Samoczynne wy

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Samoczynne wyłączenie się komputera - critical temperature

Post autor: jacbob77 »

Witam,
od jakiegoś czasu mam problem z Debianem i KDE4.3.

Problem polega na tym, że komputer sam się wyłącza. Podczas wyłaczania za kazdym razem widzę kompunikat:
Critical temperature (85C) shut down
Dzieje się tak już nie wierwszy raz. Mam zainstalowany:
Linux debian 2.6.26-2-686 #1 SMP Fri Aug 14 01:27:18 UTC 2009 i686 GNU/Linux
z KDE: 4.3.00 (KDE 4.3.0).

Próbowałem coś znaleźć w Google i w wyszukiwarce na forum, ale nic ciekawego nie znalazłem i szczerze mówiąc bardzo nie wiem jak się do tego zabrać.

Jedyne co mogę dodać to niegy z temperaturą nie miałem problemu czy to pracują na Windows czy na Debianie z KDE 3.

Jak już napisałem wcześniej nie bardzo wiem jak ten temat ugryźć tak więc przepraszam za brak danych, szczegułowych informacji.
Liczę na Waszą pomoc.
Pozdrawiam
maxdawid
Posty: 52
Rejestracja: 17 września 2008, 11:30

Post autor: maxdawid »

Ja na twoim miejscu sprawdziłbym temperaturę i czy wszystkie wiatraki są sprawne.
trinh
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 00:59
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: trinh »

Proponuję na start przeczyścić radiatory. Ewentualnie, sprawdzić jak się ustawienia w biosie mają? Może chciałeś mieć cichszy komputer i wyszła zapiekanka.
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Podejrzewam że to wina temperatury.
Co do wiatraków to trochę trudniejsze niż w zwykłym komputerze. Mam laptopa Fujitsu-Siemens.
Postaram się również tym zająć, jednak wydaje mi się że jest coś co być może obciąża procesor (jakiś proces) i temperatura wzrasta.
maxdawid
Posty: 52
Rejestracja: 17 września 2008, 11:30

Post autor: maxdawid »

Po jakim czasie mniej więcej ci się wyłącza komputer ? Ponadto proces nie dałby rady podnieść tak temperatury, bo musiałby zmniejszyć obroty wiatraków lub całkowicie je wyłączyć.
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Różnie bywa, nie zawsze się wyłącza. Być może macie rację, może nazbierało się syfu, kurzu itp. Laptopa od nowości nie rozbierałem i za bardzo nie chce, bo to nie to samo co stacjonarny i mogę coś zepsuć ;-).
Piotrus Pan
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 24 września 2008, 06:59

Post autor: Piotrus Pan »

Jak dla mnie zrobiłeś dziwną mieszankę, 2.6.26-2 i kde4. Zainstaluj sobie 2.6.30 z backportów i zobacz czy będzie tak samo lub przejdź po prostu na Sida :-)
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Jest też taka możliwość, że któryś proces monitorujący temperaturę z uprawnieniami, źle ją odczytuje z plików (albo nie jest odpowiednio skalibrowany). Najpierw upewnij się, jak w tym czasie odczytywana jest temperatura w BIOS-ie. Zwyczajnie po takim restarcie wejdź w BIOS i zobacz temperatury. Jak będzie pod krytyczną to znaczy, że siadło coś sprzętowo/kurz (chyba, że ostatnio aktualizowałeś BIOS bo i takie błędy jak złe odczyty temperatury się zdarzają w felernych wydaniach BIOS-ów, ale to rzadkość). Jak w BIOS-ie wszystko będzie dobrze, to zostaje wtedy dociekanie co powoduje problem, kernel czy jeszcze jakiś inny program.
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

yantar, Biosu nie zmieniałem, nie aktualizowałem od nowości i raczej nie mam zamiaru ;-).
Przy najbliższej okazji zrobię tak jak radzisz.
Dziękuję za informacje, pozdrawiam.

[Dodano: 2009-09-08, 13:35]
Niestety, ale wychodzi na to, że mam jakąś okrojoną wersje BIOS-u. Nie pokazuje temperatury procesora.

Jakieś pomysły?
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

Może spróbuj popracować na jakimś innym systemie np. jakiś Live CD i zobaczyć co sie dzieje. Tylko musisz uważać bo jesli problem faktycznie jest związany ze sprzętem a nowy system, który odpalisz na Laptopie nie będzie miał funkcji wyłączania komputera przy dojściu do krytycznej temperatury to możesz uszkodzić sprzęt.
Być może dystrybucję oparte na Debianie mają taką opcję np. CD Linux, ale tego już nie wiem.
A może masz Windowsa. Tam tez powinny być jakieś programy do monitorowania temperatury.
PS. Właśnie sprawdziłem. We Freesbie jest monitor temperatury od razu na pulpicie.
ODPOWIEDZ