Brak możliwości zmiany adresu MAC

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
Awatar użytkownika
Eniac
Posty: 23
Rejestracja: 19 marca 2014, 23:19
Lokalizacja: Poznań

Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: Eniac »

Cześć,

Opiszę problem - postaram się zwięźle i maksymalnie merytorycznie:

Za każdym razem, kiedy łączę się z siecią zmieniam adres MAC karty. W spisie (ifconfig -a) widnieją u mnie dwie karty (WiFi, ethernet). Do zmiany używam narzędzia "macchanger". Na początku korzstania z jego dobrodziejstw wszystko działało wyśmienicie, jednak po jakimś czasie (ok 2 tygodnie) każdorazowa próba zmiany adresu MAC spełzała na niczym. Po zmianie adresu i połączeniu z siecią karta autaomatycznie wracała do swojego pierwotnego (fabrycznego) adresu (zarówno WiFi, a później również i ethernet).
Teraz przy próbie zmiany adresu w czasie połączenia sieciowego udaje mi się go trwale (w sensie na czas połączenia) zmienić, jednak samo połączenie automatycznie się urywa. Nie działają również inne metody zmiany adresu (bez użycia narzędzia "macchanger", np. poprzez "ip", czy "ifconfig"). W efekcie, w chwili obecnej, przy połączeniu z internetem MUSZĘ korzystać z fabrycznych adresów MAC (zarówno przy WiFi, jak i przy połączeniu ethernet), aby móc korzystać z dobrodziejstw internetu.

Dodam (bo może to być kluczowe), że problem dotyczy systemu Arch linux - na nim pracuję. Całkiem możliwe jednak, że dystrybycja nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Zastanawiający jest fakt, że pierwotnie zmiana adresów MAC była u mnie możliwa. Teraz (nie chciałbym popadać w paranoję) wygląda to na pewien rodzaj blokady na takie działanie.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: dedito »

Co to znaczy, że każdorazowa zmiana MAC spełza na niczym? Przemów odpowiednimi wynikami poleceń.
Po co zmieniasz MAC?
Awatar użytkownika
Eniac
Posty: 23
Rejestracja: 19 marca 2014, 23:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: Eniac »

@dedito -- dziękuję za zainteresowanie tematem.

W chwili obecnej wygląda to tak:
1. Zmieniam MAC przez macchanger, np. "sudo macchanger --mac=00:11:22:33:44:55:66 enp9s0". enp9s0 u mnie to połączenie ether.
2. "ifconfig -a" wyświetla zmieniony adres 00:11:22:33:44:55:66
3. podłączam przewód do sieci. Łączę się z siecią.
4. Kiedy jestm już połączony z siecią "ifconfig -a" wyświetla fabryczny adres MAC) sprzed zmiany. Nie ma wpisanego adresu 00:11:22:33:44:55:66.

Wcześniej po połączeniu (punkt 4) i wpisaniu "ifconfig -a" adres MAC był taki jaki chciałem. Od wczoraj nie mogę tego zrobić.

Identyczna sytuacja jest dla "wlan0", czyli dla połączenia WiFi. Wcześniej łączyłem się tylko przez WiFi i brak możliwości zmiany pojawił się po czasie. Od tego momentu łączyłem się tylko przez połączenie ether. Wczoraj również i w tym przypadku stało się to samo.

Adres MAC zmieniam, z uwagi na chęć zachowania anonimowości.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: dedito »

A jakiś dowolny system live wykazuje takie same objawy?
P.S. Tak poza tematem, zmiana MAC nie zapewnia anonimowości. Ja mam swoje spostrzeżenia na temat powodów zmiany MAC, ale nie rozwijajmy już tego tematu bo jest OT.
Awatar użytkownika
Eniac
Posty: 23
Rejestracja: 19 marca 2014, 23:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: Eniac »

Ok. Przetestuję sprawę z live USB. Napiszę jaki będzie efekt.

Ps. W porządku. Interesujące jest jednak to, co napisałeś...
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: dedito »

Eniac pisze:Ps. W porządku. Interesujące jest jednak to, co napisałeś...
Napisałem to z punktu doświadczenia administratora sieci.
Zmiana MAC służyła omijaniu blokad itp. w sieciach, które nie były przed tym chronione.
W Internecie zmiana MAC nie daje anonimowości.
Awatar użytkownika
Eniac
Posty: 23
Rejestracja: 19 marca 2014, 23:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: Eniac »

Rozumiem.
Patrząc na sprawę od strony użytkownika, który zmienia adres MAC - czy jest możliwość, aby z zewnątrz, czyli np. będąc administratorem, albo chociażby znając adres IP osoby zmianiejącej adres MAC, nałożyć blokadę na tego typu działanie? I czy efekt tego działania może być identyczny do tego, z którym mam do czynienia?
I jeszcze jedno pytanie: Czy jest to możliwe, jeżeli użytkownik zmieniający MAC może zmieniać adres IP (np. otrzymując dynamiczny IP od swojego dostawcy usług)?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: dedito »

W skrócie do ad.1, w normalnych warunkach, administrator nie może zablokować zmiany MAC.
Ad.2. Jest to możliwe.
Awatar użytkownika
Eniac
Posty: 23
Rejestracja: 19 marca 2014, 23:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: Eniac »

ad 1. Czy taką blokadę może nałożyć zatem inny użytkownik (nazwijmy go A) sieci, znając adres IP użytkownika zmieniającego swój MAC (nazwijmy go B)? Np. poprzez "wdarcie" się do jego komputera? I czy taka blokada będzie już trwała, w sensie, że przy każdym kolejnym połączeniu z siecią użytkownik B, nawet jeżeli będzie zmieniał swój adres IP, nie będzie mógł zmienić swojego adresu MAC?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak możliwości zmiany adresu MAC

Post autor: dedito »

Jest to możliwe. Chyba tylko tyle można napisać, nie chcę się wdawać w wielorakie scenariusze.
ODPOWIEDZ