Co lepiej wybra

Ogólne pytania dotyczące systemu
tajwan
Posty: 70
Rejestracja: 09 lutego 2009, 23:20

Co lepiej wybrać na komputer domowy - stabilnego Lenny czy testowego Squeeze?

Post autor: tajwan »

Lepiej na komputer do użytku domowego wybrać stabilnego Lenny czy testowego Squeeze. Czy Squeeze nie będzie się wykrzaczał i czy nie będzie z nim problemu?
robero
Beginner
Posty: 164
Rejestracja: 05 października 2009, 11:43

Post autor: robero »

Ja bym polecił Squeeze. Nie mam go zbyt długo więc nie wypowiem się na temat jego stabilności. Lenny - bardzo stare wersje programów, Squeeze - najnowsze wersje programów i pakietów, sprawdzone w wersji sid.
Np. Lenny - OpenOffice.org jest w wersji 2.xx, KDE 3.xx. W Squeeze OpenOffice.org jest w wersji 3.xx, a KDE 4.xx.
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

tajwan to zależy czego oczekujesz. Jeżeli chcesz mieć wszystko dobrze, przez najbliższy rok, a może i półtora -- do wydania następnej stabilnej wersji + kilka(naście) miesięcy wsparcia -- to proponuję wersję stabilną - Lenny. Jeżeli natomiast zaczynasz poranek od aktualizacji systemu, następnie w przypadku problemów, które się pojawiły (bo nie zawsze jest różowo, że działa wszystko), poszukasz w Internecie, zapytasz na forum i sam spróbujesz rozwiązać problem -- to polecam Squeeze.

Oczywiście, jak pisze robero w podstawowych repozytoriach, kosztem stabilności, znajdują się starsze wersje programów. Być może są takie repozytoria - dodatkowe (bodajże backport częściowo spełnia to założenie), w których masz w miarę nowe wersje pakietów, cały czas pozostając przy stabilnym systemie.

PS Mojej mamie zainstalowałem Lenny'ego, bo korzysta z niego tylko do Internetu, gier i ewentualnie włączy VirtualBox z Windows XP raz w miesiącu, żeby wypełnić pismo dla NFZ, natomiast sam korzystam z Squeeze. Dzielę go z małżonką, i tak dla przykładu wczorajsze popołudnie spędziłem nie na relaksie czy programowaniu, a na szukaniu dlaczego trzy dni temu system działał, a dzisiaj się strasznie tnie. Znalazłem, ale straciłem na to ~3h.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Trafił ci się trochę zły okres, bo Squeeze lada moment będzie wersją stabilną (chyba już została zamrożona, nie wiem) a Lenny jest już dosyć stary jak na początek do domowego użytku. Ja na Twoim miejscu wybrał bym Squeeze dlatego, żeby po wakacjach nie przeinstalowywać systemu ponownie do nowej wersji stabilnej. Najwyżej się przydarzy, że coś tam działa nie tak ale wcale nie musi tak być. Lenny w takiej fazie w jakiej obecnie jest Squeez prawie niczym się nie różnił po późniejszej wersji Lenny stabilnej i nie było z nim żadnych problemów.
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

grzesiek to nie wiedziałem, że Squeeze ma być już wydawany. Pamiętaj tylko, że ostatnio nieźle się natrudzili z wydaniem wersji stabilnej. Krótki wyciąg z historii:
Debian Lenny może jeszcze w tym roku (2 października 2008) -- wydanie planowane było na wrzesień 2008;
Debian oficjalnie stabilny (15 lutego 2009)
Pomiędzy jedną a drugą datą minęło pół roku, a wydaje mi się, że przesunięć było więcej.
Raduje natomiast to, co pojawiło się pod koniec lipca: Debian zmienia cykl wydawniczy
Członkowie projektu Debian postanowili wprowadzić nową politykę zamrażania i wydawania systemu. Od czasu Debiana 3.1 (Sarge) wprowadzono politykę wydawania systemu co 18 miesięcy (choć w praktyce przeciągało się to o kilka miesięcy). Obecnie system ma być zamrażany w grudniu każdego nieparzystego roku.
Oznacza to, iż nowa wersja systemu powinna ukazywać się w pierwszej połowie każdego, następującego po zamrożeniu systemu, roku. Ma to pozwolić na bardziej dopracowane, długofalowe plany dla developerów Debiana oraz zapewnić większą przewidywalność wydań użytkownikom tego systemu.
Przyjęcie terminu zamrażania systemu na lata nieparzyste oznacza, iż najbliższe zamrożenie gałęzi testowej nastąpi w grudniu bieżącego roku, a wydanie Debiana 6.0 (Squeeze) w pierwszej połowie 2010 roku, czyli około rok po wydaniu ostatniej, stabilnej wersji 5.0 (Lenny). Ma to być jednorazowe odstąpienie od przyjętego, 2-letniego cyklu wydawniczego w celu wprowadzenia nowego okresu wydań. Aby zapewnić spokój użytkownikom, którzy potrzebują rozciągniętego w czasie cyklu wydań i nie zmuszać ich do tak szybkiej wymiany obecnego systemu na nową wersję, zostanie wprowadzona możliwość pominięcia aktualizacji systemu z wersji 5.0 (Lenny) na 6.0 (Squeeze) i przejście bezpośrednio do wersji 7.0.
Nowy cykl wydawniczy został zaproponowany i zaakceptowany na konferencji DebConf.
Pokopałem trochę i tutaj znalazłem to:
2008-09-01 : Distribution codename announced
2009-07-29 : Debian want to adopt time-based release freezes, see announcement
2009-10-18 : DebianSqueeze development freeze should be in March 2010, see announcement.
2010-02-08 : The release team announced that a freeze in March is highly unlikely, see announcement
Jak widać według maila, deweloperzy nie chcą zamrozić Squeeze w marcu (zapewne też tego nie zrobili ;P), dopóki liczba błędów krytycznych nie spadnie poniżej 300. Obecnie jest 2089

Jak widać, trochę możemy jeszcze poczekać na stabilnego Squeeze'a ;)
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

tajwan polecam stosowny wątek na forum pt. Dlaczego warto przejść na wersję... Dowiesz się tam więcej niż czytając odpowiedzi na swoje pytanie. Powiem inaczej - nie pytaj nas, co warto, ale odpowiedz sobie na następujące pytania:
- do czego mi system na desktopie - tzn. do czego go wykorzystuję?
- jakich programów używam i jakich oczekuję?
- czy - a jeśli tak to dlaczego wymagasz nowszych wersji programów?
- jak jesteś zaawansowany w obsłudze linuksa i ile czasu możesz mu poświęcić?
Jeśli udzielisz odpowiedzi na co najmniej te pytania, a wcześniej jeszcze będziesz wiedzieć (nie przeczytasz, ale poczujesz na własnej skórze) różnice w obsłudze stable i testing (w jakiejkolwiek zresztą dystrybucji) - będziesz sam miał niemal już gotową odpowiedź, a u nas poszukasz jedynie jej potwierdzenia lub nie.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Jeśli jesteś zainteresowany stabilnym systemem z KDE4 to właśnie został wydany SimplyMEPIS 8.5 oparty na stabilnym Debianie 5.0 Lenny. Niektórzy uważają, że jest to najlepszy system na biurko ;)
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Jeżeli system ma Tobie służyć do używania a nie ciągłego użerania się z nim to bierz Debiana Lenny. "Starość" programów to nie problem, skoro działają jak należy. OpenOffice zawsze możesz mieć najnowszego ze strony projektu. Firefoksa tak samo, Virtualboksa też. Najnowsze Kadu możesz skompilować sam, po uprzednim zainstalowaniu ręcznie (pobrać z packages.debian.org) odpowiedniej wersji libgadu.
Awatar użytkownika
Geek
Posty: 32
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 11:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Geek »

wojak pisze:OpenOffice zawsze możesz mieć najnowszego ze strony projektu.
Przepraszam, że podłączam się pod czyjś temat, ale mam pytanie zbliżone do tego tematu. Otóż zainstalowałem Debian 5.0.4 (Lenny) i nie chcę go aktualizować do Squeezy, ale chcę mieć najnowszego OpenOffice, bo korzystając z Windows przyzwyczaiłem się do nowszej wersji.

Ze strony OOo pobrałem paczkę DEB, ale mam pewnie opory przed instalacją, bo nie wiem, czy system mi po takim zabiegu uruchomi się, czy pojawią się problemy z zależnościami.

Przerabiał ktoś ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Geek, zainteresuj się listą repozytoriów przewidzianych dla wersji stabilnej.

Wpisy dodatkowe:
http://debian.linux.pl/showthread.php?t=1408
ODPOWIEDZ