Virtualbox - Debian troszk

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Przy 3GB nie powinno być żadnych problemów jeśli przydzieliłeś 700MB.
Ja proponowałbym nawet zwiększyć do 1GB.
A co dokładnie robi ten tryb zintegrowany?
Poszukaj w internecie jest o tym mnóstwo.
Wciskając prawy Ctrl + L (jeśli o to chodzi) nic się nie pokazuje, ale po instalacji tych dodatków w końcu mogłem zmienić rozdzielczość ekranu, także jakieś tam tego funkcje działają. Nie wiem jak z resztą?
Jeśli masz do końca uruchomiony system wirtualny (tzn. jak pojawi się już pulpit), to przy prawidłowo zainstalowanych dodatkach Guest Additions wszystkie opcje w menu okna maszyny wirtualnej powinny być dostępne tak jak na poniższym zrzucie:

Obrazek

I jeszcze jedno spróbuj zwiększyć w ustawieniach maszyny wirtualnej ilość pamięci wideo, bo standardowe 12MB może być za mało szczególnie jeśli się korzysta z większej rozdzielczości.

Ps: Nie napisałeś jakiego środowiska używasz na tym Debianie.
Ale jeśli jest to KDE4, to raczej trudno będzie uzyskać na nim płynność przy przesuwaniu okienek itd.
Wtedy sytuację poprawić może tylko przydzielenie jak największej ilości pamięci, powiedzmy 1,5GB (o ile Vista to wytrzyma).
madaf007
Posty: 12
Rejestracja: 27 lutego 2010, 17:25

Post autor: madaf007 »

Instalowałem jeszcze raz Guest Additions i takie miałem logi:

Kod: Zaznacz cały

debian:/cdrom# sh VBoxLinuxAdditions-x86.run
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing VirtualBox 3.1.4 Guest Additions for Linux........
VirtualBox Guest Additions installer
Removing installed version of VirtualBox Guest Additions...
Building the VirtualBox Guest Additions kernel modules

[B]Your guest system does not seem to have sufficient OpenGL support to enable
accelerated 3D effects (this requires Linux 2.6.27 or later in the guest
system).  This Guest Additions feature will be disabled.[/B]

Building the main Guest Additions module ...done.
Building the shared folder support module ...done.
Doing non-kernel setup of the Guest Additions ...done.
Starting the VirtualBox Guest Additions ...done.
Installing the Window System drivers
Installing X.Org Server 1.4 modules ...done.
Setting up the Window System to use the Guest Additions ...done.
You may need to restart the hal service and the Window System (or just restart
the guest system) to enable the Guest Additions.

Installing graphics libraries and desktop services components ...done.
I już mam ten tryb zintegrowany itp.

Chwilę przed przeczytaniem Twojego posta zainstalowałem KDE, tyle że chyba coś mi nie działa, bo wygląd w ogóle się nie zmienił. Ściągało się jakieś 300MB gdzie po rozpakowaniu zajmował 900MB. Czekałem ponad godzinę aż się wszystko ściągnie. Potem zaczęło się instalować. Nawet mnie pytało które środowisko graficzne ma być domyślne i wybrałem kde. Uruchomiłem maszynę od nowa i wygląd stary pozostał. Jedynie przy logowaniu inaczej wygląda i na dodatek nie mogę od razu wyłączyć komputer(Linuksa) tylko najpierw muszę się wylogować, ale niestety po tym zabiegu jest czarny ekran i nic się nie dzieje. Musze wyłączyć wirtualną maszynę. Wie ktoś może o co chodzi?
Ostatnio po wyłączeniu trybu pełnoekranowego wyskoczyło mi takie coś:

Kod: Zaznacz cały

GDM (Menedżer wyświetlania GNOME) nie jest uruchomiony.
Możliwe, że używany jest inny menedżer ekranów, taki jak KDM (KDE Display Manager) lub xdm. Aby wciąż używać tej funkcji, należy uruchomić samodzielnie GDM lub zwrócić się do administratora systemu.
Jako zielony jeszcze w niektórych sprawach Linuksa nie wiedziałem, że mam zainstalowane środowisko GNOME. Po zainstalowaniu KDE mam właśnie dziwne problemy typu, że nie mogę wyłączyć Linuksa, czy przejście w tryb pełnoekranowy trwa dłużej. A okienka się nie zmieniły.

Zwiększyłem pamięć graficzna z 12 do 24 (chyba, że więcej powinienem) oraz z 700 na 1GB. I nie zauważyłem różnicy.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Nawet mnie pytało które środowisko graficzne ma być domyślne i wybrałem kde. Uruchomiłem maszynę od nowa i wygląd stary pozostał. Jedynie przy logowaniu inaczej wygląda i na dodatek nie mogę od razu wyłączyć komputer(Linux'a) tlyko najpierw muszę się wylogować, ale niestety po tym zabiegu jest czarny ekran i nic się nie dzieje. Musze wyłączyć wirtualną maszynę. Wie ktoś może o co chodzi?
Prawdopodobnie cię pytało czy chcesz używać menadżera logowania KDM, a nie o środowisko graficzne.
Nie jestem w Debianie obcykany, ale powinna pomóc re-instalacja pakietu gdm przy okazji której dostaniesz ponownie to samo pytanie co poprzednio tylko tym razem odpowiedz: GDM (bo ten menedzer miałeś już skonfigurowany więc powinno być łatwiej).
Następnie uruchom ponownie komputer i w GDM zmień sesję na KDE.
Zwiększyłem pamięć graficzna z 12 do 24 (chyba, że więcej powinienem) oraz z 700 na 1GB. I nie zauważyłem różnicy.
Nie wiem ile ta karta ma pamięci, ale nawet jakbyś nawet przydzielił połowę całej pamięci karty, to nie powinno nic się z Vistą dziać.

Ps1.: Jeśli chcesz używać KDE, to może lepiej zainstaluj odnowa system chyba, że chcesz się czegoś nauczyć.
No ale wtedy to użyj wyszukiwarki, a jak nie znajdziesz to napisz nowy temat, bo przechodzenie z GNOME na KDE przekracza chyba ramy tego tematu.

Ps2.:
I już mam ten tryb zintegrowany itp.
A problem z tematu czyli: "Virtualbox - Debian troszkę zamula" dalej występuje ?
madaf007
Posty: 12
Rejestracja: 27 lutego 2010, 17:25

Post autor: madaf007 »

saturno pisze:Ps2.:
A problem z tematu czyli: "Virtualbox - Debian troszkę zamula" dalej występuje?
Niestety tak. No to namieszałem z tym kdm. A co z akceleracja 2d i 3d, powinny być włączone, czy tak jak mam domyślnie wyłączone?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

2D jest u mnie wyszarzałe, ale chyba jest to coś związane z Windowsem.
Sam musisz poszukać.

A o 3D miałeś napisane w logu:
madaf007 pisze:

Kod: Zaznacz cały

Your guest system does not seem to have sufficient OpenGL support to enable
accelerated 3D effects (this requires Linux 2.6.27 or later in the guest
system).  This Guest Additions feature will be disabled.
Żeby dowiedzieć się jakie masz jądro wykonaj polecenie w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

uname -a
W Lenny przy standardowym kernelu akceleracji 3D nie włączysz.
Musiałbyś zainstalować nowsze jądro i ponownie zainstalować dodatki ,,Guest Additions''.
Czy i jak to będzie działać nie mam pojęcia, bo być może również inne pakiety trzeba zaktualizować np. chyba mesa żeby działało to w miarę należycie.

Nie jesteś zaawansowany więc najprostszą metodą na sprawdzenie jak wygląda 3D na wirtualnym Linuksie będzie chyba zainstalowanie dystrybucji, która już posiada wystarczająco nowe jądro.
ODPOWIEDZ