Debian Lenny Ralink 2500 - jak uzyska

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Debian Lenny Ralink 2500 - jak uzyskać połączenie?

Post autor: marcinpruciak »

Zainstalowałem Debiana Lenny, ładnie wykrył mi ralinka już podczas instalacji, ale nie mogę się podłączyć do żadnych sieci. Po wpisaniu iwlist wlan0 scan wyskakują 3 nadajniki, do jednego z nich mam się podłączyć. Wpisuję wszystkie dane do graficznego konfiguratora i nic. Dodam że w Ubuntu internet pięknie śmiga. Problem ze sterownikami?
Awatar użytkownika
grucha
Beginner
Posty: 345
Rejestracja: 29 września 2007, 01:04
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: grucha »

Sam mam karte na chipsecie rt2500, ale lenny nigdy mi jej nie wykrył. Zawsze musiałem instalować z tego poradnika: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1613&p=12224 Może i Ty spróbuj.
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Post autor: marcinpruciak »

Będzie to działać jeśli zainstaluję sam sterownik, bez module-assistanta? Nie mogę go użyć ponieważ potrzebuje on do działania internetu.
Blind
Posty: 90
Rejestracja: 08 lutego 2008, 20:02

Post autor: Blind »

Pokaż wyniki poleceń:

Kod: Zaznacz cały

ifconfig
iwconfig
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Post autor: marcinpruciak »

Z iwconfig jest wszystko w porządku, mam zapisaną sieć do której mam się podłączyć i adres AP też.
Mam problem z kompilacją sterowników do karty, musiałem ściągać kompilator. Teraz przy poleceniu make wyświetla mi bład że nie znaleziono pliku w /lib/ i tu nie pamiętam dokładnie ale coś z modules. Jak będzie potrzebna tresc tego błędu to zaraz podam.
sds
Posty: 30
Rejestracja: 30 stycznia 2008, 20:56

Post autor: sds »

no to wyłącz program graficzny i wbij z konsoli wszystko. U mnie wyglada to tak

Kod: Zaznacz cały

iwconfig wlan0 essid nazwa
iwconfig wlan0 key haslo
dhclient3 wlan0
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Post autor: marcinpruciak »

Udało mi się jakoś połączyć ale nie z tym nadajnikiem co trzeba, mam przez to wolniejszy internet. Dlaczego nie mogę się połączyć akurat z tym jednym nadajnikiem, do którego jestem przypisany przez admina?
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Post autor: marcinpruciak »

Kontynuacja tematu z problemem połączenia się do sieci poprzez kartę bezprzewodową Ralink 2500 na Debianie Lenny (wszystko jest dobrze, tylko nie działa).

Przeinstalowałem Debiana Lenny na wersję Beta2, myślałem że może jak przy instalacji poprawnie to skonfiguruje to będzie dobrze, ale jednak nie.

Polecenie iwlist wifi0 scan wykrywa mi trzy nadajniki w pobliżu, mogę się do jednego podłączyć, ale nie jest to mój docelowy. Miałem na nim przez pare chwil internet, ale potem się rozłączył i nie mogłem sie do niego z powrotem dołaczyć. Mój docelowy też jest wykrywany, ale nie łącze się do niego, mam link quality 0% przy połączeniu, a iwlist wykrywa łącze z nim 47%. Konfiguracja ip essid i kod są na pewno dobrze, ponieważ na chwile sie połączyłem.

Próbuję już wszystkiego, ale ciężko cokolwiek znaleźć w internecie, ponieważ wszystkim taka konfiguracja (rt2500 i Lenny) działa bez najmniejszego problemu i kombinacji.

Na ubuntu wszystko działa w najlepszym porządku, link quality na 80% i wykrywa więcej nadajników w ogóle (nie wiem czemu).

Proszę o jakąś pomoc.

[ Dodano: 2008-10-31, 16:41 ]
Może pomogło by skopiowanie pliku firmware karty z Ubuntu do Debiana?
Gdzie takie pliki leżą?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Mając działający internet na tej karcie pod Ubuntu możesz sobie porównać dlaczego nie działa to pod Debianem.

Pierwsza rzecz to polecenie:

Kod: Zaznacz cały

lsmod
poka¯e jakie moduły masz załadowane w czasie pracy pod Ubuntu i jakich brakuje pod Debianem.

Wydaje mnie się, że zbytnio mieszasz z instalacją tej karty. Obecnie jak przejrzałem informacje dotyczące jej na forum to działa na wersji Lenny bez problemu.
Zerknij do tego tematu w celu sprawdzenia co robisz źle: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1613
marcinpruciak
Posty: 64
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 18:28

Post autor: marcinpruciak »

Zrobiłem wszystko jeszcze raz wg tego poradnika:
el_carles pisze:Teraz do rzeczy... nie mam sieciówki na rt2500 ale... widzę, że w repo jest coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

$ aptitude search rt2500
p   rt2500                                  - configuration tool for wireless RT2500 network cards
p   rt2500-source                       - RT2500 wireless network drivers source
Zatem zainstaluj oba pakiety.

Kolejno będziesz potrzebował pakietu module-assistant

Jak już go zainstalujesz zbudujesz moduł dla Twojej sieciówki z jego pomocą w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

# module-assistant
(po tym poleceniu będziesz wiedział co dalej ]SELECT [enter]
zaznaczysz (spacją) rt2500 [enter]
BUILD [enter][/i]

Jeżeli wszystko będzie ok module-assistant zapyta się czy chcesz zainstalować utworzony moduł...

YES [enter]

To wszystko, poustawiaj sieć i możesz korzystać ;)

Jeżeli module-assistant odpadnie przy budowaniu modułu będziesz musiał doinstalować nagłówki, kernel-kbuild (linux-kbuild) i chyba build-essential ;)
Wszystko się zainstalowało poprawnie. Module-assistant zbudował i zainstalował moduł bez problemu. A problem dalej taki sam.
ODPOWIEDZ