Potrzebna pomoc - Masquerade/IPtables

Zagadnienia bezpieczeństwa w systemie
Ronald
Posty: 7
Rejestracja: 04 stycznia 2016, 13:28

Post autor: Ronald »

Server pełni rolę bramy i jednocześnie lokalnego serwera plików(samba) oraz bazę i główne źródło danych dla systemu ERP (Odoo) itp. Rozbicie na dwie podsieci nastąpiło niejako samoistnie. W pomieszczeniach gdzie nie było dostępnych kabli sieciowych najprościej było podpiąć je via WiFi, stąd dwie podsieci :) w dodatku wifi to własnie router do którego podłączony jest serwer.
Stan w jakim zastałem ten 'bałagan' był zdecydowanie 'bez głowy'. Własnie próbuję to wszystko doprowadzić do jakiegos ładu ale bez nadmiernego wachlowania. Przy okazji z zachowaniem możliwie najmniejszego postoju. Ludzie cały czas na tym pracują a ja nie moge im w tym przeszkadzać ;) Więc żaden 'downtime' nie wchodzi w grę. Wiesz jak się modyfikuje coś kiedy jest w użyciu ..... dlatego szukam rozwiązań po najmniejszel linii oporu.
Na początku grudnia częściowo zmieniłem konfigurację systemu, odłaczyłem(odseparowałem server FOG - serwer do obrazowania systemów - podsieć 3) który był zainstalowany na tym samym serwerze co podczas przerzucania obrazów na komputery bardzo utrudniało pracę pozostałym użytkownikom ponieważ ilość danych przesyłąna z serwera do maszym zabijała wszystko :) . W tej chwili jest on osobną jednostką podłączoną do serwera głównego (bramy).Od tej zmiany z serwerem nie mam żadnego problemu :) Dostęp do internetu jest prawidłowy :) , podłączenie i wrzucanie systemu nawet to 20 maszyn na raz nie stanowi problemu :)

Jedynym problemem jest brak dostępu do współdzielonych katalogów pomiędzy komputerami podsieci1 i podsieci2
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Zatem tak jak wspomniał dedito - na serwerze skonfiguruj bridge. Bramą będzie wtedy modem i zostanie Ci jedna podsieć. Nie obejdzie się chyba jednak bez małego zamieszania jeśli skróty do programów/zasobów na końcówkach były poustawiane po IP.
Ronald
Posty: 7
Rejestracja: 04 stycznia 2016, 13:28

Post autor: Ronald »

Przemyślę temat, może być jednak trochę roboty, bo tak właśnie jest, sporo linków po IP musiałbym zmienić, rekonfigurować serwer DNS ....
trochę zamieszania, wszystkie wewnętrzne strony przeglądnąć bo jak znam życie to też jest tam milion linków po iP.
Chyba więc pójdę na skróty i poprostu wyłączę Wifi na routerze/ADSL i dostawię drugi AP podpięty bezpośrednio do serwera albo switcha w podsieci 2.
I to chyba jednak będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie.
ODPOWIEDZ