Problem z instalacj

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Awatar użytkownika
Pawel_13
Posty: 3
Rejestracja: 01 listopada 2015, 03:22

Problem z instalacją VirtualBox w systemie Linux Tails 1.6

Post autor: Pawel_13 »

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą do kogoś kto mógłby łopatologicznie wytłumaczyć nowemu użytkownikowi systemu Linux co nieco o instalowaniu programów.
Dotychczas pracowałem na systemach rodziny Windows NT oraz Mac OSX. Żaden z tych systemów nie sprawiał mi kłopotów.
Poruszanie się w rejestrach Microsoftu czy też używanie terminala w systemach Apple nie sprawiało mi żadnego problemu.
Niestety linux sprawia mi nie lada trudności. Chcę nauczyć się pracować w Linuxie zatem zwracam się o pomoc.

Z pomocą VirtualBox w systemie Windows 7 uruchomiłem Linux Tails 1.6 na maszynie wirtualnej.
Dzięki tej operacji stworzyłem bootowalny pendrive z systemem Linux Tails 1.6 tak abym mógł go
uruchamiać bezpośrednio z pendrive na innym komputerze z poziomu bootmenu.
Obsługiwanie samego Tailsa nie sprawia mi żadnych trudności. Problem zaczął się gdy chce z poziomu
tego systemu uruchomić jakikolwiek program. Potrzebuję uruchomić w systemie Tails program VirtualBox.
Potrzebuję tego abym z jego poziomu mógł uruchomić system Windows z maszynie wirtualnej.
Na linuxach nie znam się w ogóle. Sposób wydawanie poleceń do terminala tego systemu to dla mnie czarna magia.
Przeszukiwałem polsko i anglojęzyczne fora oraz witryny od dwóch miesięcy i się poddaję.
Nigdzie nie znalazłem podstaw z podstaw. Zatem proszę o pomoc w przedstawieniu mi sposobu w jaki to
mogę uruchomić program VirtualBox w systemie Linux Tails 1.6. Proszę o łopatologiczną instrukcję krok po kroku (kliknij w to wpisz to).
PS. Komputera z Tailsem nie mogę podłączyć do internetu. Wszystko co trzeba ściągnać pobiorę na drugim komputerze
i skopiuję przy pomocy pendrive.

Próbowałem to robić w następujący sposób... Pobrałem paczkę programu virtualbox na moją wersję systemu. Następnie otworzyłem terminal jako root i wpisałem "dpkg -i /media/DYSKPRZENOSNYUSB/dokladna nazwa pakietu.deb Terminal po wpisaniu wyświetlił:

Selecting previously unselected package virtualbox-5.0.
(Reading database ... 133016 files and directories currently unstalled.)
Unpacking virtualbox-5.0 ) from .../virtualbox-5.0_5.0.8-103449-Debian-jessie_i386.deb) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of virtualbox-5.0:
Virtualbox-5.0 depends on libc6 (>=2.15); however:
Vesrsion of libc6:i368 on system is 2.13-38+deb7u8
Virtualbox-5.0 depends on libdevmapper1.02.1 (>=2:1.02.90); however:
Version of libdevmapper1.02.1:386 on system is 2:1.02.74-8.
Virtualbox-5.0 depends on libqt4-opengl (>= 4:4.7.2); however:
Package libqt4-opengl is not installed.
Virtualbox-5.0 depends on libstdc++6 (>= 4.9); however:
Version of libstdc++6:i386 on system is 4.7.2-5.

dpkg: error processing virtualbox-5.0 (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Processing triggers for hicolot-icon-theme ...
Processing triggers for shared-mime-info ...
Processing triggers for desktop-file-utils ...
Processing triggers for gnome-menus ...
Errors were encountered while processing :
virtualbox-5.0

Po tej operacji pojawia sie w Applications -> System Tools -> Oracle VM VirtualBox
Klikam aby uruchomić program, ale nic się nie dzieje.
Z góry dziękuję życzliwym za pomoc.

Pozdrawiam i jako nowy user witam wszystkich na forum,
Paweł
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Każdy dystrybucja linuxa ma swój własny system zarządzania pakietami.

Dystrybucje są główne i dystrybucje tworzone na tych głównych. I one zawieraja managery pakietów tych, na których są robione

A więc musisz się nauczyć wprawnie operować narzędziami pakietów z debiana i redhata/centosa. I to w sumie w większości systemów powinno wystarczyć, które są. No pozostaje slackware/gentoo i parę tam innych, które to zupełnie inaczej mają zorganizowane.

https://debian-handbook.info/browse/sta ... t-get.html
https://www.debian.org/doc/manuals/aptitude/
http://dug.net.pl/aptitude
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 86
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 20:37

Post autor: Renia »

W Tails prawie wszystko jest tak jak w Debianie. Z pulpitu wejdź w menu Programy > Narzędzia systemowe > Administracja > Synaptic Menażer Pakietów. Następnie naciśnij przycisk Odśwież. Potem przycisk Szukaj i wpisz virtualbox. Pozostaje jedynie zaznaczyć do instalacji, Zastosuj i masz już pakiet, który Cię interesuje.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ale standardowo jest pewnie wersja otwarta. Lepiej zajrzeć tu: https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads - jest również repozytorium dla Debiana. Z powyższych komunikatów wynika że są niespełnione zależności w systemie. Aby sobie ułatwić, zainstaluj program gdebi i użyj go zamiast dpkg do zainstalowania pakietu - pobierze automatycznie wymagane zależności. Zwróć także uwagę, czy pobrałeś pakiet dla twojej wersji systemu.
Awatar użytkownika
Pawel_13
Posty: 3
Rejestracja: 01 listopada 2015, 03:22

Post autor: Pawel_13 »

giaur pisze:Ale standardowo jest pewnie wersja otwarta. Lepiej zajrzeć tu: https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads - jest również repozytorium dla Debiana. Z powyższych komunikatów wynika że są niespełnione zależności w systemie. Aby sobie ułatwić, zainstaluj program gdebi i użyj go zamiast dpkg do zainstalowania pakietu - pobierze automatycznie wymagane zależności. Zwróć także uwagę, czy pobrałeś pakiet dla twojej wersji systemu.
Kwestia tego, że komputera na którym to robię tak jak pisałem w pierwszym poście nie chce podpinać do internetu.
Zacząłem czytać co do joty to co ten terminal stara mi się przekazać.
Gdzieś mi się pojawiło, że brakuje jakiejś paczki "openGL". Zainstalowałem ją i...
VirtualBox ruszył. Pojawia się jednak problem...
Tutaj screen co zwrócił mi terminal po zainstalowaniu VirtualBox po tym jak zainstalowałem openGL.
http://zapodaj.net/images/70a85edb69a77.png
Po tej instalacji znów w Applications ->System Tools pojawił się "Oracle VM VirtualBox".
Uruchomił się!
Dodałem mu maszynę wirtualną i następnie kliknąłem "Power On" aby wirtualna maszyna się uruchomiła.
Spowodowało to pojawienie się tego:
http://zapodaj.net/images/30dfbf79511e7.png
Z ciekawości uruchomiłem Synaptic Package Manager kliknąłem "Search" wpisałem "VirtualBox"
i znalazło mi kilka pozycji z tą nazwą. Jedną z nich jest "virtualbox-dkms". Gdy kliknąłem na te pozycję prawym przyciskiem myszy i wybrałem "properties" pojawiła mi się informacja o tym pakiecie:
"Status: Broken"
Przeszukiwałem internet w celu znalezienia pomocy z tym błędem, ale nic sensownego znaleźć nie mogę. Najważniejsze, że jestem krok dalej niż w pierwszym poście. Tylko właśnie, co teraz?Ja zdaję sobie sprawę, że najłatwiej było by skorzystać z Synaptica i pobrać automatycznie odpowiednie pakiety. Z Tym, że ja chce pobrać te pakiety na innym komputerze, skopiować na pendrive a następnie z tego pendrive do komputera z Tailsem którego
nie chce podpinać do internetu.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Skoro tak, to poczytaj tu: https://dug.net.pl/tekst/171/aktualizac ... t_offline/ - aczkolwiek, radzę ci jednak podpiąć go do internetu.
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 86
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 20:37

Post autor: Renia »

Aby skorzystać z Synaptica trzeba najpierw odświeżyć listę pakietów.
peligan
Posty: 26
Rejestracja: 09 kwietnia 2010, 08:42

Post autor: peligan »

Musisz wiedzieć że virtualbox podczas instalacji na nieznanym mu jądrze próbuje skompilować moduły których będzie potem używał
(informacja o nieudanej próbie kompilacji jest w logach jakie wyrzucił instalator).
Aby tego dokonać musi mieć wcześniej zainstalowane pliki nagłówkowe do twojego jądra, libc6-dev, gcc, make i pewnie kilka innych bibliotek które u mnie są, a u ciebie niekoniecznie.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Eh miszczowie Debiana. Czytać ze zrozumiem logi.

Kod: Zaznacz cały

[color=#333333][font=Helvetica Neue]Selecting previously unselected package virtualbox-5.0.
(Reading database ... 133016 files and directories currently unstalled.)
Unpacking virtualbox-5.0 ) from .../virtualbox-5.0_5.0.8-103449-Debian-jessie_i386.deb) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of virtualbox-5.0:
[B]Virtualbox-5.0 depends on libc6 (>=2.15); however:
Vesrsion of libc6:i368 on system is 2.13-38+deb7u8[/B]
Virtualbox-5.0 depends on libdevmapper1.02.1 (>=2:1.02.90); however:
Version of libdevmapper1.02.1:386 on system is 2:1.02.74-8.
Virtualbox-5.0 depends on libqt4-opengl (>= 4:4.7.2); however:
Package libqt4-opengl is not installed.
Virtualbox-5.0 depends on libstdc++6 (>= 4.9); however:
Version of libstdc++6:i386 on system is 4.7.2-5.
Biblioteka glibc w systemie jest za stara, bo tails ma przekombinowaną konfigurację repozytorium, jest wymieszane co się tylko da.

Trzeba zainstalować virtualbox ale dla Debiana wheezy, nie jessie.
[/font][/color]
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 86
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 20:37

Post autor: Renia »

Pawel_13 pisze:Z ciekawości uruchomiłem Synaptic Package Manager kliknąłem "Search" wpisałem "VirtualBox"
i znalazło mi kilka pozycji z tą nazwą. Jedną z nich jest "virtualbox-dkms". Gdy kliknąłem na te pozycję prawym przyciskiem myszy i wybrałem "properties" pojawiła mi się informacja o tym pakiecie:
"Status: Broken"
Przeszukiwałem internet w celu znalezienia pomocy z tym błędem, ale nic sensownego znaleźć nie mogę. Najważniejsze, że jestem krok dalej niż w pierwszym poście. Tylko właśnie, co teraz?Ja zdaję sobie sprawę, że najłatwiej było by skorzystać z Synaptica i pobrać automatycznie odpowiednie pakiety. Z Tym, że ja chce pobrać te pakiety na innym komputerze, skopiować na pendrive a następnie z tego pendrive do komputera z Tailsem którego
nie chce podpinać do internetu.
To proste, w Synapticu odświeżasz listę pakietów, to jest odpowiednik apt-get update, następnie wybierasz interesujące Cię pakiety, automatycznie zaznaczą się wymagane zależności, klikasz Zastosuj i zaznaczasz "Tylko pobranie plików z pakietami". Pobrane pakiety znajdują się w katalogu /var/cache/apt/archives skąd można je skopiować na pendrive, przenieść na inny system i zainstalować przez dpkg -i *.deb. Tak jak już wspomniano potrzebne są wcześniej zainstalowane nagłówki kernela, gcc itd.
ODPOWIEDZ