Debian stretch - problem z uruchomieniem systemu

Ogólne pytania dotyczące systemu
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Debian stretch - problem z uruchomieniem systemu

Post autor: NickBezCyfr »

Dzień dobry!
Otóż już jakiś czas staram się ogarniać w linuxie. Jakiś czas temu postawiłem sobie Debiana stable z KDE, działało w porządku, choć drażniła mnie przestarzałość pakietów. Gdzieś wyczytałem, że wersje testing są ok, że wprawdzie zdarzają się nań błędy, ale we lwiej części nie przeszkadzają one znacznie w codziennych czynnościach na komputerze osobistym. Podjąłem próbę aktualizacji do stretcha - edytowałem plik ze źródłami oprogramowania, zaktualizowałem, zresetowałem system i... I niby wszystko ok. Wpisałem hasło - jednak nie wszystko ok: blackscreen i powrót do ekranu logowania. Wlazłem w tryb tekstowy, tam się zalogowałem, podjąłem próbę odpalenia ręcznie iksów - wywalało błąd z rozszerzeniem jakiegoś pliku. Szukałem, szperałem po sieci, myszkowałem po systemie - próbowałem naprawić: nieudolnie. Postanowiłem przeinstalować system. Postawiłem Debiana stretch również z KDE. Niby działało fajnie, po jakimś czasie jednak ekran zaczął dziwnie migotać - ikony i okna szybko pojawiały się i znikały. Kilka razy pomógł restart. 'Poczekam na aktualizację, pewnie wkrótce to naprawią' - myślałem. Dzisiaj po aktualizacji problem wystąpił ponownie; restart; ładuje się i... czarny ekran z mrugającym znakiem '_' w lewym górnym rogu. Uruchomienie przez tryb naprawczy nie pomogło - error, jedyne co mogę zrobić to zalogować się i przejrzeć logi.

Stąd moje pytanie: czy jest to wina stretcha w ogólności czy to KDE jest w rozsypce, czy to ja raz za razem popełniam jakiś błąd? Czy odpuścić sobie testing i wrócić do stable, czy raczej zmiana środowiska graficznego np. na MATE powinna rozwiązać sprawę? A może istnieje jakaś prosta droga restytucji mojego posypanego systemu do jego standardowej sprawności? W razie potrzeby mogę zamieścić konkretne fragmenty logów.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

KDE jest jeszcze w rozsypce,spróbuj zmienić menadżer logowania na inny.Do tego dochodzi bug z kwin_11 :/
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

szelma, dzięki za odpowiedź. Teraz nie mam już problemu z logowaniem, graficzny panel logowania po prostu się nie wyświetla A jak z innymi środowiskami? Jest lepiej? Wolałbym korzystać z testing, ale jeśli nie ma rady to wykonam regres do stable.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

inne działaja dobrze chyba ;) ja używam tylko kde
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Szelma, z jakiej wesji KDE korzystasz i na jakiej wersji debiana?
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

teraz mam stretch z kde5
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

I nie masz podobnych problemów?

Właśnie sobie uzmysłowiłem, że w sumie nie zainstalowałem sterowników do grafiki, czyli, jeśli dobrze mniemam, system korzysta z driverów dla intela. Czy w tym może leżeć problem? Zawsze po instalacji rozdzielczość była beznadziejna, tym razem o dziwo normalna, więc nie zawracałem sobie głowy taki 'pierdołami'.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

mam problemy z kwin_11 pomimo zainstalowanych sterów invidii.No i zrezygnowałem całkowicie z graficznego menadzera logowania.Dodam,że używałem sida z którego bylem bardzo zadowolony,no ale odmienilem się z siostrzeńcem na kompy i zainstalowałem sobie stable.Ciągłe wycieki ram i obciążenie procesora pokusiło mnie o upgrade do testing.Co prawda pomogło,no ale ten bug z kwin :/
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Czym się objawia ten problem? Pytam, bo rozważam czy jak będę ponownie stawiał debiana bawić się w KDE, czy przyjąć, że nie podołam i zainstalować MATE albo inny cud.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

musisz doinstalować pakiet kwin-x11 jeśli go nie będzie w systemie bo będzie brakowało belki programu w kde
ODPOWIEDZ