Firefox 48.0: Electrolysis - wpływ wtyczek/dodatków (AdBlock, uBlock Origin.)

Zagadnienia bezpieczeństwa w systemie
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

Firefox 48.0: Electrolysis - wpływ wtyczek/dodatków (AdBlock, uBlock Origin.)

Post autor: kitek »

Witam. Ponieważ jakiś czas temu Firefox zaimplementował mechanizm/model Electrolysis, którego dwie główne zalety to bezpieczeństwo (realizowane poprzez tzw. security sandboxing) i wydajność, postanowiłem umieścić ten post właśnie w tym miejscu forum. Electrolysis stanowi dawno wyczekiwaną modernizację przeglądarki Firefox. Internet Explorer zaimplementował wieloprocesowość w IE 8 beta 1 na początku 2008 roku, następnie, sześć miesięcy później to samo zrobiono w Chrome, nawet projekt Safari poszedł w tym kierunku w lecie 2011 roku.

W celu przetestowania należy wejść w edytor ustawień przeglądarki za pomocą about:config (w tym przypadku chodzi o Firefox 48.0) zmienić wartość dla browser.tabs.remote.autostart z domyślnej na true. Przy kolejnym uruchomieniu e10s powinien być aktywny, co można sprawdzić poprzez about:support. Jeżeli są jakieś problemy wynik będzie miał postać:

Kod: Zaznacz cały

Okna wieloprocesowe 	0/1 (wyłączone)
Moje pytanie dotyczy wtyczek. Wygląda na to, że wtyczki AdBlock Plus oraz uBlock Origin nie pozwalają na włączenie e10s. Oto wynik w przypadku obu wspomnianych rozszerzeń (oczywiście sprawdzanych osobno):

Kod: Zaznacz cały

Okna wieloprocesowe    0/1 (wyłączone przez dodatki)
Czy komuś z Was udało się włączyć wspomniany model Electrolysis? Istnieje pewna opcja - Force Enable, ale nie jest ona zalecana. W tym przypadku należy utworzyć nowy boolean z zawartością browser.tabs.remote.force-enable. Wartość: true. Osobiście, nie sprawdzałem tego rozwiązania.

Jeżeli komuś udało się z powodzeniem "uruchomić" e10s, to prosiłbym o informacje odnośnie wtyczek, wersji przeglądarki itp. Utworzyłem ten temat, ponieważ chciałbym dowiedzieć się/sprawdzić, czy ktoś ma podobny problem.

Edycja: jeśli okaże się, że e10s działa, ale z wyłączonymi dodatkami, to czy ta technologia warta jest "pozbycia się" np. AdBlock Plus, uBlock Origin itp?

Dzięki.

Więcej informacji: Electrolysis, What’s Next for Multi-process Firefox, The “Why” of Electrolysis.
ODPOWIEDZ