Wspólna partycja dla Windows7 i Siduksa

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
jewtta
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 2009, 18:53

Wspólna partycja dla Windows7 i Siduksa

Post autor: jewtta »

Witam wszystkich.
Mam laptopa z WIndows7. Planuje zainstalować na nim jeszcze Siduksa i utworzyć partycję na dane, z której będą korzystały oba systemy w trybie zapis/odczyt. Zastanawiam się tylko jakim systemem plików sformatować tę partycję? Bardzo proszę o radę.
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Albo vfat albo ntfs. Obie dobrze obsługiwane przez oba systemy.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

jewtta, poszukaj o tym na forum. Niedawno był podobny temat.
jewtta
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 2009, 18:53

Post autor: jewtta »

Właśnie wybieram miedzy tymi systemami, ale... Od lat siedzę na Linuksie, a skoro laptop jest z Windows7 to np. chciałabym trochę pograć i zastanawiam się, czy Windows nie będzie robił problemów z grami zainstalowanymi na fat32? Bo jeśli nie, to znaczy że nie mam problemu.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

vfat nie obsługuje (a przynajmniej źle obsługuje) duże pliki. Z kolei od czasu wejścia pakietu ntfs-3g nie ma problemu z dostępem Debiana do partycji ntfs w trybie odczyt/zapis. Dlatego zdecydowanie doradzałbym ntfs.

Poczytaj w dziale dla początkujących na temat instalacji, na razie zrób ntfs i popróbuj. Zawsze zdążysz zmienić.
jewtta
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 2009, 18:53

Post autor: jewtta »

Trochę zwątpiłam w ntfs-3g po ostrzeżeniu ze strony: http://manual.sidux.com/pl/hw-dev-hw-dr ... #hd-ntfs3g
Uwaga: Chociaż ntfs-3g jest uznawany za 'stabilny', nigdy nie używaj go bez zewnętrznej kopii zapasowej i oczywiście nie na systemach produkcyjnych. Jeśli to zrobisz, nie bierzemy odpowiedzialności za utratę danych, więc używaj go na własne ryzyko!
I dalej po poleceniu montowania partycji ntfs:
Teraz twoja partycja NTFS jest zamontowana w trybie rw i będziesz mógł zapisywać na niej dane! Ale pamiętaj! Używaj go tylko w sytuacjach nagłego wypadku, nie zalecamy codziennego użycia tego sterownika.
Dawno nie miałam dwóch systemów na jednym komputerze, i z doświadczenia wiem, że używać będę głównie Siduxa. Oczywiście zanim zdecyduję, poczytam jeszcze tematy na forum, bo rzeczywiście jest tego sporo.
budzigniew
Posty: 83
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:29

Post autor: budzigniew »

Musieli umiescic takie ostrzezenie, bo nie jest to narzedzie aprobowane przez Microsoft. Osobiscie jeszcze ani mi, ani znajomym korzystajacym z linuksa nigdy wystapily zadne kwiatki zwiazane z uzywaniem ntf-3g.
ODPOWIEDZ