Paczkowanie ;)

Ogólne pytania dotyczące systemu
Deb
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 18:40

Paczkowanie ;)

Post autor: Deb »

Witam.
Na wstępie zaznaczam, że czytałem odpowiedni fragment dot kompilacji, ale nie odpowiedział on na moje pytania, a jakoś nie mogę znaleźć naprawdę konkretnych odpowiedzi (w życiu nie bawiłem się w kompilacje czy składanie paczek)
W repo testing znajduje się gaim, ale niestety(jak wszędzie) nie ma wszystkich pluginów. Na download.ubuntu znalazłem to co mnie interesuje(tlen + paczka z pluginami), ale nie można tego zainstalować, ponieważ zależności nie są zadowalające, a ciężko je spełnić instalując nowsze wersje wymaganych paczek :-| Postanowiłem więc, że zrobię up do Sida, ale jutro i tak wróci testing, dlatego mam pytanko- w jaki sposób mogę np "rozbić" te paczki na źródła i np skompilować je wraz ze źródłami gaima(tzn bardziej zależy mi na stworzeniu paczki deb) tak, aby ładnie to ruszyło pod lennym? I jak mogę wybrać co ma zostać wkompilowane a co nie? Próbowałem Kadu, ale coś nie do końca mi poszło, bo w sumie nie za bardzo miałem pojęcie co się dzieje :-/

EDIT: Achhh zapomniałem ;) Budowanie paczki ze źródeł pozwala na zmienienie konkretnej rzeczy? Chodzi o to, że zrezygnowałem z pidgina, ponieważ źle na nim działa my status box(można np by było go "wyciągnąć" z paczki gaimowej i "wrzucić" do pidgina?) i nie zależnie od protokołu i tak mam zawsze taką samą ikonkę kontaktu, a wolał bym rozwiązanie gaimowe- każdy protokół ma swoją ikonkę)

Z góry dzięki za odpowiedzenie na moeje noobskie pytanka ;-)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Czemu wracasz do testing?

Co do kompilacji to bardzo łatwo jest stworzyć paczkę .deb. Musisz mieć tylko zainstalowane kompilatory itd. A samą paczkę możesz zrobić przy pomocy np. checkinstall.
Deb
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 18:40

Post autor: Deb »

Wracam głównie dlatego, że z kompa korzysta jeszcze ojciec(jemu nic nie przeszkadza- ważne, żeby działało) i brat, który okropnie nie lubi pingwina i każdą możliwą okazję wykorzystuje, żeby wytknąć mi jakieś problemy z nim, a na unstable, niestety, zdarzają się od czasu do czasu owe problemy (a to chwilowo coś nie działa jak powinno itp), które często mają miejsce przy nim(źle działa na kompa :-P ). Mi one wcale nie przeszkadzają, bo to jakieś pierdoły, które nie zagrażają stabilności całego systemu (nic nie przebije nie odpalającego się FF tuż po instalacji, zaraz po podłączeniu neta na windzie, czy niemożliwość włączenia kompa bo...nie i już :-P ale wytłumacz to takiemu), ale takiemu anty przeszkadzają (ufff ale namieszałem :-P )
Co do kompilacji to bardzo łatwo jest stworzyć paczkę .deb. Musisz mieć tylko zainstalowane kompilatory itd. A samą paczkę możesz zrobić przy pomocy np. checkinstall.
Tak tak, to akurat wiem, tylko które to mają być paczki? No i jak wybierać co ma zostać "wbudowane" w paczę deb, zależności, oraz jakdodać do tejże paczki kolejne źródła?

[ Dodano: 2007-05-19, 17:46 ]
Ummm...ktoś coś pomoże?
Awatar użytkownika
ModY_WzM
Beginner
Posty: 131
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 21:26

Post autor: ModY_WzM »

Proszę jak na tacy ;-)
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... im-zostac/
http://dug.net.pl/faq/faq-6-94-Budowani ... _debow.php
Checkinstall nie dodaje zależności trzeba je dodać samemu.
Co do kompilacji to lepiej jest to robić na dość czystym i świeżym systemie bo na takiej wariacji ja u Ciebie może wystąpić problem .

Pozdrawiam
Deb
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 18:40

Post autor: Deb »

Yeah dzięki wielkie ;) A co do możliwych problemów, to wyjdzie w praniu :) Zresztą i tak miałem ochotę przeinstalować system ;) fajna zabawa ;)
POX
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 17:58
Lokalizacja: Nowogrodziec

Post autor: POX »

Jak skompilowac program dostępny w unstable bądąc na testing/stable[1]? (bo chyba do tego sprowadza się Twój problem):

Kod: Zaznacz cały

sudo echo 'deb-src [url]http://ftp.pl.debian.org/debian/[/url] unstable main contrib non-free' >> /etc/apt/sources.list
sudo aptitude update
apt-get source pidgin
cd pidgin*
sudo apt-get build-dep
debuild # lub dpkg-buildpackage -rfakeroot
sudo aptitude purge $to_co_zostalo_zainstalowane_przez_build-dep
sudo dpkg -i ../pidgin*deb
można też użyć pbuildera, wtedy nie będziesz musiał instalować pakietów potrzebnych do kompilacji paczki w swoim systemie (zostaną zainstalowane i odinstalowane automatycznie w środowisku chroot)

[1] dodawanie wpisu deb zamiast deb-src "na chwilę" (jak niektórzy polecają) i instalacja paczki z testing/unstable, w większości przypadków pociągnie za sobą ogromną ilość zależności z tej nowszej dystrybucji, czego pewnie nie chcesz.
ODPOWIEDZ