troche pomocy na pocz

Ogólne pytania dotyczące systemu
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

troche pomocy na początek, dla mnie ta pomoc;]

Post autor: mikmik »

Więc jestem nowym użytkownikiem debiana !
i Prosze o napisanie mi co powinnienem zainstalować dodatkowo i co zrobić aby nic nie popsuć. oraz jakiś poradnik jak zabrać sie za termianal;] bo tam jestem totalnie zielony;/

i co jeszcze ważne jak śiągne z internetu jakiś program pod debiana i mam te archiwa gz itp itd. co z tym zrobić? żeby to zainstalować, bo jak narazie jestem zmuszony korzystać z menadrzera pakietów a w paczkach nie ma wszystkiego;/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Nie ten dział, przenoszę :)

A co do reszty, to zajrzyj do mojego podpisu :P
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

mikmik pisze:oraz jakiś poradnik jak zabrać sie za termianal] bo tam jestem totalnie zielony;/
to będzie w sam raz, jeśli chodzi o wprowadzenie do terminala:
http://www.turox.org/podrecznik/index.html
co prawda podręcznik pod Auroxa, jednak jest to co dotyczy terminala jest wspólne dla wszystkich dystrybucji
mikmik pisze:i co jeszcze ważne jak śiągne z internetu jakiś program pod debiana i mam te archiwa gz itp itd. co z tym zrobić? żeby to zainstalować, bo jak narazie jestem zmuszony korzystać z menadrzera pakietów a w paczkach nie ma wszystkiego]

jeśli jesteś początkujący to radzę instalować raczej wszytko z pakietów, za pomocą aptitude
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1670

a żeby mieś więcej paczek dodaj więcej repozytoriów:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1515
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

polecam oficjalną dokumentację: http://www.debian.org/doc/ szczególnie tą po polsku:
* Debian FAQ
* Debian Reference lub krótsza wersja jak wolisz: Debian quick-reference
* APT HOWTO

każdy z tych dokumentów jest też dostępny w PDFie więc można sobie wydrukować żeby nie czytać z komputera.
miłej lektury ;-)

i na koniec spis najważniejszych poleceń:
http://people.debian.org/~debacle/refca ... -pl-a4.pdf
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mikmik »

mam takie jeszcze 2 sprawy:

-w usługach dojrzałem "planera czynności" domniemam ze to coś w klimacie planowania zadań ale jak to odpalić i dodać jakieś zadania?

-czy można w jakiś mgiczny sposób odpalić na debianie aplikacje działajace pod windowsem? chodzi mi tu o konkretna gre starcraft (tak moze to i dziecinne ale gram w tą gre od wielu lat i miło było by czasem sobie pograć)
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

mikmik pisze:-czy można w jakiś mgiczny sposób odpalić na debianie aplikacje działajace pod windowsem? chodzi mi tu o konkretna gre starcraft (tak moze to i dziecinne ale gram w tą gre od wielu lat i miło było by czasem sobie pograć)
Aby odpalić program windowsowy na linuxie, musisz użyć magicznej różdżki o nazwie wine. :)

Co do starcrafta, to nie wiem, czy pod samym wine będzie działał, czy potrzebna będzie do niego cedega.
mikmik
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:36
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mikmik »

dzięki wielkie pokombinuje z tym winem jak nie podołam to poprossze o konsultacje,

mam jeszcze taka sprawe dotycząca archiwów rar.... niby jest progam unrar któ
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

man unrar pisze:,,,
SK£ADNIA
unrar <polecenie> [-<przełącznik 1> -<przełącznik N>] archiwum [pliki...] [ścieżka...]
...
OPCJE
Po nazwie programu należy podać polecenie i dodatkowe przełączniki poprzedzone ukośnikiem. Pod-
stawowe komendy zostały przedstawione poniżej. Aby uzyskać pełny opis należy uruchomić program
unrar bez opcji.

e Rozpakowuje pliki do katalogu bieżącego.

l Wyświetla zawartość archiwum.

p Wyświetla plik na wyjście standardowe (stdout).

t Testuje pliki zawarte w archiwum.

v Wyświetla zawartość archiwum w trybie "gadatliwym".

x Rozpakowuje pliki wraz ze ścieżką.
...
Dam przykład: w katalogu ~/katalog masz archiwum archiwum.rar

Aby go rozpakować:

Kod: Zaznacz cały

$ cd ~/katalog && unrar e archiwum.rar
lub:

Kod: Zaznacz cały

$ unrar e ~/katalog/archiwum.rar
Pozdrawiam
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

co do starcrafta, to wygląda na to że działa na wine bez specjalnych kombinacji. trzeba go tylko zainstalować (a nie odpalać programu z partycji windowsa)
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Wiem że trochę nie na temat, ale może się komuś przydać:
Jeśli jesteśmy przy temacie starcrafta to pozwólcie że się wypowiem, ponieważ swego czasu dożo szukałem na ten temat :-)
Otóż starcraft ma w dzisiejszych czasach ogromne problemy z działaniem zarówno pod wine jak i pod cedegą. Dlaczego? Ponieważ został on stworzony pod starego directx tj. 2d (DirectDraw + 256 kolorów i brak możliwości zmiany rozdzielczości). Dzisiejsze emulatory wine / cedega są przystosowane do działania w 3D a direct draw jest już niemal nie obsługiwany. Skutkuje to tym, że starcraft owszem - działa, ale jeśli twój procesor ma mniej niż 2 Ghz to tnie się tak niemiłosiernie że gra jest niemal niemożliwa. Dzieje się tak dlatego ponieważ każdy pixel gry jest przeliczany i "w locie" konwertowany z 24 bitów na 256 kolorów co skutkuje znacznym spowolnieniem gry. Oczywiście jeśli mamy naprawdę szybki komputer to powinno chodzić nam bez problemów, jednak biorąc pod uwagę to że gra pod windowsem chodzi nawet przy procesorze 90 Mhz no to jednak jest spora różnica :-) Podobno powstał jakiś nieoficjalny patch do wine przywracający dawne funkcje DirectDraw jednak trzeba umieć sobie go wkompilować, mi się nie udało :-P
Pozatym są jeszcze sposoby na przyspieszenie działania nawet na normalnym wine / cedega, odpalając grę poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo nice -20 wine starcraft.exe
(można wine lub cedega)
Uzyskujemy dość znaczną poprawę szybkości działania ponieważ gra pracuje wtedy z najwyższym priorytetem, musimy mieć jednak wcześniej skonfigurowane sudo.
Dodatkowo u mnie gra działa nieco szybciej pod cedegą niż pod wine.

Opis ten może się przydać nie tylko fanom starcrafta, ponieważ dotyczy on również innych gier na podobnym silniku jak Warcraft II czy Diablo I.
ODPOWIEDZ