System plików dla wspólnej partycji Windows i Linux?

Ogólne pytania dotyczące systemu
rolnikov
Posty: 16
Rejestracja: 08 marca 2008, 13:25

System plików dla wspólnej partycji Windows i Linux?

Post autor: rolnikov »

Hej,
Nowy dysk podzieliłem na 3 partycje: Linux, Windows i Dane. Z plików na partycji Dane chciałbym korzystać swobodnie zarówno spod systemu Linux, jak i Windows.

Jakie rozwiązanie według Was jest optymalne? NTFS i ntfs-3g na Linuksa?
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Dokładnie
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

No ja tak mam od jakiegoś czasu. Odczyt/zapis partycji linuxowych (ext2, ext3) nie jest rewelacyjny. Pewnie trzymając pliki na linuksowym systemie plików ma się szybszy do nich dostęp pod linuksem, ale w Windowsie sterowniki do tych partycji działają jak chcą (przynajmniej mi). Moja dziewczyna ma wspólną partycję na facie i chyba szybciej to śmiga (a laptop już nie najnowszy).
DadaD
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 09 września 2007, 20:14
Lokalizacja: Ciemnogród

Post autor: DadaD »

Ja korzystam z systemu plików ntfs i sterowników ntfs-3g.

Doszedłem do wniosku, że ntfs jest sprawdzony można bez kłopotu zapisywać i odtwarzać zarówno spod Windows i Linuksów.
Przez dłuższy czas używałem również na partycje współdzielone równolegle do ntfs FAT i ext3, ale zrezygnowałem z tych systemów.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
ilin
Senior Member
Posty: 2292
Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 11:54
Lokalizacja: PRLu

Post autor: ilin »

Jeśli nie będziesz tam miał plików większych niż 4GB to polecam jednak FAT32 gdyż na NTFS-ie zapis spod Linuksa odbywa się wolniej i to dość mocno obciążając procesor.

Jeśli zaś będziesz tam chciał mieć chociażby obrazy płyt dvd czyli większe od 4Giga to ntfs.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

na NTFS-ie zapis spod Linuksa odbywa się wolniej i to dość mocno obciążając procesor.
Dokładnie. Do tego stopnia, że z DC++ na dysku NTFS nie da sie u mnie korzystac pod linuksem. Kilka transferów tak obciąża komputer, że prawie nie da się ruszyć myszą (dc++ w sieci lokalnej).

I mam wrazenie ze starsze wersje ntfs-3g jednak mniej obciazaly procesor.
TooMeeK
Posty: 85
Rejestracja: 25 lipca 2008, 12:54

Post autor: TooMeeK »

Ludzie! Co Wy wypisujecie ntfs-3g daje radę.
Zapis z EXT3 na NTFS: 20 MB/s.
Fakt, CPU trochę potrzebuje: 20-30% dual core 2.0 Intel
Używajcie defagmentatorów.

Zaś sam poszukuję klastrowego systemu plików dostępnego zarówno dla Windows (i to w wersji 64 bit) jak i Linuksa. Celuję w coś rodzaju OCFS2:
http://oss.oracle.com/projects/ocfs2/
Sterowników pod Windows jeszcze nie testowałem. Chodzi o jednoczesny dostęp do plików z kilku różnych maszyn, kronikę itp. bo chcę ze zwykłego desktopu zrobić macierz i po iSCSI i udostępnić.
Awatar użytkownika
ilin
Senior Member
Posty: 2292
Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 11:54
Lokalizacja: PRLu

Post autor: ilin »

Ludzie! co Wy piszecie :D ntfs-3g daje radę.
Zapis z EXT3 na NTFS: 20 MB/s.........
fakt, CPU trochę żre: 20-30% dual core 2.0 Intel
To puść sobie kopiowanie kilkunastu Giga i do tego jakąś np kompilację czy kodowanie filmu to zobaczysz.

Nie każdy też ma tak potężną maszynę.
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

Rożnica jest i to silna. Za radą ilina zmieniłem partycje na fat32, zostawiając sobie tylko jedną małą na ntfsie na jakieś obrazy i różnica wielgachna. Mam Core 2 duo 2 ghz i różnica jest. Wcześniej słyszałem mielenie dysku jak przerzucałem dużo danych, teraz śmiga jak raketa. Jak mówiłem u mojej dziewczyny było takie rozwiązanie i już dawno wydawało mi się, że tak jest szybciej, ale radom ilina ufam bardziej niż własnym spostrzeżeniom.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

FAT32

http://www.bsdguru.org/dyskusja/viewtop ... 7&start=15


Ja mam 3 systemy na dysku win7 freebsd8 i debian stable ..... i jak tu zrobić współdzielenie pomiędzy 3 systemami :D Da się: fat32 najlepiej....
ODPOWIEDZ