Debian stretch - problem z uruchomieniem systemu

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

odpalam sobie np.dolphin i mam wrażenie jakbym za szybko kliknął na folder,który chce otworzyć wtedy znikają mi obramowania okien i przezroczystości.Jedyny sposób poza hardresetem :P jest alt+spacja i uruchomienie kwin,potem ctrl+esc i killnięcie zamrożonego procesu kwin_11.

edit:Yampress mam ten pakiet w wersji 5.4.2-1
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Aktualnie sprawa ma się tak:

- pakiet kwin-x11 już jest zainstalowany.
- apt-get update nie działa.
- mogę wywołać serverx, pokazuje się animacja taka jak po zalogowaniu, ale zaraz wywala błąd i wracam do trybu tekstowego 'file /root/.xauthority does not exist'
Co robić?

Ewentualnie, jeśli nie ma tu osoby mającej pomysł co z tym dalej czynić, napiszcie jak oceniacie pomysł przeinstalowania systemu znowóż z KDE na pokładzie, tym razem niezapominawszy o sterownikach? Mogę również zainstalować dwa środowiska graficzne - KDE zacznę używać, gdy będzie wystarczająco ku temu sprawne - czy są jakieś przeciwwskazania?
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

wygląda na to,że jako root chcesz logować się do ixów,ten plik siedzi w home/user
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Niestety nie mogę zalogować się jako użytkownik.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

Na próbę stwórz nowego użytkownika i sprawdź czy będziesz mógł się zalogować

a co z Twoim menadżerem logowania?Wspominałeś,że znikł Ci całkiem.Albo graficzny menadzer logowania albo xinit wykorzystac do tego celu.To,pewnie dla tego nie mozesz logować się jako uzytkownik
zainstaluj sobie np xdm,tylko jeden pakiet i sprawdx czy loguje jako uzytkownik
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Daję komendę login, pyta o nazwę użytkowanika, podaję. Otrzymuję komunika: 'System is booting up. See pam_nologin(8)'.

EDIT: Już tworzę.
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Utworzyłem - to samo.
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Generalnie w toku normalnego uruchomienia ładowanie kończy się pustym ekranem z myślnikiem w lewym górnym rogu. Jeśli uruchomię recovery mode mogę się zalogować jako root i z jego pozycji wykonywać czynności. Nie mogę jednak się zalogować jako zwykły użytkownik, ponieważ wywala mi błąd jak wyżej. Jak mam wykorzystac xinit? Po wywołaniu komendy dostaję biały prostokąt z konsolą, w której nadal nie mogę się zalogować. XDM wywala błąd, że nie udało pobrać się niektórych archiwów.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

zainstaluj xdm,on Cie zaloguje
Możesz tez sprawdzić z "nomodeset". W grub wciśnij "e" zjedź do linii linux i na końcu tej linii za "ro quiet" dodaj nomodeset
parametr nomodeset wyłącza KMS jeśli ma się problemy z grafiką.Ale u Ciebie to jest problem z menadżerem logowania coś mi się zdaje

xinit: https://dug.net.pl/tekst/224
NickBezCyfr
Posty: 26
Rejestracja: 27 października 2015, 10:28

Post autor: NickBezCyfr »

Już idę sprawdzić nomodeset. Problem z xdm polega na tym, że nie chce mi go pobrać - ogólnie apt-get nie działa prawidłowo.

nomodeset nie działa.
ODPOWIEDZ