Linux mint debian edition dla pocz

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Awatar użytkownika
piasek123
Posty: 1
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 20:05
Lokalizacja: Gądki

Linux mint debian edition dla początkującego

Post autor: piasek123 »

Witajcie,

Czy według was LMDE jest dobry dla osoby, która chce się nauczyć debiana (w końcu ta wersja minta bazuje na debianie?)?

Jakieś opinie? Warto?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Jak chcesz się nauczyć debiana to najlepszy będzie debian ;)
Awatar użytkownika
lun
Beginner
Posty: 266
Rejestracja: 01 lutego 2010, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lun »

A z czystej ciekawości, czym wg ciebie różnić się będzie Mint do czystego Debiana? Wg mnie, tylko tym że będziesz miał do wyboru dodatkowo środowisko graficzne MATE lub Cinnamon.
Moim zdaniem najlepiej nauczyć się danego systemu po prostu na nim pracując. Natomiast biorąc pod uwagę że LMDE jest "debianem z mordą Minta" ;-) różnicy żadnej wielkiej nie dostrzeżesz.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

mint ma sporo ułatwień, dodane stery niewolne, konfiguratory graficzne itp i to właśnie będzie stanowiło problem jeżeli będziesz chciał się nauczyć debiana, bo nic się tam nie nauczysz ponieważ większość rzeczy jest już gotowa i skonfigurowana. W dodatku możesz się nauczyć złych nawyków klikanych ja to nazywam ;) i potem ciężko będzie usiąść i skonfigurować porządnie takiego debiana dlatego nie ma co tracić czasu na minty tylko od razu instalować debiana i na nim się doskonalić ;)
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

piasek123 pisze:Witajcie,

Czy według was LMDE jest dobry dla osoby, która chce się nauczyć debiana (w końcu ta wersja minta bazuje na debianie?)?

Jakieś opinie? Warto?
Nie jest dobry. Nie polecam.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Nie jest dobry. Nie polecam.
hehe skoro dev minta to mówi to coś w tym musi być... ;)
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

Ja na nim pracuję i nie narzekam ale ja instalowałem to dla codziennego użytkowania i nie miałem ochoty bawić się w samodzielne instalacje dlatego wolałem już coś wstępnie skonfigurowanego. Zależy czego masz zamiar się uczyć. Ja jedynie zrezygnowałem z ich repozytoriów bo od jakiegoś czasu robią tylko cykliczne update packi i zmieniłem na repozytoria Debiana.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Teraz z konfiguracją to jest pryszcz. W roku 2000 kiedy ja zaczynałem zabawe z linuxem wtedy była zabawa.

Na początek xf86config
]:>

mi tam mint nie odpowiada
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

Yampress pisze:Teraz z konfiguracją to jest pryszcz. W roku 2000 kiedy ja zaczynałem zabawe z linuxem wtedy była zabawa.

Na początek xf86config
]:>
Heh znam to uczucie... moje początki z linuksem w 2002 roku (co mnie trochu zniechęciło) to był Red Hat 8.0 trudny jak dla 16-latka zmłóconego przez Windows 3.11/95/98 i Windows XP :D Potem zrobiłem podejście do Aurox'a który bazował na Red Hat (coś jak Ubuntu na Debianie...) i od niego w zasadzie sensowna przygoda się zaczęła. Wtedy był Windows i Linuks na jednym dysku obok siebie. System wybierało się przy użyciu LiLo. Potem przyszedł Mint, Ubuntu i teraz Debian. Od jakiś 3 lat w ogóle nie mam Windows'a na dysku i jestem happy.

dedito
oczekujesz czegoś wstępnie skonfigurowanego? Zainteresuj się Point Linux bazuje on na stabilnym Debian 7 Wheezy w wersji 7.4 ze środowiskiem MATE. Ma preinstalowane kodeki, javę, flash (zupełnie jak Mint). Różnicą jest to, że Mint bazuje na Debian Sid czyli (niestabilnym) a Point Linux na Wheezy'm (stabilnym). Wypróbuj może spodoba Ci się.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Ja polecam do nauki debiana stable ( wheezy / 7.4.) Gdyż jest to na tyle dopracowany, stabilny i bezpieczny system , że początkującemu pozwala skupić się na nauce samego systemu, a nie na naprawianiu błędów. Gdy już osiągnie się wyższy poziom wiedzy można spróbować coś mniej dopracowanego.

neo86. EE tam rh wcale nie był taki zły, a aurox dopóki chodził na rh jeszcze jeszcze, gdy przeszl ina fedore to klapa była.
Aurox co 3/4 miesiące wydanie z aktualizacjami.... Idz i im kup kolejny magazyn z płytami. Nie lubiłem tego systemu. Przeszedłem wtedy na slackware 7.1
ODPOWIEDZ