Dystrybucja dla mnie? Debian - warto?

Ogólne pytania dotyczące systemu
adam_993
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 15:05

Dystrybucja dla mnie? Debian - warto?

Post autor: adam_993 »

Od prawie roku stykam się z Linuksem. Zaczynałem od Ubuntu 8.04 LTS, potem 8.10, teraz 9.04 LTS. Ubuntu niezłe, ale wydaje mi się, że ten system "poniża mnie". Jest tak prosty, że aż nudny. Linux Distribution Chooser mówił: Mandriva, OpenSuSe, Ubuntu, Mint. 3 pierwsze gościły u mnie, SuSE przetrwał najdłużej (prócz Ubuntu). Miałem jeszcze Fedorę10, która przypadła mi do gustu, ale ma problemy z DNS. Zresztą Mandriva i OpenSuSe też, ale w ostatnim przypadku sobie poradziłem - DNS.

Teraz LDC mówi: Mint, Mandriva, OpenSuSe i... Debian!
Postanawiam go wypróbować, ale mam kilka pytań:
  1. System multimedialny?
  2. System stabilny, ale mający świeże oprogramowanie (testing)?
  3. Ułatwi pracę laikom Linuksa.
  4. Szybki i elegancki.
lamek
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 marca 2009, 13:22

Post autor: lamek »

  1. Jeśli chodzi ci o to czy masz na starcie zainstalowane kodeki, przeglądarki internetowe itp. to nie ma. Ale bezproblemowo możesz je doinstalować za pomocą apt-get.
  2. Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida.
  3. Nie jest to system bardzo trudny. Praktycznie to samo co Ubuntu tylko wyczyszczone z programów, a to dlatego, że instalując buntu masz masę aplikacji, których pewnie nie będziesz używać. Jeśli chcesz posiadać jakiś program po prostu go instalujesz.
  4. Jak dla mnie jest wystarczająco szybki.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

lamek, pkt 3? Grzeszysz :D Debiana z Ubuntu co najwyżej łączy format pakietów.
winnetou

Post autor: winnetou »

lamek pisze:2 Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida
Z tego co wiem to Lenny już jest od dawna zamrożony i teraz figuruje jako linia stabilna. Zamiast Sida lepiej wrzucić testinga czyli obecnego Sqeeze. Co do pomocy to tutaj i na DUGu uzyskasz pomoc na każde sensownie zadane pytanie. Poza tym jest jeszcze Debian Reference i wiele innych :) Instaluj i na początek zacznij od wersji testowej. Co do szybkości to zależy co rozumiesz pod tym pojęciem. U mnie testing z 2 serwera wstaje w około 15-20 sekund (od entera w grubie do momentu logowania się) Co do multimedialności systemu. Nie jest może aż tak zbajerowany jak SuSe, *buntu czy Mandriva ale da się go do takiego stanu doprowadzić. Według mnie instaluj.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

¯aden system Ciebie nie poniża. On ma Tobie służyć, a nie Ty jemu. Jeśli Ubuntu Ci spasowało, to używaj Ubuntu.
Najfajniejsze dystrybucje, które zapewniają Twoje potrzeby, spośród tych, które mają dobre wsparcie to (kolejność obojętna):
Mandriva
Ubuntu/Kubuntu itd. w zależności od preferowanego środowiska, może być Mint, bo to też Ubuntu
Suse (ale wymaga lepszego sprzętu)

Jeśli chcesz "świeżego" Debiana, to np. Sidux może Myrynix (nie próbowałem, ale wygląda zachęcająco).

I... nie kombinuj. Po prostu używaj. Te dystrybucje są naprawdę porównywalne, różnią się detalami. Niektóre wymagają większego zachodu jeśli chodzi o dostosowanie do swoich potrzeb, inne dają to OTB. Tak naprawdę liczy się tylko i wyłącznie jedna rzecz: wsparcie. Tu jest ciężar gatunkowy. Właśnie ze względu, że - jak sam piszesz - wprawiasz się dopiero w linuksie, szukaj takiej dystrybucji, która zapewnia dobre wsparcie, która ma sporo forów, dobrą dokumentację itd.

Odpowiadając zaś szybko na 4 Twoje pytania: każdy, współczesny, desktopowy system albo taki jest, albo może być po chwili pracy nad nim. W każdym zdarzyć się mogą jakieś problemy, ale też nie istnieje żaden bezproblemowy system operacyjny.

Dlaczego wspomniałem na wstępie, że Ubuntu/Mandriva/Fedora/Suse są to systemy dla Ciebie? Ich nowe wersje pojawiają się stosunkowo szybko, są przetestowane. Masz zatem mniej więcej 2x do roku nowy system operacyjny, który umożliwia względnie stabilną pracę. Nie wymaga wielu ingerencji i jest stosunkowo łatwo dostosowalny do potrzeb użytkownika systemu desktopowego. Nie kombinując w nim wiele będziesz mieć również system stabilny, zaś mnogość różnego rodzaju wsparcia dostępnego w necie powoduje, że większość problemów daje się rozwiązać. Chyba, że są to problemy sprzętowe (dany sprzęt nie działa pod linuksem, ale tu nic Ci nie pomoże).

I pamiętaj - system jest dopóty dobry, dopóki go nie spieprzysz. Można zaś to uczynić z każdym.
2)Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jesli chesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do source.list repo do sida
Lamek, błagam, nigdy nie mieszaj dystrybucji stabilnej z niestabilną Debiana, a w szczególności nie polecaj tego początkującym. To przy niewiedzy, która jest naturalna dla początkujących sympatyków linuksa jest najlepsza droga do zniechęcenia się do jego używania. Czy korzystającemu z Windows XP polecałbyś mieszanie go z Vistą, albo jeszcze lepiej z Win7?
adam_993
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 15:05

Post autor: adam_993 »

Chcę systemu, który będzie wszechstronny.
Film? Totem, kodeki i jazda!
Muzyka? W porządku, słuchaj.
Programowanie - od czasu do czasu w C++. Wystarczy edytor i g++. Pobieram wersję testing. Nagram ją na specjalną CD-RW, na której nagrywam tylko Linuksy.
Szybkość - nie tylko uruchamiania, a ogólna praca. Zawsze można zainstalować XFCE.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Chcę systemu, który będzie wszechstronny.
Sprecyzuj, bo jak długo żyję nie spotkałem się z systemem przeznaczonym do tego i do tego, a do tego nie (pomijam LiveCD Gentoo czy Movix'a). Na razie do Twojego opisu pasuje dziesiećnaście dystrybucji i raczej nic nie przemawia za konkretnym distro.
adam_993
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 15:05

Post autor: adam_993 »

Multimedia, Internet. Czasami też programuję w C++. Oczywiście instalacja ulubionego programu nie sprawia mi trudności (czy z repozytoriów, pakietów deb, źródeł). UBuntu miał coś takiego, że trudzić się nie musiałem.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

lamek pisze:Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida
Mieszanie gałęzi wymaga wiedzy i trzeba się liczyć z trudnościami. Lepiej nie polecać takich "mieszanek" nowym użytkownikom.
winnetou pisze:Z tego co wiem to Lenny już jest od dawna zamrożony i teraz figuruje jako linia stabilna
Nie jest już zamrożony, bo na walentynki został wydany jako pełnoprawny system stabilny!
adam_993 pisze:Ubuntu niezłe, ale wydaje mi się, że ten system "poniża mnie". Jest tak prosty, że aż nudny.
Hmm, to dość kontrowersja teza i zależy co się rozumie przez pojęcie "prosty", ale nie sądzę by Ubuntu było prostsze w zarządzaniu systemem niż Debian. Jeśli pragniesz emocji to Debian w wersji innej niż unstable nie jest dla Ciebie :-P
Postanawiam go wypróbować, ale mam kilka pytań:
1) System multimedialny?
2) System stabilny, ale majacy świeże oprogramowanie (testing?)
3) Ułatwi pracę laikom Linuksa
4) Szybki i elegancki
Wszystkie zarysowane przez Ciebie założenia spełnia Debian, choć nie koniecznie w jednej gałęzi (np. stabilność=Lenny, nowości=Sid). Co do szybkości systemu, to dużo zależy od Ciebie. Tego z jakiego środowiska będziesz korzystał, jakie usługi będziesz uruchamiał itd.
adam_993
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 15:05

Post autor: adam_993 »

Zawsze używam GNOME i staram się nie łączyć tego środowiska np. z K3b czy Kadu (używam GnomeBaker czy Braseo i Pidgina). Pytanie 3 odpada, bo właściwie tylko ja używam Linuksa, a czasami Windows.
Zablokowany