[+] Damn Small Linux 4.2

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
sparrow88
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 13:50

[+] Damn Small Linux 4.2

Post autor: sparrow88 »

Witam. Mój problem dotyczy instalacji dystrybucji DSL 4.2. Piszę tutaj, dlatego że po pierwsze, jest oparta na debianie, po drugie - bo nie ma polskiego forum DSLa, po trzecie - bo na forach ogólnych o linuksie ludzie nie za bardzo mieli pomysł jak mi pomóc.

Mój dysk wygląda mniej więcej tak
sudo fdisk -l
/dfev/hdc1 (*) boot NTFS
/dev/hdc2 linuxswap
/dev/hdc3 linux
/dev/hdc4 extended
/dev/hdc5 NTFS
hdc1 to WinXP.

W czasie instalacji bootloadera DSL zapytał czy na pierwszej partycji pierwszego dysku jest zainstalowany windows. Czy odpowiedziałem TAK , czy też NIE, zawsze kończyło się tym że musiałem odpalać windowsa z konsoli odzyskiwania systemu. na forum.linux.pl poradzono mi wpisywać w konsoli następujące rzeczy ( od razu wypiszę co konsola odpowiadała).

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /5
sudo mount -t ext3 /dev/hdc3 /5
sudo cp /5/boot/grub/menu.lst  /5/boot/grub/menu.lst.bac
sudo chroot /5/bin/bash
sudo grub-install /dev/hdc
df: /: cant find mount point.
df: /boot: cant find mount point
:not found or not a block device

Kod: Zaznacz cały

sudo umount /proc
/proc: device is busy.
mount -t proc procfs /5/proc
sudo grub-install /dev/hdc3
:Not found or not a block device

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /mnt/root
sudo mount -t ext3 /dev/hda2 /mnt/root
sudo mount -t proc none /mnt/root/proc
sudo mount -o bind /dev /mnt/root/dev
sudo chroot /mnt/root /bin/bash
sudo grub
find /boot/grub/stage1  //wykrył hd0,2
root (hd0,2)
setup (hd0)
quit
za ostatnim razem konsola żadnych błędów nie wykryła, GRUB się pięknie zainstalował, ale przy bootowaniu z HDD znowu nie można było odpalić windowsa.

Jak upchać DSL i XP na jednym dysku tak aby się nie gryzły? Kiedyś bawiłem się ubuntu i tam nigdy nie było takiej sytuacji, żeby linux wywalił windowsa z MBR ( w drugą stronę oczywiście często). Przydałoby mi się łopatologiczne wytłumaczenie co i jak, bo linuxa prawie wcale nie znam.
darborc
Posty: 92
Rejestracja: 09 listopada 2007, 08:28
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: darborc »

Jeżeli zainstalował Ci się GRUB to pokarz co masz w

Kod: Zaznacz cały

/boot/grub/menu.lst
sparrow88
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 13:50

Post autor: sparrow88 »

Kod: Zaznacz cały

# This sets the default entry to boot. 
# Remember that GRUB counts from 0, so 1 is the second entry.

default 0
	
# This sets the length of time in seconds that grub will wait for the user to select an OS
# before it boots the default on. I reccommend at least 15 seconds.

timeout 15

# Enter the entry for DSL here. Something like this.

title DSL
kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm nodma noscsi frugal 

title DSL fb800x600
kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=788 noacpi noapm nodma noscsi frugal 

title DSL fb1024x768
kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=791 noacpi noapm nodma noscsi frugal 

title DSL fb1280x1024
kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=794 noacpi noapm nodma noscsi frugal 

#title DSL with toram, mydsl, restore, hostname, and passwords
#kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm noscsi frugal dma toram mydsl=hda5 restore=hda5 host=DSL1 secure

#title DSL with XFree86
#kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm noscsi frugal dma toram mydsl=hda5/xfree restore=hda6 host=DSL1 secure

#title DSL with mydsl, restore, persistentancy, hostname, and passwords
#kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm noscsi frugal dma toram mydsl=hda3 restore=hda3 home=hda3 opt=hda3 host=DSL1 secure

#title DSL Runlevel 2
#kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm noscsi nodma frugal 2 base norestore

#title DSL Check filesystem(s)
#kernel /boot/linux24 root=/dev/hdc3 quiet vga=normal noacpi noapm noscsi nodma frugal 2 toram legacy base norestore checkfs

#title Windows
#root (hd0,0)
#chainloader +1
#makeactive
#boot
Z tym że to jest menu po użyciem fixmbr w konsoli odzyskiwania xp ( nie wiem czy to ma jakieś znaczenie).
jerryS
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 07 maja 2007, 16:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: jerryS »

Odkomentuj

Kod: Zaznacz cały

title Windows
root (hd0,0)
chainloader +1
makeactive 
zapisz plik i uruchom ponownie DSL.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

jerryS pisze:zapisz plik i uruchom ponownie DSL.
Dobrze Waść radzisz tylko, że to mu na razie nic nie da bo:
sparrow88 pisze:Z tym że to jest menu po użyciem fixmbr w konsoli odzyskiwania xp
sparrow88, po zrobieniu tego o czym pisał jerryS musisz jeszcze odzyskać MBR, bo wydając komendę:

Kod: Zaznacz cały

fixmbr
windows go zamazał.
Tutaj --> http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=9306#9306
masz ładnie opisane ja to zrobić.
sparrow88
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 13:50

Post autor: sparrow88 »

Akkon pisze: Tutaj --> http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=9306#9306
masz ładnie opisane ja to zrobić.

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /mnt/root
sudo mount -t ext3 /dev/hda2 /mnt/root
sudo mount -t proc none /mnt/root/proc
sudo mount -o bind /dev /mnt/root/dev
sudo chroot /mnt/root /bin/bash
sudo grub
find /boot/grub/stage1  //wykrył hd0,2
root (hd0,2)
setup (hd0)
quit
czy to nie przypadkiem to samo? :->


czy rzeczywiście wywalając z menu.lst linijki #title windows będą obydwa systemy?? Wygląda mi to właśnie na wywalanie XP z menu bootowania.

EDIT.

"odkomentuj" czyli usuń krzyżyki? Bo widzę że pojawia się przy bootowaniu właśnie to co bez krzyżyków...
BlazQ
Posty: 30
Rejestracja: 23 lipca 2007, 13:19

Post autor: BlazQ »

sparrow88 pisze:"odkomentuj" czyli usuń krzyżyki? Bo widzę że pojawia się przy bootowaniu właśnie to co bez krzyżyków...
Tak. Zakomentowane - z krzyzykami, odkomentowane - bez krzyzykow.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

sparrow88 pisze:czy to nie przypadkiem to samo? :->
Tak to jest to samo, ale mi łatwiej było linka Ci podać :-D. Poza tym z twojej kolejnej wypowiedzi zrozumiałem, że fixmbr dałeś już po wykonaniu tej czynności. Jeśli tak było, to musisz tą procedurę powtórzyć bo windows zamazał MBR. Później zrób tak jak Ci poradził jerryS i wszytko będzie śmigać.
sparrow88
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 13:50

Post autor: sparrow88 »

Tak, tak wiedziałem że muszę powtórzyć. już wszystko śmiga. Najbardziej wkurza fakt że od tygodnia po sieci nie znalazłem konkretnych porad . Teraz będzie mordowanie Neostrady ( a właściwie jej odpowiednika w Netii - Net24 na linii TP), w razie czego zapostuję na tym forum. Wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

W razie problemow z reczna konfiguracja netii wyszperaj w googlach strone Ubudsl powinien pomoc. (Wprawdzie to na Ubuntu ale na Debianie smiga to i moze na DSL tez pojdzie wszystko zalezy od bibliotek)
ODPOWIEDZ