Po kompilacji j

Ogólne pytania dotyczące systemu
IgiKoval
Posty: 81
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:41

Po kompilacji jądra - unable to mount root fs

Post autor: IgiKoval »

Witam.
Problem nie dotyczy, co prawda, tyle Debiana, co raczej ogólnie Linuksa. Przy próbie kompilacji jądra na dowolnej dystrybucji (aktualnie jest to Gentoo) dostaję coś w stylu:

Kod: Zaznacz cały

not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown_block
Czy wie ktoś co należy łączyć w jądrze przy kompilacji (bo myślę, że to o to chodzi), aby system ruszył?
Przy okazji: partycję boot mam na ext2, a root na ext3.
winnetou

Post autor: winnetou »

Przede wszystkim jeżeli nie używasz initrd to NA STA£E MUSISZ wkompilować obsługę fs'ów, których używasz (czyli w Twoim wypadku ext2 i ext3) oraz sterowniki do dysku twardego.
IgiKoval
Posty: 81
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:41

Post autor: IgiKoval »

Sterowniki ext2 i 3 mam wkompilowane, a jeśli chodzi o obsługę dysku - co za to odpowiada? Nie przypominam sobie, żebym dodawał coś takiego, ale czy nie jest to kompilowane domyślnie?
winnetou

Post autor: winnetou »

Domyślnie jest kompilowane jako moduł a musi być na stale, Wszystkie dane znajdziesz pod

Kod: Zaznacz cały

lspci
albo w logu sarego kernela i dmesg
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

IgiKoval pisze:a jeśli chodzi o obsługę dysku - co za to odpowiada?
Przy własnej kompilacji możesz wybrać, czy chcesz korzystać ze sterownika IDE czy libata do obsługi dysków i napędów.

Co prawda. poniższy odnośnik dotyczy Gentoo, ale znajdziesz tam przydatne i wartościowe informacje:
http://www.gentoo.org/doc/pl/kernel-config.xml
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

winnetou pisze:Przede wszystkim jeżeli nie używasz initrd to NA STA£E MUSISZ wkompilować obsługę fs'ów, których używasz (czyli w Twoim wypadku ext2 i ext3) oraz sterowniki do dysku twardego.
Tak na prawdę potrzebuje tylko na stałe wkompilować w jądro ext3 bo ma na głównej partycji. Boot jest montowany później jak już udev działa więc system plików od niego może być jako moduł. U mnie z powodzeniem to działa. Jeśli masz te moduły wkompilowane na stałe to na 100% brakuje Ci czegoś od dysku w jądrze, ale nie podałeś żadnych danych jakim sprzętem dysponujesz.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

ryba84 pisze:brakuje Ci czegoś od dysku w jądrze, ale nie podałeś żadnych danych jakim sprzętem dysponujesz.
ryba84, przejrzyj opis z odnośnika, który podałem i dowiesz się, że już koledze nic więcej do kompilacji nie brakuje.
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

IgiKoval pisze:Nie przypominam sobie, żebym dodawał coś takiego, ale czy nie jest to kompilowane domyślnie?
Co rozumiesz przez "domyślnie"? Jeśli masz na myśli "świeży" konfig gentoo-sources, to nie.
IgiKoval
Posty: 81
Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:41

Post autor: IgiKoval »

A czy mógłby mi ktoś powiedzieć, gdzie sprawdzić czy mam IDE czy ATA?
winnetou

Post autor: winnetou »

odpal sobiie dystrybucyjne jajko wklep w konsoli

Kod: Zaznacz cały

lsmod
i będziesz wiedział wszystko. Do tego jak już wspomniałem

Kod: Zaznacz cały

lspci
A co do ATA i SATA to sporo dysków ATA może działać na sterowniku SATA trzeba tylko pozmieniać potem wpisy w /etc/fstab. A typ sterownika/modułu/jakkolwiek to nazwać "zgadniesz" po nazwach partycji. Dyski SATA i SCSI maja nazwy sdXY a dyski ATA hdXY
ODPOWIEDZ