GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
wobo
Posty: 97
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 14:10
Lokalizacja: W-wa

GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Post autor: wobo »

Cześć

Dawno nie pisałem, gdyż Debian jak powszechnie wiadomo nie sprawia problemów :)
Mam pytanie do zaawansowanej społeczności w kwestii wyboru sprzętu, kontra konfiguracja na serwerze.

Sytuacja:
Do tej pory korzystałem z UPC, które to dostarczało mi router kablowy z mostem, co umożliwiało mi wejście z zewnętrznym IP bezpośrednio na kartę eth1 w serwerze. W serwerze realizowałem nat i firewall, oraz inne usługi lokalne po stronie eth2 - nieistotne dla tego opisu. Serwer używany był zwykle jako zdalna samba przez openvpn TAP maksymalnie do 10 userów, oraz do zdalnych kopii zapasowych klientów.

Aktualnie mam nowego dostawcę, który dostarcza internet po światłowodzie w technologii GEPON, i po mojej stronie zamówiłem sobie modem który ma wyjście Ethernet z protokołem ppoe. Modem dostępowy ONU GT810G, nie konfigurowalny, przezroczysty, co mi bardzo pasuje.

Pytanie
Zastanawiam się co by było dla mnie lepsze - konfiguracja routingu na kliencie PPPoE na serwerze, czy zastosowanie zewnętrznego routera z usługa mostu?

Osobiście bliżej mi do konfiguracji na serwerze, biorąc pod uwagę choćby: bezawaryjność, niższy pobór prądu i kolejne urządzenie zajmujące miejsce w szafie obciążające UPS.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa, routing i firewall mogę postawić na wirtualnym Debianie, który będzie połączony mostem z resztą, czyli kolejnym wirtualnym Debianem.
Konfiguracyjnie, też mam większą swobodę w pracując w tym samym środowisku.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Post autor: LordRuthwen »

Ja bym zostawił jak jest, tzn ONU. tylko jako konwerter PON-->GE i na maszynie docelowej ustawił łącze tak jak miałeś dotychczas.
Ponadto albo router albo most :)
wobo
Posty: 97
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 14:10
Lokalizacja: W-wa

Re: GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Post autor: wobo »

No tak :) W tym przypadku router.
Odnośnie pierwszej części, wyjaśnij proszę.
Za -->GE (gigabit eth?) mam protokół PPPoE a z UPC miałem IPv4, czyli albo stawiam router sprzętowy, albo konfiguruję PPPoE na serwerze. W UPC miałem router kablowy ustawiony jako most przed serwerem.
Czyli router sprzętowy?
Incydentalnie robię konfigurację sieci innej niż IPv4, stąd może moje niezrozumienie tematu.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Post autor: LordRuthwen »

Jeśli ONU faktycznie będzie przezroczysty to nie potrzebujesz routera bo IP będziesz miał nadane za pomocą PPPoE już na samej maszynie podpiętej skrętką do ONU.
Tak, GE mam na myśli Gigabit Ethernet.
wobo
Posty: 97
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 14:10
Lokalizacja: W-wa

Re: GEPON PPPoE routing na serwerze czy zewnętrzny router?

Post autor: wobo »

Dziękuję LordRuthwen. Z poniższej odpowiedzi dostawcy wnioskuję jednak, że nie obejdzie się bez konfiguracji PPPoE. Sprawdzę to w najbliższych dniach w praktyce :)

Dostawca odpisał mi następująco:
Urządzenie, które Pan od nas otrzymał to jest modem światłowodowy GT810, który nie ma adresu IP, ani strony konfiguracyjnej. Usługę internetu odbiera Pan na routerze, który stoi za modem GT810. Powinien Pan podłączyć kablem komputerowym jedyny port LAN na modemie z portem WAN na routerze. Następnie na routerze konfiguruje Pan odbiór internetu przez PPPoE. Login i hasło są na umowie
ODPOWIEDZ