Problem z Alsa - brak możliwo

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Problem z Alsa - brak moŻliwości nagrywania audio

Post autor: bolo »

Proszę o wskazówki jak uruchomić nagrywanie dżwięku . System Ubuntu 7.10. Mam kartę Nvidia nForce2 i gdy wskazuje to urządzenie lub inne dostępne w zakładce System/ preferencje/ dżięk zawiesza się program z takim logiem :

Kod: Zaznacz cały

Nie można utworzyć testowego łańcucha procesów dla: gconfaudiosrc ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=chat
Odtwarzanie przy tym działa bez zarzutu. Załączam do wglądu inne potrzebne listingi kodów :

Kod: Zaznacz cały

 lspci | grep -i audio
00:06.0 Multimedia audio controller: nVidia Corporation nForce2 AC97 Audio Controler (MCP) (rev a1)
01:08.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 11) 

Kod: Zaznacz cały

~$ aplay -l
**** Lista PLAYBACK urządzeń ****
karta 0: nForce2 [NVidia nForce2], urządzenie 0: Intel ICH [NVidia nForce2]
  Urządzenia podrzędne: 0/1
  Urządzenie podrzędne #0: subdevice #0
karta 0: nForce2 [NVidia nForce2], urządzenie 2: Intel ICH - IEC958 [NVidia nForce2 - IEC958]
  Urządzenia podrzędne: 1/1
  Urządzenie podrzędne #0: subdevice #0

Kod: Zaznacz cały

cat ~/.asoundrc
cat: /home/marek/.asoundrc: No such file or directory

 cat /etc/asound.conf
cat: /etc/asound.conf: No such file or directory
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

Nie ma się czym chwalić , ale moja znajomość j.ang. jest nikła , słownikowa. Podałeś mi linki , które niewiele mi pomogą z tego powodu. Z pierwszego wywnioskowałem , żeby znieść blokadę dżwięku "mute' . To nie mój przypadek , spójrz
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Uruchom w konsoli

Kod: Zaznacz cały

alsamixer
ustaw to co jest potrzebne.
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

W mixerze Alsa mam ustawione dobrze , tak myślę. Oto widok mixera w dwóch odsłonach 1 i 2.
Kłopoty zaczynają się już tutaj na tej zaznaczonej pozycji. Dostępne tam urządzenia to :
- Nvidia nForce2- MIC ADC
- Nvidia nForce2
- ALSA
- OSS
- dżwięk testowy
- cisza
Próba przetestowania któregokolwiek z pierwszych 4 urządzeń kończy sie fiaskiem , tzn. zawiechą z info , o którym pisałem już w pierwszym topicu. Wybrane urządzenie Nvidia nForce2 przy testowaniu i póżniej podczas odtwarzania dżwięku sprawuje się bez zarzutu ! Jedynie to przechwytywanie nie działa.
Nie mam już pomysłu co może być powodem dlatego proszę i zwracam się tutaj o jakąś radę.

<--------dopisane---------->

Sytuacja nie zmienia się nawet w systemie odpalonym z płyty Live CD. powtarzają się te same błędy !
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

bolo pisze:Kłopoty zaczynają się już tutaj na tej zaznaczonej pozycji. Dostępne tam urządzenia to :
powinna tu być, z tego co pamiętam opcja auto.
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

fnmirk pisze: powinna tu być, z tego co pamiętam opcja auto.
Sęk w tym, że nie ma opcji "automatycznie". Taka występuje dla pozostałych urządzeń screen . Jeśli masz Ubuntu i jest u Ciebie opcja automatycznego wykrycia urządzenia do nagrywania audio , znaczyłoby to iż brakuje mi pewnie jakiegoś sterownika od Nvidia nforce2. Dziwne , bo niedawno instalowałem sterowniki płyty głównej , z którą jest właśnie zintegrowana moja karta dżwiękowa.
Linux Ubuntu mam od niedawna.
Zaczęłem od wersji 7.04 . Potem przeinstalowałem na wyższą, ale nie z płyty lecz przez menedżer aktualizacji. Z początku myślałem , że niedziałanie urządzenia nagrywania audio jest winą błędu instalacyjnego , ale odpaliłem starą wersję z płyty i jest to samo.
Może błąd gnieżdzi się w pliku xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf) ? Czytałem, że w pliku tym podaje się dane identyfikujące np. monitor, kartę graficzną , może i płytę główną ? W katalogu X11 mam w sumie 9 plików pochodnych xorg.conf :
- xorg.conf
- xorg.conf.1
- xorg.conf.2
- xorg.conf.3
- xorg.conf.backup
- xorg.conf.failsafe
- xorg.conf.failsafe.1
- xorg.conffailsafe.bak
- xorg.conf~
Pytanie brzmi - czy tyle plików powinno tam być oraz wynikiem czego nastapiło takie rozmnożenie ?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Jest z tym problem bo w tej chwili nie mam dostępu do Ubuntu.
Z tego co wiem problem powinien zostać rozwiązany poprzez instalację nowego kernela (lub kompilację). To co masz w katalogu /etc/X11 w postaci różnych wersji xorg.conf to wynik twoich instalacji (lub rekonfiguracji, aktualizacji) X-ów. Jeżeli grafika działa prawidłowo to możesz zostawić aktualny plik xorg.conf i pozostałe spokojnie usunąć.
Czy na wersji 7.04 Ubuntu wszystko działało?
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

fnmirk pisze:J Jeżeli grafika działa prawidłowo to możesz zostawić aktualny plik xorg.conf i pozostałe spokojnie usunąć.

Czy na wersji 7.04 Ubuntu wszystko działało?
Tak zrobię .
Jeżeli chodzi o drugie pytanie , już pisałem - nie działa !
koncentruję się na temacie topicu , więc jest z tym problem jednakowy, który objawia się zarówno podczas uruchomienia systemu z płyty jak i z dysku ( dwie wersje 7.04 i 7.10 ).

Może to sygnał , żeby zmienić dystrybucje Linuxa na nie-Ubuntu, bo mam w nim jeszcze poza tym także problem z polskimi czcionkami ( jedynie w komunikacji z bankiem internetowym). Jest to już jednak inny temat więc nie będę mieszać. Tak tylko sobie głośno myslę o zasadności zmiany dydtrybucji. Może to wybawi mnie z kłopotów?

<-dopisane->
Właśnie usunęłem zbędne pliki xorg.conf... i nic się złego nie stało ! System działa jak dzialał. Mam prośbę , zamieszczę poniżej fragment pliku xorg.conf . Czy wpisy są prawidłowe ?

Kod: Zaznacz cały

Section "Module"
	Load		"glx"
	Load		"GLcore"
	Load		"v4l"
EndSection

Section "InputDevice"
	Identifier	"Generic Keyboard"
	Driver		"kbd"
	Option		"CoreKeyboard"
	Option		"XkbRules"	"xorg"
	Option		"XkbModel"	"pc105"
	Option		"XkbLayout"	"us"
EndSection



Section "Device"
	Identifier	"Failsafe Device"
	Boardname	"vesa"
	Busid		"PCI:2:0:1"
	Driver		"vesa"
	Screen	0
EndSection



Section "ServerLayout"
	Identifier	"Default Layout"
  screen 0 "screen1" 0 0
	Inputdevice	"Generic Keyboard"
	Inputdevice	"Configured Mouse"
EndSection
Section "device" # 
	Identifier	"device1"
	Boardname	"ATI Radeon (fglrx)"
	Busid		"PCI:2:0:0"
	Driver		"ati"
	Screen	0
	Vendorname	"ATI"
	Option		"MergedFB"	"off"
EndSection
Nie widzęł tutaj info o płycie głównej , więc może dlatego nie identyfikuje sterownika "capture audio" ? Płyta główna to Asus A7N8X-X oparta na chipsecie Nvidia nForce2 . Sprawdzałem w Synaptic dostępne sterowniki od Asus i mam tam pakiet tego :" digipanel: allows control of the LED display, and volume knob controls
the soundcard master mixer channel
(formerly part of setpanel)"
Może to powinienem zamontować?
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

bolo pisze:Nie widzęł tutaj info o płycie głównej
i dobrze, że nie widzisz, bo go tam nie ma i nie będzie. xorg.conf odpowiada tylko i wyłącznie za grafikę, czyli za monitor, rozdzielczość, stery do grafiki, no i to co mu dodatkowo potrzebne czyli myszka oraz klawiatura.

Twój system rozpoznaje kartę dźwiękową, bo tak jak piszesz możesz bez problemu odtwarzać dźwięk, więc problem nie leży w rozpoznaniu karty. Stawiałbym na to, że problem leży w samej karcie (wadliwa, nie ma opcji nagrywania - co byłoby dziwne, ale nie można wykluczyć) albo w serwerze dźwięku dla gnoma, który może mieć jakieś problemy, może to też być jakiś problem w alsie.

Na screenach z alsamixer pokazałeś nam tylko ustawienia dla odtwarzania dźwięku (zaznaczone w lewym górnym rogu opcja [Playback]), pokaż nam ustawienia dla Capture, możesz to zrobić uruchamiając alsamixer i wciskając F4. Pokaż też wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/devices
ODPOWIEDZ