[+] Wheezy - nie mog

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Torque
Posty: 37
Rejestracja: 10 marca 2009, 16:06
Lokalizacja: Dolna Posada

[+] Wheezy - nie mogę zaktualizować oprogramowania

Post autor: Torque »

W czwartek wieczorem próbowałem zaktualizować świeżo zainstalowanego Debiana Wheezy:

Kod: Zaznacz cały

apt-get update
apt-get upgrade
Apt ściągnął mi pakiety do aktualizacji, jednak nic nie zainstalował. Po odczytaniu dziennika zmian pojawiła się informacja:

Kod: Zaznacz cały

patch (2.6.1-1) unstable; urgency=low

  The options -U --unified-reject-files and --global-reject-file have now been
  removed.

 -- Christoph Berg <myon@debian.org>  Sun, 06 Feb 2011 20:17:11 +0100

/tmp/tmp15zOeu (END) 
I to wszystko, dalej nic się nie dzieje. Jedyne, co mogę zrobić, to Ctrl C.

To moja lista repozytoriów:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/apt/sources.list
# 

# deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Squeeze_ - Official Snapshot amd64 NETINST Binary-1 20110206-15:21]/ squeeze main

#deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Squeeze_ - Official Snapshot amd64 NETINST Binary-1 20110206-15:21]/ squeeze main


deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ testing main non-free contrib
deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ testing main non-free contrib

deb http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free

#~~~~~~Debian-multimedia~~~~~~#
deb http://www.debian-multimedia.org testing main non-free
deb-src http://www.debian-multimedia.org testing main non-free
System instalowałem na świeżo z płytki netinstall, kilka dni po wydaniu stabilnego Squeeze, było to więc ok. 2 tygodnie temu. Od tego czasu wykonywałem aktualizacje oprogramowania dwa razy i nie miałem żadnych problemów.

W piątek musiałem wyjechać, więc porzuciłem sprawę, mając nadzieję, że to chwilowe problemy z jakimś pakietem i możliwe, że po powrocie do domu wszystko wróci do normy. Nie wróciło.

Co dziwne, w pracy mam na maszynie wirtualnej również Wheezy, z tym, że 32-bit po aktualizacji ze Squeeze poprzez:

Kod: Zaznacz cały

apt-get dist-upgrade
i tam jest wszystko w porządku.

Czy ma ktoś może jakiś pomysł i mógłby naprowadzić mnie na rozwiązanie?
pioruns
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 17:36

Post autor: pioruns »

To znaczy chcesz powiedzieć, że aktualizacja się zatrzymuje na odczytywaniu dziennika zmian, tak? I dalej nie możesz kontynuować?
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

A czemuż to nie użyjesz :

Kod: Zaznacz cały

apt-get dist-upgrade
Awatar użytkownika
Torque
Posty: 37
Rejestracja: 10 marca 2009, 16:06
Lokalizacja: Dolna Posada

Post autor: Torque »

DaVidoSS pisze:A czemuż to nie użyjesz :

Kod: Zaznacz cały

apt-get dist-upgrade
Próbowałem z identycznym rezultatem.

Co do dziennika zmian wyglądało to dokładnie tak: po informacji o pakietach, które zostaną zaktualizowane apt pyta, czy kontynuować, na co odpowiadam:

Kod: Zaznacz cały

Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  avahi-daemon bash-completion cups-bsd cups-client cups-common dbus dbus-x11 fancontrol
  geoip-database groff-base hal iproute isc-dhcp-client isc-dhcp-common iso-codes
  libatasmart4 libavahi-client3 libavahi-common-data libavahi-common3 libavahi-core7
  libavahi-qt3-1 libbluetooth3 libcups2 libcupsimage2 libdbus-1-3 libgeoip1 libgnutls26
  libgpg-error0 libhal-storage1 libhal1 liborc-0.4-0 libpciaccess0 libsensors4
  libusb-0.1-4 libvpx0 libx11-6 libx11-data libx11-xcb1 libxaw7 libxcb-dri2-0
  libxcb-render0 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxcb1 libxext6 libxi6 libxt6
  lm-sensors login network-manager-openvpn network-manager-pptp network-manager-vpnc
  passwd patch pm-utils rsyslog sun-java6-bin sun-java6-jre sun-java6-plugin tasksel
  tasksel-data tcl ttf-dejavu ttf-dejavu-core ttf-dejavu-extra ttf-freefont
  ttf-liberation usb-modeswitch usb-modeswitch-data usbutils x11-utils
72 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 2 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 0 B/62,8 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 3387 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? y
Po czym wyświetla się informacja:

Kod: Zaznacz cały

Odczytywanie dzienników zmian
i postęp podawany w procentach. Ostatnią liczbą, jaką mogę zobaczyć (postęp przebiega szybko) jest 95%.
Po czym pojawia mi się wyżej wspomniany komunikat:

Kod: Zaznacz cały

patch (2.6.1-1) unstable; urgency=low

  The options -U --unified-reject-files and --global-reject-file have now been
  removed.

 -- Christoph Berg <myon@debian.org>  Sun, 06 Feb 2011 20:17:11 +0100

/tmp/tmpBuyQd1 (END) 
po którym nie działały mi klawisze: ani Enter, ani ESC, ani Ctrl+D, mogłem jedynie przerwać operację poprzez Ctrl+C.

Po wciśnięciu Ctrl+C w konsoli wyświetlały mi się:

Kod: Zaznacz cały

Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 3387 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? y
Odczytywanie dzienników zmian... Zrobione
root@zombie:/home/mario# ^C
Powtórzyłem tą operację i lekko już poirytowany zacząłem wciskać różne przypadkowe klawisze. I okazało się, że po naciśnięciu klawisza instalacja ruszyła?

Wygląda więc na to, że problem jest rozwiązany, byłbym jednak bardzo wdzięczny, gdyby ktoś zorientowany wyjaśnił mi, co to było? Google milczy na ten temat.
Awatar użytkownika
DaVidoSS
Junior Member
Posty: 875
Rejestracja: 06 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: ~/

Post autor: DaVidoSS »

A wiec tak.
Z początku nie zrozumiałem o co biega. Teraz jest jasne dla mnie że cały problem powstał poprzez wyświetlanie listy zmian. Listy zmian wyświetlane są za pomocą programu "pager" co nakłada nakładkę na terminal. Wyjście z tej powłoki następuje po naciśnięciu klawisza "q", co informuje apt-a że lista zmian została przeglądnięta i program przechodzi do kontynuacji aktualizacji.
Nie mniej jednak lista zmian może być wyświetlana (lub wcale) na rożne sposoby. Żeby zmienić te ustawienia należy wykonać polecenie :

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg-reconfigure apt-listchanges 
i wybrać którąś z opcji. Polecam opcje "poczta" lub jeśli i tak tego nie przeglądasz to daj po prostu opcje "brak"

Poza tym zalecę Ci aktualizowanie systemu z poziomu startu 2, i tylko przez

Kod: Zaznacz cały

apt-get dist-upgrade
Dzięki temu unikniesz problemów z którymi boryka się większość użytkowników po aktualizacjach po których brakuje pakietu jakiegoś itd..
Jeszcze lepszym i łatwiejszym sposobem jest użycie prostego skryptu, który zapewni ład i porządek przed i po wykonaniu aktualizacji. Jeśli jesteś zainteresowany prawidłowym i bezpiecznym wykonaniem aktualizacji - napisz.
pioruns
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 12 stycznia 2008, 17:36

Post autor: pioruns »

Wiedziałem, że oto chodzi, ale wolałem, żebyś sam nam o tym napisał.
Twoje aktualizacje wspomaga program apt-listchanges - milutki dodatek do apta, który ma za zadanie wyświetlać wszelkie zmiany oraz nowości. Jeśli nie chcesz czytać o zmianach w plikach changelog, ustaw w pliku:

Kod: Zaznacz cały

/etc/apt/listchanges
opcję:

Kod: Zaznacz cały

which=news
Lub po prostu odinstaluj pakiet apt-listchanges.
Awatar użytkownika
Torque
Posty: 37
Rejestracja: 10 marca 2009, 16:06
Lokalizacja: Dolna Posada

Post autor: Torque »

Rany, tak banalna sprawa spowodowała u mnie taką zagwozdkę. Ale cóż, każde zjawisko jest zagadkowe, zanim nie pozna się jego istoty.

Jako że nie jestem administratorem systemów ani programistą, a rzeczony komputer jest moim domowym desktopem do zastosowań ogólnych w zupełności zadowala mnie wyłączenie wyświetlania listy zmian poprzez:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure apt-listchanges
Dziękuję bardzo Wam obu za zainteresowanie i wyczerpujące wyjaśnienia.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ