Zamiana komputera stacjonarnego na Laptopa

Kupno, sprzedaż itd.
Awatar użytkownika
kodama
Junior Member
Posty: 633
Rejestracja: 23 maja 2010, 22:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kodama »

Rafal_F pisze:To jest nie tyle sprawa nałożenia pasty na procesor, co usunięcia kurzu z radiatorów i przywrócenie swobodnego przepływu powietrza. Drugą sprawą są wentylatory, wentylator powinien się swobodnie kręcić. Zakręć nim i zobacz, jeżeli za szybko się zatrzymuje albo hałasuje, trzeba go rozebrać, przeczyścić alkoholem i naoliwić.

Te problemy dotyczą każdego komputera, a nie tylko laptopa. Choć na laptopie mogą być one bardziej uciążliwe.
Z tym rozbieraniem wentylatora to szkoda zachodu czasami, bo efekt pracy może być zupełnie inny od zamierzonego :) Na allegro można kupić wentylatory lub całe układy chłodzenia w sensownej cenie do (zapewne) wszystkich modeli laptopów. Czasem zdarza się, że się taki heatpipe (ta rurka miedziana) rozszczelni, co również może być przyczyną mocnego grzania i wtedy wkręca się wentylator na wysokie obroty.
Awatar użytkownika
MarekAD78
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwietnia 2014, 19:44
Lokalizacja: Wronki

Post autor: MarekAD78 »

ze staroci mam HP Probook, zbyt mobilny nie jest (ponad 3kg) ale wykonanie świetne
no może poza opcją dostania się np do procesora i wentylacji - trzeba zdemontować całą obudowę ...
jeśli nie chcesz w lapku grzebać to polecam tą serię, warta swojej ceny
Awatar użytkownika
Zalingrad
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 20:03
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Warszawa

Post autor: Zalingrad »

Ja tylko od siebie- odradzałbym Fujitsu-Siemensy i Fujitsu. Miałem 3 laptopy z różnych serii (amilo, esprimo pro, lifebook) wszystkie miały ogromny problem z chłodzeniem. Po prostu wydmuchiwały małe piekiełko (czy to przy filmie czy niezbyt obciążającej grze). Zalety- gdy chciałeś aby ciasto drożdżowe szybciej wyrosło- kładłeś michę niedaleko wylotu powietrza w tych lapkach :)
Awatar użytkownika
dexterr
Posty: 38
Rejestracja: 30 lipca 2014, 08:37
Lokalizacja: @

Post autor: dexterr »

Mój HP6510b zaczął po 8 latach (co roku czyszczony!) ostro się grzać. Teraz to po 30min huczy wentylator. Może nie huczy ale słychać jak dmucha powietrze. Postanowiłem na dniach zrobić z tym porządek. Po wymianie dysku na 1,5TB zaczął strasznie grzać się obszar gdzie dysk ma wtyczkę sata. Może nie sama wtyczka lecz kawałek przed nią jest chipset - chyba południowy - nie wiem dokładnie ale tak samo duży jak północny obok procka. Postanowiłem zamontować tam jakiś mini radiator z wentylem ale wadzi mi karta PCMCIA. Nie wiem czy wywalić PCMCIA by zyskać 1,5-2cm?
Ogólnie to chodzi dobrze (c2d T7300,4GB, 1,5TB) lecz czasami sie zagotuje od pierdoły.
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

maple pisze:Tak nawiasem: co odradzacie? Jakich firm się wystrzegać? Na co uważać?
Moja rada. Unikaj jak ognia wszystkiego co ma w nazwie AMD. Kochaj to co ma w nazwie Intel i Szanuj to co ma w nazwie NVidia. Do reszty bądź sceptyczny...

Jeśli jesteś w stanie poświęcić coś w okolicach (na dzień dzisiejszy) ok. 2500 zł (ja długo odkładałem na niego ale chciałem kupić coś raz a porządnie tak by mi starczyło na minimum 5 lat) to to co ja mam w stopce opisane i Debian Sid=Poezja! Temperatura procesora w systemie Debian Sid oscyluje w temperaturach od 30 do max 55/60 stopni celsjusza nie więcej! Procesor mocny bo i7 a pamięć ram ten laptop obsługuje max do 32GB. Grafika zintegrowana max do 1,7GB pamięci współdzielonej z RAM.
Awatar użytkownika
maple
Posty: 31
Rejestracja: 23 października 2013, 02:44
Lokalizacja: Ottawa

Post autor: maple »

No dorobiłem się HP DM-3 1020ca. Ma on procesor AMD i grafikę AMD. Dlaczegóż się jej wypierać?

Sterowników do gpu owszem nie ma, temperatury są straszne (do 80 stopni na firefox)...

Co jest nie tak z AMD?
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

AMD ma toporne wsparcie pod linuksem... Niby Catalysty są ale działają najczęściej własnym życiem a na otwartych często też problemy są z plikami Flash. NVidia już lepiej się sprawuje ale i też bywają problemy (np. pod starszą laptopową NVidię Quadro 160M w moim poprzednim laptopie Dell E6400 zamknięte sterowniki powodowały wysokie temperatury na skraju zapłonu rdzenia i lepiej było jechać na otwartych gdzie było "tylko" 70-80 stopni celsjusza) natomiast Intel jest kochany przez twórcę kernela linuksowego i zwykle wszystko działa Out-Of-Box a temperatury są bardzo niskie nawet czasem sięgające temperatury ludzkiego ciała (np. u mnie tak jest z Intel i7 z serii Haswell Mobile który często ma temperaturę 36 stopni Celsjusza nawet w upalne dni). Bywają problemy ale to są niesamowite epizody tylko z ekstremalnie najnowszymi modelami Intelowskich podzespołów (wyprodukowane w końcówce drugiej połowy 2013 roku i teraz w 2014 roku) które występują jedynie w wydaniach stabilnych Debiana oraz wszystkich Ubuntach i Mintach.

Pod starszymi procesorami AMD Flash Player w ogóle nie działa (częsty problem omawiany na linuksowych forach dyskusyjnych).
Awatar użytkownika
dexterr
Posty: 38
Rejestracja: 30 lipca 2014, 08:37
Lokalizacja: @

Post autor: dexterr »

Ja mam wszystko na Intelu i przyznam bez bicia żem problemów od lat sprzętowych nie miał. Czy to na szmelco-$ofcie czy na unixach.
farbo
Posty: 1
Rejestracja: 12 sierpnia 2014, 11:18

Post autor: farbo »

A jakiego lapka byście polecili mi tak do 2300 ?
kiko80
Beginner
Posty: 227
Rejestracja: 18 października 2007, 18:33
Lokalizacja: /mnt/podlasie

Post autor: kiko80 »

ODPOWIEDZ