Niechciana synchronizacja schowków mi

Ogólne pytania dotyczące systemu
Artur_11
Posty: 2
Rejestracja: 08 grudnia 2010, 17:17

Niechciana synchronizacja schowków między Linuksem a Windowsem

Post autor: Artur_11 »

Witam.

Rzecz dotyczy dwóch systemów, ja używam Debiana Squeeze, kolega Windowsa Visty. Obydwa systemy zostały zainstalowane na laptopach fizycznie, tj. nie są to maszyny wirtualne. Obydwa systemy są aktualizowane na bieżąco.

Po wykonaniu zwykłego wklejenia ze schowka (Ctrl-V pod Gnome, standardowy schowek, nie używam menedżerów) pojawił się tekst, którego do schowka nie kopiowałem. Treść skojarzyła mi się z tematem pracy kolegi - potwierdził, że przed kilkoma minutami pracował nad takim tekstem na swoim Windowsie. Przetestowaliśmy obaj kilkakrotnie kopiowanie i wklejanie, ale pojawiały się wyłącznie nasze własne teksty, a nie z drugiego komputera. Po kilkunastu minutach kolega wkleił u siebie tekst, nad którym ja pracowałem na swoim Debianie. Ponowne testy nie spowodowały wklejania "na krzyż".

Co to za kuriozum? Są rozmaite przydatne do synchronizacji schowków między systemami, tzw. ,,schowki sieciowe'', ale żadnego nie instalowałem. Zdarza się nieregularnie, nie ma prawidłowości - ale cudów też nie ma. Jak to wyjaśnić?
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Dwa rożne laptopy i rożne systemy, tak? Jeszcze napisz co piliście. Musze tego spróbować xD
Artur_11
Posty: 2
Rejestracja: 08 grudnia 2010, 17:17

Post autor: Artur_11 »

Każdy cud ma naukowe wyjaśnienie.

Dzisiaj się powtórzyło, więc zbadaliśmy okoliczności. Uzupełnię powyższą konfigurację o serwer, na którym jest także Debian Squeeze, a na nim Virtualbox z Windows XP. Kiedy kolega połączy się zdalnie (mstsc) do VM WindowsXP, a ja VNC (remmina) na pulpit serwera, wtedy mamy tą synchronizację. Ciekawe, że wystarczy samo uruchomienie zdalnych połączeń, żeby synchronizacja nastąpiła na systemach fizycznie zainstalowanych. Zachodzi to mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

laptop Debian - kopiuj - remmina VNC - schowek serwera - Virtualbox VM - mstsc - laptop Windows Vista - wklej
A piliśmy... bezprocentowo, bo prezes bezalkoholowy :D
ODPOWIEDZ