Manjaro & Mabox

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Manjaro & Mabox

Post autor: lcoyote »

Witam, po rozjechaniu się systemu Mabox Linux ze środowiskiem OpenBox zassałem obrzy iso Manjaro, Maboxa i ARCH Linuxa-rozpocząłem instalację, jednak w repozytoriach arch juz bardzo wiele pakietów brakuje - które były tam i niezbędne do wielu rzeczy (sterowniki drukarek, kart graficznych, programy)
Czyżby przewidywany był upadek tych dystro? Dobrze, że fajnie działa Debian, bo niestety Ubuntu powstałe na bazie Debiana schodzi na psy. Jeszcze Linux Mint Debian Edition jakoś sprawnie funkcjonuje.
Czy ktoś ostatnio spotkał sir z takimi problemami?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: Yampress »

Może trzeba dodać jakieś repozytorium aby znaleźć odpowiednie paczki
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: lcoyote »

Szukałem, bo zawsze zapisuję nazwy - dawniej były w repo - ale juz nie ma. Jakby zapowiedź końca ARCH?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: fnmirk »

lcoyote pisze:jednak w repozytoriach arch juz bardzo wiele pakietów brakuje - które były tam i niezbędne do wielu rzeczy (sterowniki drukarek, kart graficznych, programy)
...

Jakby zapowiedź końca ARCH?
Czy przeczytałeś tekst z podanych odnośników:
viewtopic.php?f=6&t=35949&p=200843#p200849

Nie chce mi się teraz szukać na stronach Arch Linuksa, ale zapewne są podobne opisy.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: Yampress »

ja pisze o repozytoriach nie dodanych, a nie o nazwach paczek
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: lcoyote »

Yampress pisze: 29 października 2021, 20:46 Może trzeba dodać jakieś repozytorium aby znaleźć odpowiednie paczki...
... ja pisze o repozytoriach nie dodanych, a nie o nazwach paczek
tam jest troszkę inaczej. Mianowicie
1. Co jakiś czas odświeża się serwery zwierciadlane (najlepiej mieć ze cztery)
2. Trzeba zainstalować (lub zaznaczyć) polecenie yay - czyli z repozytoriów AUR i wtedy odpowiednimi poleceniami szukać odpowiedniego pakietu z repo oficjalnego lub AUR. Ale przed instalacją Debiana, a więc próbie instalacji ARCHA i Manjaro w jakimkolwiek repo nie znalazłem dawniej istniejących paczek. Jakby następował schyłek ARCHA i Manjaro.
Dlatego cieszę się, że mam Debiana 11 - co prawda jeszcze nie doszedłem dlaczego mam tylko drukarkę czarno-białą - bo Samsung CLX-3305 to kolor laser. Ale dobrze, że drukuje nawet w czarno-białym. Jedynie w Open SuSe system sam znajdywał sterowniki drukarki i skanera - ale to rolling i kilka razy mi się rozsypywał
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: fnmirk »

lcoyote, nie siej paniki tylko naucz się konfigurować drukarkę przez przeglądarkę.

Kod: Zaznacz cały

http://localhost:631/
A sterowniki w repozytorium aur mają się dobrze.
https://aur.archlinux.org/packages/sams ... ed-driver/
czarekd
Posty: 1
Rejestracja: 04 listopada 2021, 23:30

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: czarekd »

Witam,
jeśli chodzi o drukarkę i Debiana, to proponuję sprawdzić w programie Synaptic, czy masz zainstalowany pakiet printer-driver-splix (Driver for Samsung and Xerox SPL2 and SPLc laser printers).
Jeśli chodzi o openSUSE, to oprócz wydania "rolling" jest również wydanie "regularne" openSuse Leap 15.3, ja to testowałem i działało nieźle.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: fnmirk »

Wklejam przetłumaczoną informację z adnotacji do aktualnego wydania Debiana. Wszyscy udają, że znają angielski, a jak przychodzi do konkretów to powielają dziwne informacje.
Adnotacje do wydania Debiana 11 pisze:Większość nowoczesnych drukarek i skanerów jest w stanie korzystać z drukowania i skanowania bez sterowników, czyli bez konieczności stosowania sterowników specyficznych i zależnych od dostawcy sprzętu (często na licencji zamkniętej). W Debianie „bullseye” jest dostarczany nowy pakiet: ipp-usb, który korzysta z protokołu IPP-over-USB niezależnego od dostawcy sprzętu, który jest obsługiwany przez wiele nowoczesnych drukarek i skanerów. Dzięki temu urządzenie USB może być traktowane jako urządzenie sieciowe. Oficjalny interfejs SANE bez sterowników jest dostarczany przez sane-escl w libsane1 i używa protokołu eSCL.
https://www.debian.org/releases/stable/ ... ase-notes/

Nowoczesność oznacza sprzęt przynajmniej 5-6 letni, zależnie od producenta. A do starszego sprzętu są tradycyjne sterowniki. Mogą być w innych pakietach. I to cały problem.

Problem poruszony przez autora, moim zdaniem wynika z tego, że w związku z powyższym, znikają w niektórych dystrybucjach, graficzne konfiguratory.
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Manjaro & Mabox

Post autor: lcoyote »

czarekd pisze: 05 listopada 2021, 00:38 Witam,
jeśli chodzi o drukarkę i Debiana, to proponuję sprawdzić w programie Synaptic, czy masz zainstalowany pakiet printer-driver-splix (Driver for Samsung and Xerox SPL2 and SPLc laser printers).
Dzięki za podpowiedź - nie miałem zainstalowanego tego pakietu. :cool:
ODPOWIEDZ