Przej

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Gumis_sx
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2007, 12:35

Przejście z Ubuntu na Debiana - kilka pytań

Post autor: Gumis_sx »

Witam!

To pierwszy mój post na forum. Moje pytania polegają na tym czy:

- Po instalacji Debiana bedzie chodził mi od razu net na wifi - 8315 (na ubuntu chodził)
- Jak kształtują się komendy czy są podobne jak w Ubuntu, a przede wszystkim

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install
sudo apt-get update
i takie inne podstawowe

- Jak zamontować partycje
Ubuntu na 40 GB dysku miałem
10Gb - / ext3
29Gb - /media/Dane/ ext3
1Gb - swap
Jak powinno wyglądać partycjonowanie pod Debianem, zalezy mi zeby go podzielić tak samo jak pod Ubuntu.

- Co powinienem wiedzieć jeszcze przed instalacją? Prócz tego co jest napisane w oddzielnych tematach...

Pozdrawiam Gumiś

//dodałem tagi code
ruun
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Gumis_sx pisze:- Jak kształtują się komendy czy są podobne jak w Ubuntu, a przede wszystkim

sudo apt-get install
sudo apt-get update
W debianie będzie

Kod: Zaznacz cały

aptitude install
aptitude update
Gumis_sx pisze:- Jak zamontować partycje
Ubuntu na 40 GB dysku miałem
10Gb - / ext3
29Gb - /media/Dane/ ext3
1Gb - swap
Partycje masz dobrze rozplanowane. Ja bym zamiast /media/Dane/ zrobił /home, ale zrobisz ja Ci będzie wygodniej.
Gumis_sx
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2007, 12:35

Post autor: Gumis_sx »

Dzięki za odpowiedzi

A jak to jest w Debianie z siecią bezprzewodową i WL - 8315 czy bedzie od razu cykać czy trzeba bedzie coś doinstalować?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

1. APT na Debianie oczywiście też jest. Zatem apt-get itd. działa. Działa także aptitude.
2. Z siecią bezprzewodową jest tak, że... odsyłam do innych postów poświęconych temu tematowi. Generalnie jest tak, że jeśli działa pod Ubuntu, to raczej (choć głowy nie dam) działać będzie także w Debianie. Natomiast niekoniecznie "od razu". Tzn. kiedy instalowałem Ubuntu, sam rozpoznał, że mam kartę wifi i zainstalował wszystko. W przypadku Debiana (akurat na mojej konfiguracji) konieczne było pobranie kilku paczek i działa. Zatem jeśli nie zainstalujesz od razu odpowiednich paczek, trzeba będzie je dodać po zainstalowaniu systemu. Przy okazji - polecić mogę także dystrybucję opartą na Sidzie - http://www.sidux.com, bo zawiera kilka użytków, do których możesz być pod Ubuntu przyzwyczajonym (m.in. dotyczących ustawiania połączeń sieciowych). Pewnie ustrojstwa można pobrać także do Etcha, ale nie jestem tego na 100% pewien. Sidux ma jeszcze tę "zaletę", że będąc liveCD możesz wszystko przetestować przed instalacją.
Gumis_sx
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2007, 12:35

Post autor: Gumis_sx »

Więc tak, chciałbym wszystko podsumować.

1. Komendy na Debianie brzmią podobnie jak na Ubuntu tak?

2. Net prawdopodobnie będzie chodził od razu tak?

3. To jaką w końcu mam ściągnąć dystrybucję i skąd przez sieć torrent gdyż uważam że najlepiej tak pobrać przy radiówce by wszystko dobrze sie ściągnęło,chciałbym przede wszystkim by była stabilna w miarę, nie miała problemów z dźwiękiem 5.1 na AC '97 i grafiką Radkiem 9000. (Na ubuntu nie ma z tym problemów)

4. Nie zależy mi na super wyglądzie, chcę aby tylko wszystko szybko chodziło.

5. By po odpowiedniej konfiguracji Xorga chodziły jakieś gry typu ET i Cs :mrgreen: (wiecej mi nie trzeba :P)

6. I ostatnie by instalacja podstawowych rzeczy była podobna jak w Ubuntu żebym w jakiś sposób miał jakieś podstawy w systemie.
Mam na myśli:
- Kodeki
- Przeglądarka (chyba ze juz będzie w systemie, ale słyszałem ze nie ma)
- Jakieś playery do Mp3, Divix, Xvid i Rmvb
- Komunikator, to raczej nie problem, bo na kadu.net pewnie wszystko jest opisane ładnie
- Azureus (do pobierania Torrentów)
- Java
- Jakiś office

Ps. Chwała temu który będzie miał siłę odpisać na moje wypociny, przepraszam za tyle pytań, ale przed emigracją chciałbym wiedzieć wszystko co mi jest potrzebne, by uniknąć jakichś poważniejszych problemów.

Pozdrawiam

EDIT:

I jeszcze jedno, myślicie że dam sobie radę z Debianem skoro prawie w pełni opanowałem obsługę Ubuntu prócz instalacji ze źródeł (pliki typu bz2 itp.) I czy dużo będę musiał się douczać.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

1.Komendy beda te same jesli bedziesz uzywal tych samych programow (w przypadku instalacji bedzie to apt, o aptitude sobie mozesz poczytac na forum.) jak wiesz Ubuntu jest pochodna Debiana wiec oba systemy dzialaja w gruncie rzeczy na tych samych zasadach jesli chodzi o konfiguracje. (inna sprawa to narzedzia graficzne choc w zasadzie mozesz z Debiana zrobic Ubuntu pod wzgledem uzywanych programow)
2.Odpowiedz masz w poscie powyzej.
3.Najprosciej sciagnac wersje debiana Testing i386
4.Wyglad zalezy od tego co zainstalujesz. Moze byc siermiezne lub mucha nie siada. Jak ci sie umysli.
5.Kwstia konfiguracji ale nie ma przeciwskazan zeby nie dzialalo.
6.Debian to system, ktory instalujesz Ty od podstaw. I dopiero pozniej dobierasz to co chcesz. Tak wiec kodeki, komunikatory, jave instalujesz sam, wsio jest na forum)
7.Ubuntu mialem dwa/trzy miesiace cos sie tam nauczylem i zmienilem na Debiana. Chodzi do tej pory od pierwszej instalki. 80-90% potrzebnych mi do konfiguracji czy rozwiazania drobniejszych problemow informacji znalazlem tu na forum. Tak samo wciaz korzystam z forum Ubuntu. Najwiekszym na poczatku problemem w zasadzie jest brak znajomosci nazw pakietow, ktore sa juz w Ubuntu po instalce, a ktore ulatwiaja zycie.
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

Gumis_sx pisze:1. Komendy na Debianie brzmią podobnie jak na Ubuntu tak?
tak, wszedzie sa takie same oprocz specyficznych narzedzi dostarczanych przez dystrybucje(np. APT)
Gumis_sx pisze:2. Net prawdopodobnie będzie chodził od razu tak?
jesli chodzi na *buntu to raczej na debianie tez :-)
Gumis_sx pisze: 3. To jaką w końcu mam ściągnąć dystrybucję i skąd przez sieć torrent gdyż uważam że najlepiej tak pobrać przy radiówce by wszystko dobrze sie ściągnęło,chciałbym przede wszystkim by była stabilna w miarę, nie miała problemów z dźwiękiem 5.1 na AC '97 i grafiką Radkiem 9000. (Na ubuntu nie ma z tym problemów)
nawet debian unstable jest stabilniejszy niz ubuntu, w koncu debian slynie ze stabilnosci, na typowy desktop najlepszy bedzie debian lenny/testing
Gumis_sx pisze:4. Nie zależy mi na super wyglądzie, chcę aby tylko wszystko szybko chodziło.
wyglad zalezy od srodowiska graficznego (gnome, kde, xfce itp. )
Gumis_sx pisze:5. By po odpowiedniej konfiguracji Xorga chodziły jakieś gry typu ET i Cs :mrgreen: (wiecej mi nie trzeba :P)
ET ma natywnego klienta wiec nie bedzie problemow a do CS potrzeba cedegi lub wine...
Gumis_sx pisze:6. I ostatnie by instalacja podstawowych rzeczy była podobna jak w Ubuntu żebym w jakiś sposób miał jakieś podstawy w systemie.
Mam na myśli:
- Kodeki musisz dodac repo non-free zeby miec paczke w32codecs z wszystkimi kodekami :-) jak to zrobic masz w przyklejonym temacie w Główne tematy na tym forum
- Przeglądarka (chyba ze juz będzie w systemie, ale słyszałem ze nie ma) w kde bedziesz mial konqueror w gnome epiphany od razu oczywiscie aptem mozna zainstalowac inne jak iceweasel (naszz debianowy firefox)
- Jakieś playery do Mp3, Divix, Xvid i Rmvb amarok(kde)/exaile(gnome) do muzy a do filmow najlepszy jest mplayer (wszystko instalujesz aptem )
- Komunikator, to raczej nie problem, bo na kadu.net pewnie wszystko jest opisane ładnie sa tez inne jak domyslnie w kde-kopete lub w gnome-pidgin/gaim
- Azureus (do pobierania Torrentów) jest w repo chociaz ja polecam ktorrent
- Java jest w repo
- Jakiś office openoffice.org i koffice sa w repo :-P


uff...

dodam tylko ze podalem tylko przykladowe programy
Gumis_sx
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2007, 12:35

Post autor: Gumis_sx »

Dzieki za wszystkie odpowiedzi, przynajmniej sie nie bede stresował przed instalacją że potem zgłupieje i nie bede wiedział co robić, ciesze sie bardzo z tego powodu :)

I ostatnie dwa pytanka i bede mógł sie spokojnie zabrać do instalacji.

- Skąd pobrac dystrybucję którą podałeś przez Torrent dla PL bo znalazłem do podanej przez Ciebie dystrybucji zwykłe linki i w dodatku nie polskie, chyba że uważasz że przy radiówce pobieranie ze zwykłych linków bedzie bezpieczne i pobierze sie bez jakichś błędów. Dodam że mój net ma czasem tendencję do rozłączania się.

- Jeśli mam na Ubuntu partycję /media/Dane (ext3) nie formatując jej nie wpłynie to jakoś negatywnie na cały system? Mam tam tylko muzyke jakieś instalki i filmy.
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

tu masz download http://cdimage.debian.org/cdimage/weekl ... 86/iso-cd/
jesli chcesz gnome to cd1 wystarczy jesli chcesz kde lub xfce to na dole masz odpowiednie obrazy :-)
jezyk wybierasz przy instalacji
jesli chcesz torrenta to musisz poszukac :-)
- Jeśli mam na Ubuntu partycję /media/Dane (ext3) nie formatując jej nie wpłynie to jakoś negatywnie na cały system? Mam tam tylko muzyke jakieś instalki i filmy.
radzil bym zapakowac te pliki na plytke i podczas instalacji zrobic partycje /home tak jak mowil ruun ale jesli chcesz tak to nie szkodzi i niepowinno negatywnie wplywac na system
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

3. To jaką w końcu mam ściągnąć dystrybucję i skąd przez sieć torrent gdyż uważam że najlepiej tak pobrać przy radiówce by wszystko dobrze sie ściągnęło,chciałbym przede wszystkim by była stabilna w miarę,
W dalszym ciągu siduksa. Dlaczego? Jest to debian w wersji sid (czyli unstable) z mniej więcej sierpnia, tyle, że bardziej dopracowanej niż "oficjalna" wersja sid, a nadto zawiera kilka narzędzi, które dla osoby przyzwyczajonej do *buntu mogą być postrzegane jako przyjazne. Nadto zaletą jest - w Twoim przypadku - możliwość odpalenia jej jako liveCD.
Te dodatkowe narzędzia, to ułatwienia w konfigurowacji kilku rzeczy, w tym np. połączeń sieciowych, bluetooth itp.
Ta wersja zawiera też stosunkowo "nowe" oprogramowanie (np. Iceweasel/FF 2.0.0.7 itp.). Jedyna uwaga, to na razie może być problem z instalacją GIMPa (ale nie problem zainstalować starszą wersję).
Etch jest bardzo stabilny, jak diabli, ale wersje oprogramowania są dość starawe.
Lenny - ok. Niekiedy sprawia problemy, ale generalnie fajnie działa. Nowsze wersje niż w Etchu i lepiej przetestowane niż w Sidzie.
Sid - tu niestety wersja jest unstable, może sprawiać problemy. Poczytaj na forum post pt. Czy warto przejść na wersję testing/unstable lub coś takiego.
6. I ostatnie by instalacja podstawowych rzeczy była podobna jak w Ubuntu żebym w jakiś sposób miał jakieś podstawy w systemie.
To zależy od tego jak instalowałeś na Ubuntu. Jeśli aptem, to instalacja jest (jeśli pamiętam) dokładnie taka sama. Jeśli chodzi Ci o instalatory graficzne, to w Debianie jest np. Synaptic, który - znów jeśli pamiętam - działa także w Ubuntu. Nadto - ale jedynie pod Etcha (przynajmniej ja taką wersję znalazłem) - jest graficzny programik doinstalowujący kodeki itp. niewolne oprogramowanie. Po zastosowaniu się do porady wyżej (oraz przeczytaniu postu o repozytoriach na forum i zastosowaniu się do niego) - instalacja kodeków itp jest bajecznie prosta.
Generalnie instalujesz co i jak chcesz - samych paczek deb jest ponad 17 tys.
I jeszcze jedno, myślicie że dam sobie radę z Debianem skoro prawie w pełni opanowałem obsługę Ubuntu prócz instalacji ze źródeł (pliki typu bz2 itp.) I czy dużo będę musiał się douczać.
Nie powinno być problemów (ja np. z dnia na dzień przeszedłem z Mandrivy na Debiana i w porządku, na codzień zmieniam się z Fedorą i też nie ma problemu; jedyny problem jaki istnieje nazywa się Windows i ten, kto to wymyślił winien zostać powieszony za pewną rzecz, która tylko u facetów występuje).
ODPOWIEDZ