Debian stretch - problem z uruchomieniem systemu

Ogólne pytania dotyczące systemu
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Ok. Mam jedną kartę, która nazywa się eth0. Co mogę z tym zrobić?

O! Pomyślałem, że sprawdzę internet raz jeszcze, tyle że z usera, i proszę! apt-get update wykonało się prawidłowo! Co teraz?
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

hehe,teraz nie wiem,nie będę czarował,bo też nie jestem zaawansowanym użytkownikiem.Albo spróbuj zainstalować stery od grafiki albo usuń całe środowisko graficzne kde i zainstaluj od nowa albo zainstaluj inne np. cinnamon
Tak jak wcześniej wspomniałem,u mnie kde5 działa pod warunkiem,że nie korzystam z sddm no i ten problem z kwin co jakiś czas
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Dzięki wielkie za pomoc, sporo się nauczyłem, myślę że wątek będzie bardzo przydatny jeszcze dla wieeelu osób. Ale niestety po drodze rozwaliłem system - zrobiłem autoremove i wywaliło mi sudo z systemu, jeszcze kilka innych dziwnych rzeczy się stało. Cóż - zagapiłem się i nie sądzę, by opłacało się jeszcze tego trupa reanimować. Zainstaluję chyba to wszystko od nowa i powinno być git.

Czy zainstalowanie dwóch środowisk graficznych obok siebie może generować problemy? Mam na myśli wgranie KDE i np. MATE. Czy może lepiej w swoim czasie zrobić backup i odinstalować jedno na rzecz drugiego?
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

zainstalowanie dwóch środowisk nie będzie generować żadnych problemów.To tylko więcej miejsca zużytego,więcej programów dedykowanych dla danego środowiska.Jedno jest pewne,chcąc używać kde na testingu musisz zrezygnować z sddm-przynajmniej na razie do póki nie rozwiążą problemu sddm i Qt5
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Że spytam jeszcze: jak się je przełącza?
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

Co sie przełącza?Wybór środowiska graficznego podczas logowania czy wybór menadżera logowania?Zakładając,ze masz więcej niż jeden
Jesli masz dwa np. sddm i dajmy na to xdm to dajesz jako root czy tam z sudo

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure sddm
wtedy będziesz miał wybór menadżera logowania.Srodowisko wybierasz sobie już w menadżerze.SDDM,KDM,GDM3 obsługuja wybór środowiska graficznego reszta nie wiem.Ja mam tyko kde i logowanie z konsoli ;) więc jakiś napakowany menadżer typu gdm3 który waży ponad 500 mega nie jest mi do niczego potrzebny
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

szelma pisze:...jest enp2s0 i to jest pewnie przyczyną braku netu
Panowie, nie siejcie zamętu ;) Karta może się tak zwać, dostała adres IP, brama również jest zatem ping na świat również powinien być. Warto sprawdzić czy działa rozwiązywanie nazw, np.:

Kod: Zaznacz cały

host wp.pl
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

wiem,ze może się tak zwać,ale nie wiedzieć czemu zawsze miałem eth0 i wszystko hasa a dnia nastepnego uruchamiam kompa i nie mam netu.Okazuje się,że wszystkie ustawienia są na eth0 a karta ma przypisane enp7s0.Odgadniesz czemu tak się stało bo ja nie wiem,przeprawiłem ręcznie w plikach na enp7s0 i internet powrócił.tak było w moim przypadku

poza tym autor tematu miał neta jak się okazało,ale nie z recovery mode a wcześnie nie mógł zalogować się jako uzytkowik :P
Sprawdzać nic nie musi bo internet działa z użytkownika
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Panowie ... nie siejcie offtopu ...

szelma
Nie grzeb w plikach, bo pierwsza, kolejna i trzecia aktualizacja i tak wszystko zaorają.
Dodaj na stałe w linii komend jądra w Grub / Syslinux taki wpis i po krzyku:

Kod: Zaznacz cały

net.ifnames=0
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

Dzięki marcin1982 .Na razie wszystko jest ok jeśli chodzi o net,będę pamiętał na przyszłość.Sorry za offtop,ale zostały poruszone dwa problemy w jednym temacie z czego jeden to nie był problem ;)

Temat nie został rozwiązany,rozwikłaliśmy zagadkę z logowaniem,bo sam nie dawno borykałem się z problemem,który stwarzał mi sddm.Okazało się jednak,że nie tylko sddm,ale i coś innego nie leży.Zabrakło niestety fachowców od linuksa
:( a dwóch niedoświadczonych może coś naprawić czasem a jeszcze więcej popsuć :p Tak więc autor tematu postanowił stawiać debiana od nowa,w każdym razie moje porady niczego nie popsuły :)

ODPOWIEDZ