Kasowanie has

Zagadnienia bezpieczeństwa w systemie
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Kasowanie hasła root - Debian Wheezy x64

Post autor: luket »

Witam.

Czy istnieje taka możliwość w Debianie aby było wymagane tylko jedno hasło, tzn tak jak to ma miejsce w Ubuntu/LinuxMint.
Podczas instalacji nie wpisałem hasła do konta root jednak takie konto jest tylko tyle że z pustym hasłem, niezdefiniowanym.
Chodzi o to aby jedno konto było odpowiedzialne za wszystko.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

Możesz ustalić to samo hasło dla swojego konta i konta root.
Nie słyszałem aby w Ubuntu/LinuxMint nie istaniało konto root.
Możesz też zmienić swoje konto tak aby miało uprawnienia jak root (ze wszystkimi konsekwencjami tego niezbyt mądrego kroku) http://www.shellhacks.com/en/HowTo-Crea ... s-in-Linux
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Nie napisałem że nie istnieje konto root w Ubuntu tylko tyle że jest jedno hasło do konta użytkownika i konta root z tym że nie ma podczas instalacji oddzielnego pola na podanie hasła do jednego i drugiego konta :)
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

No to problem rozwiązany.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Nie ma takiego pytania podczas procesu instalacji, bo Canonical uważa, że wtedy proces ten będzie prostszy. Natomiast konsekwencje tego są dosyć głupie, bo ostatecznie jak coś będzie trzeba zrobić to będziesz poproszony o hasło jakiegoś root-a, kiedy nikt Cię o to nigdy nie pytał. Głupie podejście, prawda :) Co gorsza takie praktyki zaciemniają obraz systemu dla użytkownika, który na dodatek szuka takich samych rozwiązań w innych systemach.
Wracając do pytania, nie ma i nie będzie miał :)
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Głupie podejście to prawda jednak gdyby nie Ubuntu i całe złe Canonical to pewnie dzisiaj nie było takiego szumu wokół Linuksa.
Liczba użytkowników co prawda drastycznie się nie zwiększyła jednak więcej osób zaczyna mówić o samym systemie :) Pewnie nie jeden dowiedział się o Linuksie za sprawą Ubuntu, jednak jakby nie było "nie ważne od czego się zaczyna, zawsze kończy się na Debianie" :D
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

To podejście ma taki efekt jak używanie konta administracyjnego w Windows - najczęstsza przyczyna złapania wirusa. Albo coś jest użyteczne lub proste, albo bezpieczne. Debian to raczej produkt serwerowy, podejrzewam, że w Ubuntu Serwer już nie ma takiej filozofii?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Miał, przynajmniej w wersji 10.4 LTS
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Aż tak źle w Ubuntu to nie jest ;) Przynajmniej sam nie miałem z nim nigdy problemów, po prostu na Debianie jestem w stanie się więcej nauczyć i zrozumieć pewne rzeczy ponieważ ten system ich wymaga. Dalej jednak uważam że Ubuntu to jedna z najlepszych dystrybucji na pierwszy kontakt z Linuksem ale i nie tylko.
Prawda jest taka że kto jak nie Canonical może coś zawojować na tym polu...
Gdyby RedHat zajął się komputerami zwykłych użytkowników ale to nie jego działka.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

luket pisze:Gdyby RedHat zajął się komputerami zwykłych użytkowników...
To by tyle nie zarabiał
ODPOWIEDZ