Debian i Windows XP/7

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Debian i Windows XP/7

Post autor: luket »

Witam

Mam następujący problem.
Na codzień korzystam z systemu Debian Wheezy 64bit na laptopie:

DELL E6420
Intel Core i3 2330M
4 GB RAM
Intel HD3000

Problem mój dotyczy tego że jestem zmuszony korzystać jednocześnie z systemu Windows (Macromedia Flash, MS Access, PowerShell itd.) na zajęcia.
Nie chcę instalować dwóch systemów na jednym dysku i moje pytanie brzmi czy lepiej dokupić według was dodatkową kieszeń na drugi dysk twardy i na tym postawić Windowsa czy może wykorzystać wirtualizację sprzętową i postawić system na KVM razem z wyżej wymienionymi programami?

Pozdrawiam
liske1
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2012, 13:54

Post autor: liske1 »

Nie prosciej zainstalowac na linuxie virtualboxa i zainstalowac tam windowsa i aplikacje ? Wtedy masz pewnosc na 100% ze bedzie dzialac. I jak masz dysk niepotrzebny to mozesz kupic jakas obudowe USB 3.0 i na nim zainstalowac tą wirtualna maszyne. W ew. Często zamiast stacji CD wsadza się dysk.
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Oczywiście że prościej jednak pytanie czy lepiej, tzn wydajniej ponieważ nie chciałbym aby podczas bardziej złożonej pracy na wyżej wymienionych programach wirtualizowany system mi się zawiesił. Virtualbox, ew. VMWare podoła temu?
Jeżeli chodzi o drugi dysk to właśnie o taką kieszeń mi chodziło :) Zamiast napędu optycznego.
GolemSan
Posty: 59
Rejestracja: 03 czerwca 2014, 22:31

Post autor: GolemSan »

luket pisze:Na codzień korzystam z systemu Debian Wheezy 64bit na laptopie:

DELL E6420
Intel Core i3 2330M
4 GB RAM
Intel HD3000.
W przypadku wirtualizacji, weź pod uwagę, że 4 GB RAM to tak na styk, bo Windows ma swoje wymagania (zwłaszcza siódemka) - dysk będzie pewnie trochę intensywnie pracował. Z emulowaniem grafiki 3D może być problem. Ale spróbować możesz, bo przecież to nic nie kosztuje poza czasem.

Pozdrawiam
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Niekoniecznie musi to być Windows 7. Wystarczy XP.

Wiecie może jak osiągnąć taki efekt:

https://www.youtube.com/watch?v=JPUwPBLAoso
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

A o jaki efekt chodzi?
liske1
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 12 maja 2012, 13:54

Post autor: liske1 »

Jeżeli wystarczy Ci XP to virtualbox i spokojnie ustawisz 2GB RAM.
Jak jednak stwierdzisz, że niestety, ale to za mało i się jednak Windows wiesza, to pozbieraj trochę pieniędzy i dołóż RAM-u .

Możesz w sumie teraz zainstalować "popracować" trochę i sprawdzić czy Ci to odpowiada (teraz w tym okresie świątecznym) .
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Na filmie do którego link podałem na YT jest wirtualizacja Windowsa 7 za pomocą XEN. Wirtualizacja na tyle skuteczna ze dziala sprzetowa akceleracja 3D do tego stopnia ze chodza na wirtualizawnym systemie najnowsze gry.
GolemSan
Posty: 59
Rejestracja: 03 czerwca 2014, 22:31

Post autor: GolemSan »

luket pisze:Na filmie do którego link podałem na YT jest wirtualizacja Windowsa 7 za pomocą XEN. Wirtualizacja na tyle skuteczna ze dziala sprzetowa akceleracja 3D do tego stopnia ze chodza na wirtualizawnym systemie najnowsze gry.
Na filmie, do którego link podałeś jest przykład działania tzw. VGA Passthrough, a tego na laptopie nie zrobisz (no chyba, że wciśniesz do niego drugą kartę graficzną, ale to dopiero początek wymagań).
luket
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 20:14

Post autor: luket »

Moje przeoczenie :) Czyli w skrócie rzecz ujmując można powiedzieć że wszystkie maszyny wirtualne oferują podobną wydajność i jedyną sensowną opcją w przypadku laptopa jest co najwyżej dołożenie dodatkowej pamięci?
ODPOWIEDZ