Szybki start (boot) na Raspianie

Ogólne pytania dotyczące systemu
cyryl19955
Posty: 17
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 00:40

Szybki start (boot) na Raspianie

Post autor: cyryl19955 »

Witam posiadam mikrokontroler Raspberry Pi B+ z Debianem Wheezy na pokładzie. Mam pytanie czy da się skrócić boot systemu do 10-20s ? Wiem, że istnieje możliwość stworzenia własnego obrazu i wtedy czas wyniesie 3s, w sumie nie potrzebuje zbyt skomplikowanego bo wystarczy mi żeby się włączył i uruchomił program w C++ wraz z obsługą bibliotek ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Gdzieś znalazłem poradnik dotyczący quiet boot'a + dodatkowo po uruchomieniu systemu automatycznie się loguje do terminala i czas od momentu włączenia do gotowości to ok 40s. To za dużo żebym mógł użyć maliny w moim urządzeniu. Proszę o pomoc.

EDIT:
Aktualnie po wyłączeniu kilku pakietów i włączeniu quiet boota do tego stopnia że w konsoli nie są wyświetlane żadne informacjie systemowe typu: "sprawdzam porty, szukam pliku itp. ". Czas bootowania wynosi 30s +/- 2s. Jakieś pomysły gdzie można zabrać 10s? Próbowałem readahead ale wyskakuje mi błąd że nie można "touch".
xyzydor
Posty: 19
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 14:06

Post autor: xyzydor »

Witam,
Mój pierwszy post i okazuje się, że z poradą ;)
Mnie start znacznie przyspieszyło przeniesienie systemu na pendrive USB 3.0.
Tak wiem, RBPI nie ma USB 3.0 ale dziwne jest to że żaden nawet z wyższej półki cenowej pendrive na 2.0 nie osiągnął takich wyników odczytu jak właśnie ten powyższy.
cyryl19955
Posty: 17
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 00:40

Post autor: cyryl19955 »

Duża była różnica w czasie? Jeszcze w najbliższej przyszłości planuje zakup karty class 10. Jak sprawdzałem overclocking to na medium i tym super turbo nie ma większej różnicy sekunda, dwie a procek dłużej wytrzyma.
xyzydor
Posty: 19
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 14:06

Post autor: xyzydor »

Kolego musze wziąć stoper i zmierzyć ile się uruchamia bo tak na wyczucie może być to niedokładne, lecz z całą śmiałością mogę powiedzieć, że jest co najmniej 1/3 szybszy.
First of all to musisz zmienić tą kartę bo odczyt na klasie którą masz jest dramatyczny.
Zrób test i weź zwykłego pena i zobaczysz jak szybko startuje.
cyryl19955
Posty: 17
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 00:40

Post autor: cyryl19955 »

Wiem po prostu miałem zbędną kartę sd a zabrakło funduszy na zakup nowej. Podaj mi proszę jaki u Cb jest czas bootowania w ostateczności będe próbował modyfikować kernel chociaż jakoś tego nie widzę, linux dla mnie to czarna magia..
xyzydor
Posty: 19
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 14:06

Post autor: xyzydor »

No mówiąc szczerze to top co piszesz o modyfikacji kernela na twoim poziomie to zaczynasz od d..y strony mówiąc delikatnie, ale to twój pomysł na ten problem.
Dzisiaj wieczorem jak mi się uda to sprawdzę czas startu.
A tak na marginesie dlaczego zależy ci tak bardzo na szybkim starcie?
Jaką masz dystrybucję?
cyryl19955
Posty: 17
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 00:40

Post autor: cyryl19955 »

Chodzi mi o stworzenie kontrolera efektów do gitary elektrycznej i chciałbym żeby w razie jakiegoś błędu szybko zrobić restart maliny i na nowo wczytać program. Chociaż jest mało prawdopodobne żeby malina sama z siebie coś nabroiła prędzej moje oprogramowanie to zrobi. Myślę że po prostu zmiana karty microSD *klik* rozwiąże ten problem, odczyt 90MB/s na pewno polepszy sprawę. Bo jednak wg. mnie to te 30s to za długo. W takim razie czekam na odpowiedz żeby się dowiedzieć co potrafi Twoje Rpi ;]
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

cyryl19955 pisze:Witam posiadam mikrokontroler Raspberry Pi B+ z Debianem Wheezy na pokładzie.
Raspbianem, Debian na Raspberry Pi nie działa.

Usuń nie potrzebne elementy spowalniające start. Mój system na karcie class 10 podnosi się w 10-12s.
cyryl19955
Posty: 17
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 00:40

Post autor: cyryl19955 »

Co masz na myśli mówiąc niepotrzebne elementy? Jestem kompletnie zielony w tych sprawach prosiłbym szczegółowo :)
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Zrób tak:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install bootchart bootchart-view
Potem dopisz do /boot/cmdline.txt:

Kod: Zaznacz cały

init=/sbin/bootchartd
Reset rpi i potem dajesz:

Kod: Zaznacz cały

bootchart -f png
i możesz obrazek na forum dać.
ODPOWIEDZ