Squeeze - dźwi

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Squeeze - dźwięk jest, bardzo słaba jakość (trzaski)

Post autor: jacbob77 »

Witam.
Zainstalowałem dzisiaj Debiana w wersji Squeeze. Problem polega na tym, że z głośników i słuchawek wydobywa się strasznie trzeszczący dźwięk. Jakość jest na tyle zła, że nie można normalnie posłuchać ani mp3 ani radia internetowego. Jak przyciszę to jest trochę lepiej, ale to dopiero przy bardzo dużym wyciszeniu, co powoduje że siła sygnału kierowanego na słuchawki bezprzewodowe jest tak mała, że słuchawki się wyłączają po 2 minutach.

Krótko mówiąc, mam dźwięk, ale bardzo złej jakości i chciałbym go polepszyć.

Oto wyniki poleceń:

Kod: Zaznacz cały

lspci -v

Kod: Zaznacz cały

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 110e                              
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 22                                
        Memory at fc400000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]                         
        Capabilities: [50] Power Management version 2                                    
        Capabilities: [60] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+                       
        Capabilities: [70] Express Root Complex Integrated Endpoint, MSI 00              
        Capabilities: [100] Virtual Channel                                              
        Capabilities: [130] Root Complex Link                                            
        Kernel driver in use: HDA Intel          

Kod: Zaznacz cały

uname -a
Linux debian 2.6.32-3-686 #1 SMP Thu Feb 25 06:14:20 UTC 2010 i686 GNU/Linux

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/cards
0 [Intel          ]: HDA-Intel - HDA Intel
                      HDA Intel at 0xfc400000 irq 22
]

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/modules
0 snd_hda_intel

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/version
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.21.

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep alsa
rc  alsa-utils                           1.0.22-1                   Utilities for configuring and using ALSA
ii  bluez-alsa                           4.60-1                     Bluetooth ALSA support
ii  libsdl1.2debian-alsa                 1.2.14-4+b1                Simple DirectMedia Layer (with X11 and ALSA

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep pulse
ii  libpulse-mainloop-glib0              0.9.21-1.2                 PulseAudio client libraries (glib support)
ii  libpulse0                            0.9.21-1.2                 PulseAudio client libraries
Próbowałem zainstalować pakiet alsa ale po ponownym uruchomieniu komputera całe środowisko graficzne KDE: 4.3.4 zaczęło mi bardzo wolno działać. Wszystkie efekty zostały wyłączone. Dlatego odinstalowałem alsę i pakiety, które zainstalowały się dodatkowo. KDE działa już normalnie, ale dźwięk nadal bardzo złej jakości.

Proszę więc was o pomoc. Może ktoś z was spotkał się już z czymś podobnym.

Pozdrawiam i czekam na wszelkie sugestie.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

A jak masz ustawioną w alsamikserze głośność na master? Przeważnie tam trzeba szukać na początku przyczyn trzasków. Szumy i trzaski zazwyczaj wyskakują gdy master jest ustawiony >75-80%. Jak tam jest w porządku, to trzeba szukać gdzie indziej (spróbuj wrzucić zapytanie w wyszukiwarkę z twoją kartą, może to jakaś ułomność wersji sterownika dla tego modelu).
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Nie mam alsamiksera. Natomiast w KMix na kanale PCM jest ustawione na ok 50%, master na 100%. Spróbuję coś jeszcze poszukać, ale wczoraj wyskakiwało wszystko w stylu: ,,brak dźwięku''.

Wczoraj instalowałem alsę, ale po ponownym uruchomieniu KDE mi ledwo chodziło. Okienka podnosiłem z opóźnieniem. A dźwięku w ogóle nie było. W alsamikserze ustawienia były takie same jak w KMix. Odinstalowałem więc alsę, wszystko wróciło do stanu poprzedniego.

Dalsze wskazówki?
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Nawet w KMix tak jak pisałem ściągnij na masterze, zdecydowanie za dużo. Reguluj głównie wskaźnikiem PCM.
robero
Beginner
Posty: 164
Rejestracja: 05 października 2009, 11:43

Post autor: robero »

Może to bez znaczenia ale ja na swoim Squeeze mam w KMix i alsamixer wszystko ponaciągane ma maksimum i dźwięk jest czysty. Z tego co pamiętam na dwóch innych komputerach ze Squeeze też poustawiałem wszystko na maksimum i dźwięk jest zupełnie czysty.
rorio
Posty: 45
Rejestracja: 21 marca 2010, 21:01

Post autor: rorio »

Bez urazy, ale czy wyciszyłeś mikrofon? ;)
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

W Lenny też miałem na maksimum i było w porządku.

Mikrofon jest wyciszony. Ogólnie dźwięk jest zły. Jak włączę Amaroka to mam dźwięk jak z jakiegoś metalowego wiaderka. Nawet przy różnych ustawieniach Korektora, przy wyłączonym w ogóle tragedia.
W załączeniu przesyłam zrzut ekranu z KMix:
http://imagebin.ca/view/Ju88vHE.html
rorio
Posty: 45
Rejestracja: 21 marca 2010, 21:01

Post autor: rorio »

Czy poza KDE dźwięk też jest tak zły?
Spróbuj odznaczyć kontrolki capture.
robero
Beginner
Posty: 164
Rejestracja: 05 października 2009, 11:43

Post autor: robero »

To co napiszę będzie to sugestia amatora, którą podpowiada mi intuicja.
Wykonałbym polecenie:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install firmware-linux-nonfree
Na pewno nie zaszkodzi a może pomóc.


Edycja:
Musiałem druga część tego postu usunąć, byłą niezgodna z prawdą.
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Nie nie mam karty NVidia.
Mam:

Kod: Zaznacz cały

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 03)
ODPOWIEDZ