[+] Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: dedito »

Jak masz gui to pewnie masz też menadżera sieci, tam to ustawiaj, ten plik zostaw w spokoju bo widać, że nie masz zielonego pojęcia o sieciach.
Te adresy IP na pewno nie mogą być te same.
To co podaje zyga to bardziej popularna adresacja, to bym wybrał.
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: solaris7 »

win:

Kod: Zaznacz cały

ip 196.254.91.23
maska:255.255.255.0
brama:196.254.91.1
debian:

Kod: Zaznacz cały

auto enp10s0
iface enp10s0 inet static
        address 196.254.91.22
        netmask 255.255.255.0
        gateway 196.254.91.2
Jest połączenie niby ale w win nie zidentyfikowane nie widać kompów.
Pisałem że zielony.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: dedito »

W jaki sposób stwierdzasz połączenie?
W jakim celu się łączysz?
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: solaris7 »

Zapomniałem o grupach roboczych powinny być takie same u obu?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: dedito »

Niekoniecznie.
Czy zauważasz, że zadajemy Ci pytania :) ?
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: solaris7 »

Coś mi się tak porobiło że teraz nie chce mi się wcale łączyć z netem mimo że przywróciłem plik spowrotem do tej postaci:

Kod: Zaznacz cały

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

source /etc/network/interfaces.d/*

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: dedito »

Nie zauważasz pytań więc nie widzę sensu w dalszej pomocy.
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: solaris7 »

Pytania widzę, pingiem na obu sprawdzałem, na razie przesyłanie plików pomiędzy kompami.
W win to sobie ustawiłem ten adres statyczny, jak podałem swoją tą standardową konfigurację interfaces to może wystarczyło mi podać jaką przykładowy wpis do niego już bym sobie dostosował.
Neta na debianie odzyskałem ma win jak stworzyłem folder do udostępniania to też coś zaczęło mi wariować wywaliło mi stery do karty dźwiękowej i zaczął się wieszać ale też go uspokoiłem jest oki.
Dobra poklikam sobie sam po necie.
zyga
Posty: 14
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 22:46

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: zyga »

Jakie środowisko graficzne na debianie, jaki menedżer plików, czy pakiety do samby zainstalowane ?

Z pierwszego twojego postu wnioskuję że masz 2 karty sieciowe. Ta WiFi jest nieużywana. Tą ethernetową masz wpiętą prawdopodobnie do routera z internetem, bo widzę że ma przyznany adres sieciowy. Gdzie wpinasz kabel krosowany ? Mniemam że router ma tylko jeden port ethernet, bo w przeciwnym wypadku wpiąłbyś poprostu oba komputery do routera, prawda ?
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Połączenie dwóch komputerów kablem Debian Win7

Post autor: solaris7 »

Dla potomnych: :)
Debian Samba:

Kod: Zaznacz cały

apt-get update
apt-get install samba

useradd user2

smbpasswd -a user2

mkdir /home/moje

chown user2 /home/moje
chmod 777 /home/moje

mv /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb-old.conf

nano /etc/samba/smb.conf

[global]
 
workgroup = dom1
netbios name = serwerdom
serwer string = %h server (Samba %v)
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
syslog = 0
 
[data]
 
path = /home/moje
browseable = yes
writeable = yes
valid users = user2

Wpisz własne nazwy dla:
workgroup – nazwa grupy
netbios name – netbiosowa nazwa serwera Samby
path – pełna ścieżka Twojego współdzielonego katalogu
valid users – nawą użytkownika Samby, którego utworzyłeś na początku

global
host allow = 192.2.3.4 192.2.3.5 192.2.3.6

/etc/init.d/samba restart

apt install smbclien

smbclient -L //serwerdom -U user2
Enter user2's password: 

Windows:
Windows 7 ma często kłopoty z połączeniem z udziałami Samby na serwerze z zainstalowanym Linux'em i nie pozwala nam się zalogować do udziału Samby ( lub np. mapować dysku sieciowego ).

Aby temu zaradzić należy ustawić dwie opcje ( jako użytkownik z uprawnieniami administratora ):

Panel Sterowanie \ Narzędzia administracyjne \ Zasady Zabezpieczeń Lokalnych i następnie: Zasady Lokalne -> Opcje Zabezpieczeń -> Zabezpieczenia Sieci: poziom uwierzytelniania LAN Manager i opcja: Wyślij odpowiedzi LM i NTLM
Panel Sterowanie \ Narzędzia administracyjne \ Zasady Zabezpieczeń Lokalnych i następnie: Zasady Lokalne -> Opcje Zabezpieczeń -> Zabezpieczenia Sieci:minimalne zabezpieczenie sesji dla klientów opartych na NTLM SSP i odznaczyć opcję: Wymagaj szyfrowania 128-bitowego
Panel Sterowanie \ Narzędzia administracyjne \ Zasady Zabezpieczeń Lokalnych i następnie: Zasady Lokalne -> Opcje Zabezpieczeń -> Zabezpieczenia Sieci:minimalne zabezpieczenie sesji dla serwerów opartych na NTLM SSP i odznaczyć opcję: Wymagaj szyfrowania 128-bitowego

To powinno umożliwić pełną współpracę serwera Samba z systemem Windows 7

Mapowanie dysku sieciowego odbywa się przez adres: \\nazwa_serwera\nazwa_udzialu i następnie poprzez podanie nazwy użytkownika i hasła.

Jeśli jednak nadal nie działa to sprawdź czy wszystko masz ustawione wg. tego schematu:

Przypuśćmy, że mamy taki udział zdefiniowany w Sambie:

Kod: Zaznacz cały

2[nazwa_udzialu]
path = /sciezka/do/udzialu
comment = komentarz
available = yes
browseable = yes
public = no
writable = yes
valid users = samba-user
write list = samba-user
read list = samba-user
Użytkownicy systemu Windows 7 będą widzieli ten udział, ale nie będą mogli się z nim połączyć pomimo podawania hasła. W takiej sytuacji należy sprawdzić kilka zmiennych w pliku smb.conf:

czy jest ustawiona opcja uwierzytelniania poprzez użytkowników a nie udziały, tzn: security = user edit: powinno działać również jako security = share, ale polecam ten tryb tylko w przypadku chęci udostępniania udziału publicznego z dostępem dla wszystkich

czy jest ustawiona opcja dotycząca szyfrowania haseł: encrypt passwords = true

czy jest ustawiona opcja przechowywania danych o użytkownikach: passdb backend = tdbsam ( może być również opcja przechowywania tych danych w pliku /etc/samba/smbpasswd, ale jej nie polecam )

oraz czy ustawiona jest opcja synchronizacji haseł Samby z hasłami systemowymi: unix password sync = yes Oczywiście ważne jest aby połączeń z serwerem Samba nie blokował ani firewall zainstalowany w tym serwerze ( np. iptables ) ani firewall w systemie Windows 7 ( wbudowany, lub oprogramowanie zewnętrzne ).

Dodawanie użytkowników do Samby jest proste, trzeba tylko pamiętać, że użytkownik Samba musi najpierw istnieć w systemie, ale jeśli ma dostęp tylko do udziałów samby to nie musi mieć swojego katalogu domowego ani dostępu do powłoki.

z poziomu powłoki systemowej ( jako root lub przez polecenia su/sudo ) należy wpisać: smbpasswd -a nazwa_użytkownika , a następnie podać ( i powtórzyć ) hasło, tylko należy pamiętać, aby było ono takie samo jak hasło tego użytkownika w systemie ( serwerze, na którym znajduje się Samba )

drugim krokiem jest aktywacja użytkownika w Sambie poprzez polecenie: smbpasswd -e nazwa_użytkownika

przeładowanie ustawień Samby przez polecenie: /etc/init.d/samba reload lub inne polecenie służące do zarządzania usługami systemowymi, np. service samba restart

usuwanie użytkowników odbywa się za pomocą polecenia: smbpasswd -x nazwa_użytkownika Można zobaczyć listę użytkowników dodanych do Samby poprzez polecenie: pdbedit -w -L lub jeśli używamy pliku /etc/samba/smbpasswd - poprzez jego edycję/podgląd.
Zablokowany