[+] Optymalizacja us

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Shiver25
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 22:29
Lokalizacja: z piekła rodem ]:-)

[+] Optymalizacja usług systemowych

Post autor: Shiver25 »

Witam.
W jaki sposób w Debianie można skonfigurować usługi systemowe czyli te wszystkie demony uruchamiające się przy starcie systemu?
Googlowałem trochę ale nie znalazłem odpowiedzi. Tak samo korzystając z wyszukiwarki forumowej.
Przeszukując przestrzeń internetu dowiedziałem się, że usługi systemowe są tak jakby w katalogu:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d
Wiem jak je wyłączyć ale czy po restarcie systemu nie włączą się ponownie? Dlatego niektóre z nich chciałbym wyłączyć na stałe.
W Fedorze, którą kiedyś miałem był do tego graficzny konfigurator więc nie było najmniejszych problemów z wyłączeniem niepotrzebnych usług.
Trochę się rozpisałem ale raczej na temat :)

Czy ktoś z forumowiczów podsunie mi np. linka jak optymalizuje się start systemu?

Edit:
Znalazłem takie coś.
2.4.3 Modyfikacje procesu ładowania

Debian nie korzysta z pochodzącego z BSD katalogu rc.local w celu dostosowywania procesu ładowania do jakichś szczególnych życzeń użytkownika; zamiast tego oferuje następujący mechanizm.

Załóżmy, że system powinien wykonać skrypt foo przy starcie lub podczas wchodzenia na któryś z poziomów startu. Administrator powinien wtedy:

Umieścić skrypt foo w katalogu /etc/init.d/.

Uruchomić występujące w Debianie polecenie update-rc.d z odpowiednimi argumentami, ustawiając w ten sposób dowiązania między wymienionymi w wierszu poleceń plikami w katalogach rc?.d a /etc/init.d/foo, gdzie ? jest liczbą od 0 do 6 odpowiadającą jednemu z poziomów startu (runlevel) Systemu V.

Przeładować system.

Polecenie update-rc.d ustawi dowiązania między plikami w katalogach rc?.d a skryptem w /etc/init.d/. Nazwa każdego z dowiązań będzie się zaczynać od litery „K” lub „S”, po której wystąpi liczba oraz nazwa skryptu. Gdy system osiągnie poziom startu N, skrypty z /etc/init.d/ posiadające w katalogu /etc/rcN.d/ dowiązania o nazwach zaczynających się na „K” są wykonywane z argumentem stop, następnie są wykonywane skrypty, nazwy odniesień do których zaczynają się na „S”, przyjmując za argument start.

Można, na przykład, spowodować uruchomienie skryptu foo w toku sekwencji startowej umieszczając go w /etc/init.d/ i instalując dowiązania poleceniem update-rc.d foo defaults 19. Argument defaults odnosi się do domyślnych poziomów startu (od 2 do 5). Argument 19 gwarantuje, że foo zostanie uruchomiony przed którymkolwiek skryptem zawierającym liczbę 20 lub większą.
Czyli mam rozumieć, że w odwrotnym kierunku to będzie usunięcie skryptu + wykonanie restartu czy też aktualizacji rc.d. Mam rację czy też gdzież moje rozumowanie pobłądziło?

Edit 2:

Dobrze, już sobie poradziłem :D
Jeśli ktoś byłby zainteresowany tym tematem podaje link do rozwiązania:
problemu.
Można również skorzystać z tego.

Pozdrawiam.
roobal
Posty: 15
Rejestracja: 13 lutego 2009, 04:34
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: roobal »

Do włączania/wyłączania odpowiednich usług systemowych możesz zainstalować, np. rcconf.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ