MTA

Ogólne pytania dotyczące systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

MTA

Post autor: Kaka' »

Podczas startu debiana, tak raz lub dwa razy na tydzień, linux zatrzymuje się podczas ładowaniu czegoś takiego: "Starting MTA". Zdarza się to bardzo rzadko, może 2 razy na tydzień ale jest to denerwujące bo muszę czekać z 5 minut aż się system uruchomi.

Szukałem w google i tam znalazłem, że taka sytuacja się dzieje jak nie ma się dostępu do internetu itp. Ja jednak zawsze mam włączony net. Podobno też mam wtedy źle skonfigurowany exim, ja jednak go nigdy nie konfigurowałem.

Osobiście mnie to nie przeszkadza ale pytam tak z samej ciekawości.

Wie ktoś może dlaczego tak się dzieje?

Pozdrawiam!
Partition
Posty: 81
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:12
Lokalizacja: Bêdzin

Post autor: Partition »

A potrzebny Ci w ogóle ten exim?

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove exim4-* --purge
:P
Ew. usuń go ze skryptów startowych za pomocą

Kod: Zaznacz cały

update-rc.d
Pozdro.
btw. u mnie zawsze uruchamia się normalne. ;)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Partition pisze:A potrzebny Ci w ogóle ten exim?
Nie jest mi potrzebny.
Ew. usuń go ze skryptów startowych za pomocą
Chyba tak właśnie zrobię albo go odinstaluje. Jeżeli chodzi o jego odinstalowanie to nic "złego" się nie stanie z systemem? Bo z tego co pamiętam podczas instalacji debiana pytał się o exima, to było coś z pocztą. Ale nic po za tym nie kręciłem w tym.
Partition
Posty: 81
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:12
Lokalizacja: Bêdzin

Post autor: Partition »

Ja usuwałem i działa dalej.(system) ;-)
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

MTA (od Mail Transfer/Transport Agent) to typ programów, które odpowiadają za odbieranie i doręczanie e-maili (także tych lokalnych). Jeżeli nie chcesz odbierać maili wyslanych na adres ty@twoj.komp i nie używasz polecenia sendmail ani żadnych programów, które go wywołują (np. mailto czy Mutt) to możesz go odinstalować. Radzę jednak najpierw upewnić się, że jest zbędny (np. - jak radził kolega - nie uruchamiać go przez pewnien czas) i dopiero wtedy usunąć paczkę.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ok, dzięki Wam!

Pozdrawiam!
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

A z crona nie korzystasz? Wyniki działania komend (o ile nie przekierowano ich na /dev/null) wysyłane są na konta użytkowników za pomocą MTA. Może jednak lepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie jakiegoś "lekkiego" MTA zamiast całkowitego usuwania...
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

POX pisze:A z crona nie korzystasz?
No w cronie mam kilka rzeczy poustawiane.
POX pisze:Może jednak lepszym rozwiązaniem byłyby zainstalowanie jakiegoś "lekkiego" MTA zamiast całkowitego usuwania...
A co dokładniej polecasz?



Za to usuwanie MTA się jeszcze nie brałem, ale miałem zamiar to zrobić jutro, dzisiaj siedziałem tylko nad sterami do ATI i mi się udało.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

A co dokładniej polecasz?

Moze ssmtp, albo nbsmtp
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Używam Postfiksa, więc niewiele pomogę. Skoro masz już zainstalowanego Exima, to sprawdz czy jest on zainstalowany z paczki exim4-daemon-light.

Listę innych MTA dostępnych w Debianie możesz sprawdzić wydając polecenie `aptitude show mail-transport-agent` (mail-transport-agent to pakiet wirtualny).
ODPOWIEDZ