Czas pracy na baterii notebooka Debian kontra Windows XP

Ogólne pytania dotyczące systemu
lord_adi
Posty: 13
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:17
Lokalizacja: Zgorzelec

Czas pracy na baterii notebooka Debian kontra Windows XP

Post autor: lord_adi »

Witam.
Mam notebooka IBM ThinkPad T61p.
Zainstalowałem sobie Windows XP oraz Debiana Lenny + Gnome.
Mam pewien problem. Mianowicie na Windows XP laptop pracuje do 4 godzin na baterii. Jakieś przeglądanie stron, dokumentów itp.
Na Linuksie ten czas wynosi 2 godziny i kilkanaście minut.
I tu pytanie. Skąd taka różnica?
adnix
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 09:41

Post autor: adnix »

Na moim T60p miałem taki sam problem. Wynika to z faktu, że domyślnym trybem pracy po uruchomieniu systemu jest najwyższa wydajność tzn Performance.
Dodaj do panelu Monitor Częstotliwości Procesora i przełącz w tryb np Ondemand.

[ Dodano: 2008-10-26, 11:21 ]
Tutaj masz więcej informacji http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t ... +energi%B1
Awatar użytkownika
Gniazdo
Posty: 18
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:35
Lokalizacja: Z³otów / Szczecin

Post autor: Gniazdo »

Windows pewnie działa na speedstep a linux nie. Poczytaj, pewnie będzie trzeba jąderko prze-kompilować.
lord_adi
Posty: 13
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:17
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: lord_adi »

Korzystam z cpufreq. Zarówno w Windowsie jak i Linuksie na baterii procesor pracuje na najmniejszej częstotliwości (800Mhz). Próbowałem też laptop-mode, ale nie było żadnej różnicy. Oczywiście na Ondemand laptop trzyma dłużej niż na Performance.
Piotrus Pan
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 24 września 2008, 06:59

Post autor: Piotrus Pan »

Zainstalowałeś wszystko co trzeba? Do acpi? Polecam jeszcze, "cpulimit". Jak działasz w KDE to "kpowersave". Cpufreq i laptop-mode mówisz, że masz, to dobrze, tylko czy ustawione?
Zainstaluj "powertop", on Ci pokarze co tak zjada ten prąd.
Acha, nie wiem jaką masz kartę graficzną ale na ogół z kartami też można kombinować jeżeli chodzi o oszczędność energii :-)
Pozdrawiam.
lord_adi
Posty: 13
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:17
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: lord_adi »

Wszystko poustawiane. Jak będę miał chwilę czasu to się pobawię tym powertop. A karta graficzna to NVIDIA Quadro FX 570M. Z tego co patrzyłem to ma 3 tryby pracy i się sama przełącza w zależności od obciążenia. Fakt że Performance Mode to "Maximum Performance", nawet na baterii. Jak to zmienić?
Utumno
Beginner
Posty: 432
Rejestracja: 09 listopada 2008, 13:04
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Utumno »

Niedawno robilem dosc szczegolowe testy zuzycia baterii na moim X61, mozesz rzucic okiem tu:

http://koltunski.pl/blog/?p=12

(artykul jest ogolnie o Debianie na X61, o zuzyciu baterii sa komentarze #3, #4 i #5)

Niestety, wydaje mi sie ze Linux jest jeszcze wyraznie gorszy od Windows, chociaz sie poprawia. Na Windows XP uzyskalem najnizsze zuzycie 8.11 W / godzine, srednie ok 9.5-10W, a na Linuksie - mimo wszelkich trick'ow - najnizsze 10.5W a srednie cos w okolicach 14W.

Nawet w trybie 'single user' bez X-ow, Linux dalej ciagnal 13W.
alteriks
Posty: 16
Rejestracja: 07 listopada 2007, 15:28

Post autor: alteriks »

Potwierdzam, że Linux pobiera troszeczkę więcej prądu niż Windows w trybie ,,luzu''. Mam T42 przy matrycy na 0% pod Debianem średnio 10,5W pod Vistą potrafił pokazać nawet przez chwilę 8,7W (pod Windows i Linuksem miałem obniżone napięcie procesora, jeśli kogoś interesuje to trzeba łatać jajko tym już chyba ze dwa lata kompiluje z tym jądro i oprócz wstępnych problemów z tym że wybierałem zbyt małe napięcie, to ma to same plusy, podczas kompilowania temperatura domyślnie potrafiła sięgnąć 75 stopni, a teraz maksymalnie to 55 stopni jednym słowem polecam). Ale pod obciążeniem Linux był lepszy, ściągałem na dwóch systemach plik z prędkością 300Kb/s i Vista zjadała 20W a Linux 17-18W. Moja radiówka to ipw2100 - może ona sprawia Viście więcej problemów, bo domyślnie nie było jej w systemie.
lord_adi
Posty: 13
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:17
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: lord_adi »

Utumno dziękuję za informację. Więc na razie dam sobie spokój. W razie potrzeby długiej pracy bez zewnętrznego zasilania będę pracować w Windows.

Przy okazji dzięki za ten link. W końcu zmusiłem czytnik linii papilarnych do pracy. Wcześniej korzystałem z opisu na thinkwiki, ale program UPEK Fingerprint BSP zawieszał się bez powodu.

Pozdrawiam.
7PGXW
Beginner
Posty: 197
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 11:52

Post autor: 7PGXW »

http://www.debian.org/doc/manuals/refer ... ne.pl.html
Obczajcie sobie część dotyczącą laptopów.
apmd - Konfiguracja zaawansowanego zarządzania energią (APM)
noflushd - Pozwala bezczynnym dyskom na wolniejszy obrót
ODPOWIEDZ