniających kluczy SSH, przez co w ogóle nie trzeba korzystać z haseł. Dlatego ja bym ci radził odpuścić sobie FTP'a i zainteresować się właśnie sshfs, bo to o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie o ile ma się dostęp SSH do VPS'a. :D
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Użytkownicy i grupy.

Post autor: Yampress »

przecież hasła do ftp idą przez sieć czystym teksem...

ftp powinno się dziś raczej używać tylko do pobierania plików, a nie wysyłania...
ftps
ODPOWIEDZ