Jedna partycja swap dla OpenSUSE i Debiana

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Buker
Posty: 60
Rejestracja: 10 lipca 2008, 13:11
Lokalizacja: /home/buker

Jedna partycja swap dla OpenSUSE i Debiana

Post autor: Buker »

Witam.
Mam następujące pytanie:
Posiadam aktualnie na dysku OpenSUSE 11 i planuje znów zainstalować Debiana. Musze zrobić dla jego potrzeb nową partycję swap czy może On ją dzielić z OpenSUSE?
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Nie powinno być problemu z jedną partycją swap dla dwóch systemów.
kynski
Posty: 10
Rejestracja: 12 lipca 2009, 14:15

Post autor: kynski »

paolus pisze:Nie powinno być problemu z jedną partycją swap dla dwóch systemów.
Też tak uważam. Po prostu podczas instalacji Debiana oznacz przy partycjonowaniu jako partycję swap tą z OpenSUSE.
wieszti
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 31 stycznia 2009, 18:28

Post autor: wieszti »

Możesz mieć aby problemy z hibernacją. Np. jeśli zahibernujesz debiana, pożniej uruchomisz suse, a później bedziesz chciał powrócić do zahibernowanego debiana to się nie uda, bo wymaże się z partycji swap obraz zahibernowanego debiana
kynski
Posty: 10
Rejestracja: 12 lipca 2009, 14:15

Post autor: kynski »

wieszti pisze:Możesz mieć aby problemy z hibernacją. Np. jeśli zahibernujesz debiana, pożniej uruchomisz suse, a później bedziesz chciał powrócić do zahibernowanego debiana to się nie uda, bo wymaże się z partycji swap obraz zahibernowanego debiana
No tak, fakt. W takiej sytuacji może być problem. W swoim poście Nie uwzględniłem takiej sytuacji...
zomek
Posty: 3
Rejestracja: 22 lipca 2009, 23:51

Post autor: zomek »

Sam używam wielu różnych linuksów dzielących partycję swap (ale nie używam na niej hibernacji) i jeszcze się nie spotkałem z sytuacją aby nie udało się któremuś użyć wspólnej partycji swap.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Najprościej w ogóle nie tworzyć swapa. ;-) Ja nie nie mam swapa, już od ponad roku, bo zauważyłem, że i tak nigdy nie był używany. Przy obecnym standardzie ilości ramu, swap jest zbędny.
Hardiel
Posty: 84
Rejestracja: 22 lipca 2009, 17:21

Post autor: Hardiel »

Dokładnie ja również nie mam swap'a (posiadam 4gb ram z kernelem bigmem) i system działa bardzo szybko :)
roobal
Posty: 15
Rejestracja: 13 lutego 2009, 04:34
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: roobal »

Swap można dzielić na ile się chce systemów i nie ma z tym problemu, bo sam dzielę swap na kilka systemów.
Po prostu podczas instalacji Debiana oznacz przy partycjonowaniu jako partycję swap tą z OpenSUSE.
Nic nie trzeba oznaczać, ponieważ to partycja wymiany i ona zostanie automatycznie użyta :)
Ja nie nie mam swapa, już od ponad roku, bo zauważyłem, że i tak nigdy nie był używany.
Racja, ja mam obecnie tylko 512MB RAM i swap prawie w ogóle nie jest używany ale ja rzadko używam programów wymagających pamięci tak żeby swap wykorzystać, gdy miałem starego kompa 256MB RAM to swap był wykorzystany :) Teraz swap używam wyłącznie do hibernacji.

Jeśli nie będziesz korzystał z hibernacji to jeden swap dla kilku systemów Ci wystarczy, tworzenie osobnych swapów w tym wypadku nie ma sensu i szkoda miejsca na dysku, nawet 500GB :)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ