Ograniczenie dostępu do programów dla zwykłych użytkowników.

Zagadnienia bezpieczeństwa w systemie
petit
Posty: 1
Rejestracja: 10 lutego 2016, 11:07

Ograniczenie dostępu do programów dla zwykłych użytkowników.

Post autor: petit »

Witam, chciałbym zrobić ograniczenie dla użytkowników na systemie Debian 8.3. Tak aby użytkownik nie mógł zmieniać tła pulpitu, konfigurować ustawień, ogólnie żeby nie mógł za wiele grzebać. Jedyne co może to uruchomić przeglądarkę i pakiet LibreOffice :) Proszę o podpowiedzi trochę googlowałem ale nic nie znalazłem, możliwe, że źle konstruowałem zapytania. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Re: Ograniczenie dostępu do programów dla zwykłych użytkowników.

Post autor: grzesiek »

Witam,
to nie taka prosta sprawa, bo środowisko graficzne jest dosyć złożonym zbiorem aplikacji. jednym z takich rozwiązań w dystrybucjach RedHat jest xguset oparty o SELinux. Nie wiem, czy da się to zrobić w oparciu o np. extattr, ale może warto poeksperymentować. Np. jeżeli w danym środowisku graficznym za zmianę tła pulpitu odpowiada narzędzie X to można zabrać dla danego użytkownika albo grupy prawo uruchamiania, oczywiście o ile to nie przyblokuje działania samego środowiska. Można pójść też krok dalej, każde ustawienie musi być gdzieś zapisane, zakładając iż jest to plik X to wystarczy zabrać prawo do zapisu.
Więc odpowiadając na Twoje pytania, najprawdopodobniej się da, pytanie tylko ile będzie Cię to czasu kosztować...
ODPOWIEDZ