Architektura 32-bitowa czy 64-bitowa

Ogólne pytania dotyczące systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Architektura 32-bitowa czy 64-bitowa

Post autor: Kaka' »

Już od dawna (od kiedy mam linuksa czyli od 3 miesięcy) się zastanawiam czy nie lepiej mieć zamiast architektury 32-bitowej 64-bitową? 64-bitowa jest szybsza i to by mi się przydało ale czy się opłaca bo z tego co wiem z AMD64 są "jakieś" problem - czy to prawda czy są to "poważne" "problemy"? No i czy to mi się to opłaca bo ja nie gram w gry tylko sobie pracuje na kompie - głównie pracuję z Java.

Co wy o tym myślicie - opłaca się zmieniać na 64?

Pozdro!
Partition
Posty: 81
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:12
Lokalizacja: Bêdzin

Post autor: Partition »

Nie miałem nigdy doczynienia z AMD64 + Linux ale wiem że są drobne problemy z pluginem flash.
Masz opis:
http://jakilinux.org/linux/ubuntu/kubun ... ie-64-bit/
Pozdrawiam.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ale czy to ma sens kupować np. AMD64 ? Z tego co czytałem będę musiał zmienić tylko płytę główną ( procesor też oczywiście ;-) ). Tak na oko ile bym zapłacił ?
Może zamiast AMD coś innego proponujecie?

Pozdro!
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Post autor: e-gore »

Mam lapka z Turionem 64 + Debian Etch. Działa prawie wyśmienicie (ale to raczej ze wzglętu na wersję "testing"). Brakuje troszkę softu na tę architekturę, ale to do przeżycia jest. W sumie nie widzę przeciwskazań... :)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Mam lapka z Turionem 64 + Debian Etch. Działa prawie wyśmienicie (ale to raczej ze wzglętu na wersję "testing"). Brakuje troszkę softu na tę architekturę, ale to do przeżycia jest. W sumie nie widzę przeciwskazań... :)
Bo tak myśląc "realnie" to nie opłaca się już kupować 32 bo to "wychodzi" już z "mody".
e-gore
Beginner
Posty: 147
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 21:30

Post autor: e-gore »

Wychodzi, nie wychodzi... Mimo wszystko, 64 bity są ciągle raczej mało popularne.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Wychodzi, nie wychodzi... Mimo wszystko, 64 bity są ciągle raczej mało popularne.
Fakt są mało popularne ale po prostu już się nie opłaca kupować 32. Lepiej kupić 64 i mieć szybszy komp niż kupować 32. Jak będę kupował nowy komp to kupie 64 nie będę się już "bawił" w 32. ;-)

Pozdrawiam!
Verdan
Posty: 80
Rejestracja: 06 czerwca 2006, 17:49

Post autor: Verdan »

Na dobrą sprawę wcale nie jest taki szybszy jak masz 32 bitowy system...

V.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Dobra nie ma co się kłócić co jest lepsze, szybsze itp. Za kilka lat 64 to będzie norma a za kilkadziesiąt to.....no właśnie ciekawe co będzie tak za 20 lat......;-)

Pozdrawiam!
Verdan
Posty: 80
Rejestracja: 06 czerwca 2006, 17:49

Post autor: Verdan »

Pewnie komputery kwantowe ...
http://www.ipipan.gda.pl/~andrzej/paper ... -comp.html

Pozdrawiam,
V.
ODPOWIEDZ