Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: dedito »

Do statystyk obciążenia, używałem iptables w połączeniu z LMS -> http://www.lms.org.pl/
Nie interesowało mnie nigdy kto jaką stronę odwiedza bo nie było mi to potrzebne jako administratorowi sieci osiedlowej.
Ten ntopng wydaje się spełniać twoje potrzeby jednak kwestia konfiguracji wykracza poza moje kompetencje.
Może wrzuć parę przykładów z wyników obrazujących problem to coś się może dogoogluje lub ktoś się włączy w dyskusję.
korni007
Posty: 14
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 14:56

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: korni007 »

Będe w robocie o 22 to wrzucę.
Niektórzy także polecali mi squida + sarga,wtedy ponoć ładnie to wszystko widać,nie wiem tylko czy będzie pokazywał kto kiedy,gdzie,bo nie miałem jeszcze z nim styczności.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: dedito »

Nie wiem czy squid w tym przypadku ma sens, nie używałem go do generowania statystyk obciążenia łącza, aczkolwiek jeśli uwzględnisz to co kolega Mariaczi napisał to taki mix chyba spełni twoje potrzeby.
W innym przypadku - obsługi przez jeden kombajn - masz potok danych z którego trzeba wyłuskać to co potrzebujesz - i ntopng wydaje się tutaj wystarczający do wszystkich założeń z pierwszego posta.
korni007
Posty: 14
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 14:56

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: korni007 »

Ale ntop,nie rozwiązuje nazw stron z którymi dany użytkownik utrzymuje połączenie no i nie loguje ich nigdzie...a intuicyjnosc trochę słaba..do tego wykrywa kazdy komputer x2,nie wiem czemu...
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3515
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: dedito »

Z tego co wiem istnieje możliwość logowania (n2disk ?) i rozwiązywania DNS.
Z tego co widzę to ten ntopng bardzo wiele potrafi, kwestia konfiguracji pod własne potrzeby.
Z tym x2 wykrywaniem to nie wiem o co chodzi, może kwestia tego, że wpada ci ruch wchodzący i wychodzący.
Jak wspomniałem, może skorzystaj z propozycji Mariaczi.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Transparenta analiza ruchu sieciowego - jak i czym?

Post autor: LordRuthwen »

Squidem + sargiem możesz (sarg generuje na prawdę ładne wykresy ale działa z crona, nie ciągle), ale masz wtedy TYLKO połączenia http, względnie https, co nijak się ma do statystyk obciążenia łącza, najlepiej by było zbierać statystyki używanych protokołów, np po snmp.
O ile dobrze zrozumiałem co chcesz osiągnąć.
ODPOWIEDZ