Dystrybucja oparta na Debianie testowym

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
mshm
Posty: 17
Rejestracja: 17 lipca 2013, 17:58

Dystrybucja oparta na Debianie testowym

Post autor: mshm »

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje dystrybucja, która byłaby oparta na rolling-release, Debian testowy, i która dostarczałaby do notebooka sterowniki non-free. Wiem, że istnieje LMDE, Aptosid, ale niestety - one nie chcą zainstalować się na moim komputerze.

Zależy mi na dystrybucji opartej o Debianie testowym, ponieważ nieco się przyzwyczaiłem do apt-get. Aczkolwiek przyznam, że ostatnio miałem styczność z Manjaro, który bardzo ładnie działał, odnalazł sterowniki - nie musiałem zbytnio przy nim majstrować, żeby wszystko pięknie śmigało. Ale, to jest Arch...
Myślałem też na Ubuntu, aczkolwiek nie jestem przekonany do tej dystrybucji.

W grę wchodzi także instalacja Debian testowy wraz ze sterownikami non-free, które doinstaluję wraz z czystym systemem, jednak nie jestem przekonany, czy będzie działało tak samo jak LMDE czy Manjaro.

Co do środowiska graficznego, to bez znaczenia, jednak bardziej zależy mi na ty, żeby wszystko działało od początku - niestety, nie mam wiele czasu na zabawę z systemem, ponadto - trochę denerwował mnie sam Debian z tym, że przynajmniej raz w miesiącu musiałem coś poprawiać.
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

Linux Mint Debian Edition - bardzo łatwa, ładna i gdyby nie moje przekonania niekoniecznie religijne to wlaśnie jej bym uzywał
mshm
Posty: 17
Rejestracja: 17 lipca 2013, 17:58

Post autor: mshm »

Słyszałem kilka wiadomości odnośnie przekonań odnośnie non-free... Aczkolwiek nie rozumiem ich idei.
Niestety, LMDE nie jest zdolne do zainstalowania się u mnie w systemie (chociaż spróbuję jeszcze raz, mimo wszystko).

Linux Manjaro kusi, ale chciałbym pozostać jednak przy dystrybucji Debiana.
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

Czemu LMDE jest niezdolne do zainstalowania się i o jakie sterowniki ci chodzi. W Debianie spokojnie możesz zainstalować sterowniki non-free przecież.
mshm
Posty: 17
Rejestracja: 17 lipca 2013, 17:58

Post autor: mshm »

LMDE (razem z Aptosidem) nie chce działać po instalacji Gruba przez blokadę UEFI. Wyłączyłem ją, aczkolwiek za każdym razem był ten sam problem. Jedynie Debian skory był do współpracy.

Wiem, że w Debianie mogę to zrobić, jednakże gdy otrzymam notebooka z serwisu (oczywiście po formacie) chciałbym zainstalować w nim system, w którym nie musiałbym już grzebać (a wiem, że z Debianem tak właśnie będzie). Niestety, czasu coraz mniej, a i nie zawsze wszystko pięknie wyglądało (ciągle błędy i problemy ze zgodnościami, co mnie zaczęło wnerwiać w Debianie).

Dlatego też poszukuję systemu, opartego na Debianie testowym, który zagwarantowałby mi w pełni funkcjonalny system, bez większego bawienia się z systemem, poszukiwaniem sterowników, instalacją itp.
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

A nie chce działać bo co? Napisz jakieś objawy, czy coś to może się znajdzie jakieś rozwiązanie. To ma być dwa systemy?
mshm
Posty: 17
Rejestracja: 17 lipca 2013, 17:58

Post autor: mshm »

Głównie security boot. Przy róznych dystrybucjach muszę tworzyć oddzielne partycje, na które za każdym razem musiałbym zgrywać bootloadera, ustawienia dla biosu itp... Dla mnie żmudna praca.
Pozostałem jednakże przy Debianie testing, aczkolwiek ze sterownikami non-free.
Sciągnałem takie oto paczki ze strony http://cdimage.debian.org/cdimage/unoff ... /20130923/, nagrałem na pendrive i podczas instalacji Debiana po prostu załączyłem nośnik.
Czy w tej sytuacji instalator sam odnajdzie pliki, i zainstaluje je, bez informowania mnie o tym?
Mirek
Posty: 8
Rejestracja: 12 lutego 2010, 09:32

Post autor: Mirek »

Dystrybucją opartą na Debianie testowym jest nasz rodzimy Sparkylinux.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

A czemu nie jesteś przekonany do Ubuntu? Bardzo dobra dystrybucja w szczególności jak brak Ci czasu na dłubanie.
Awatar użytkownika
Dudi879
Beginner
Posty: 106
Rejestracja: 15 września 2013, 10:47

Post autor: Dudi879 »

Popieram, warto spróbować z Ubuntu.
No i Debian nie taki straszny jak go malują, mam postawiony na dwóch laptopach, jeden działał całkowicie out-of-the-box, przy drugim jedynie skonfigurowałem sieć wifi, a potem już w zasadzie nie miałem przy czym się bawić.
ODPOWIEDZ