Smb4K - debian 8.3 KDE nie pokazuje komputerów w grupach roboczych

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Smb4K - debian 8.3 KDE nie pokazuje komputerów w grupach roboczych

Post autor: goska_23 »

Mam 2 komputery z debianami.

Jakieś 2 miesiące temu były jeszcze na nich debiany:
komputer1: debian 6.04
komputer2: debian 7.4

Program Smb4K na obu debianach pokazywał wtedy poprawnie wszystkie grupy robocze jakie są w sieci LAN i po kliknięciu w grupę pokazywał komputery windowsowe (oprócz tych 2 debianów są same windowsy) w tej grupie z przypisanymi adresami IP - dzięki temu mogłam łatwo sprawdzić kto aktualnie pracuje i jakie ma ip jego komputer co często się przydawało.

Te komputery przeinstalowywałam z formatowaniem dysku na debiany 8.3 a w trakcie pracy z upgrade podniosło mi się do 8.4.

Po zainstalowaniu na tych nowych debianach 8.3 programu Smb4K nie pokazuje mi komputerów w grupach roboczych.
Jak z prawego myszy zrobię "przeszukaj sieć" to pokazuje mi te grupy robocze (zgaduję) w których włączony jest przynajmniej w danym momencie jeden komputer.
ftp://194.181.162.166/test1/Zaznaczenie_016.png
Niestety po kliknięciu w nazwę grupy - nie pokazuje mi komputerów w tej grupie tylko znika ta grupa.
Jedyna grupa w jakiej pokazuje mi komputery jak w nią kliknę to: CCKOMPY.
Mam jeszcze grupy: CANDC, CANDCS, WORKGROUP.
W grupie CANDCS są przypisane tylko te 2 debiany teraz 8.4 i ta grupa też znika jak w nią kliknę.
Na obu debianach są serwery samby.


Nie wiem co mam źle ustawione.
Ta funkcja to Smb4K jest mi bardzo potrzebna.
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Smb4K - debian 8.3 KDE nie pokazuje komputerów w grupach roboczych

Post autor: goska_23 »

Mam jeszcze taki problem, że jak pinguję debiany jednego z drugiego po ip to jest OK.
Debiany są 192.168.1.106 i 192.168.1.100.
Jak pinguję po nazwie to nie wyszukuje, debiany wyszukują po nazwie tylko samego siebie a tego drugiego nie:

Kod: Zaznacz cały

root@debianbodzio83:/mnt601# ping debianbb84
ping: unknown host debianbb84
/etc/hosts:

Kod: Zaznacz cały

127.0.0.1       localhost
127.0.0.1       debianbodzio83.candcs   debianbodzio83
192.168.1.106   debianbodzio83.candcs   debianbodzio83

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
/etc/network/interfaces:

Kod: Zaznacz cały

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

source /etc/network/interfaces.d/*

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet static
        address 192.168.1.106
        netmask 255.255.255.0
        network 192.168.1.0
        broadcast 192.168.1.255
        gateway 192.168.1.244
        # dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
        dns-nameservers 192.168.1.244 195.187.244.8 193.59.201.24
        dns-search CANDCS










Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Smb4K - debian 8.3 KDE nie pokazuje komputerów w grupach roboczych

Post autor: lizard »

Jak nie masz serwera DNS, który rozwiązuje nazwy węzłów w sieci lokalnej ani nie dopisałaś ich do /etc/hosts, to nie spodziewaj się, że ping będzie działać po nazwe. Nazwy NetBIOS w protokole SMB nie mają nic wspólnego z DNS-em.

Poza tym, Twoje pytanie nie dotyczy tematu wątku.
goska_23
Beginner
Posty: 277
Rejestracja: 04 września 2007, 13:40
Lokalizacja: Katowice

Re: Smb4K - debian 8.3 KDE nie pokazuje komputerów w grupach roboczych

Post autor: goska_23 »

Szukam przyczyny, że smb4k nie pokazuje komputerów w grupach roboczych.

Teraz zrobiłam kilka "małpich ruchów":
-zmieniłam nazwę grupy roboczej na CCSERVER w /etc/network/interfaces oraz w /etc/hosts
- zrestartowałam network managera oraz sambę, dałam 2x smbtree:

Kod: Zaznacz cały

root@debianbodzio83:/mnt601# /etc/init.d/network-manager restart
[ ok ] Restarting network-manager (via systemctl): network-manager.service.
root@debianbodzio83:/mnt601# /etc/init.d/samba restart          
[ ok ] Restarting nmbd (via systemctl): nmbd.service.
[ ok ] Restarting smbd (via systemctl): smbd.service.
[ ok ] Restarting samba-ad-dc (via systemctl): samba-ad-dc.service.
root@debianbodzio83:/mnt601# /etc/init.d/network-manager restart
[ ok ] Restarting network-manager (via systemctl): network-manager.service.
root@debianbodzio83:/mnt601# smbtree
Enter root's password: 
CCDEBIANY
        \\DEBIANBODZIO83                Samba Server 4.2.10-Debian
                \\DEBIANBODZIO83\IPC$                   IPC Service (Samba Server 4.2.10-Debian)
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dysk2T         Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dyskSYS        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- anonymous z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- user_katowicecc - z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC - program CLEAR        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-allusers -- z_logowaniem       All Users - Wszyscy userzy po zalogowaniu
root@debianbodzio83:/mnt601# mc
No protocol specified

root@debianbodzio83:/mnt601# smbtree
Enter root's password: 
CCDEBIANY
        \\DEBIANBODZIO83                Samba Server 4.2.10-Debian
                \\DEBIANBODZIO83\IPC$                   IPC Service (Samba Server 4.2.10-Debian)
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dysk2T         Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dyskSYS        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- anonymous z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- user_katowicecc - z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC - program CLEAR        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-allusers -- z_logowaniem       All Users - Wszyscy userzy po zalogowaniu
CANDC
root@debianbodzio83:/mnt601# /etc/init.d/samba restart          
[ ok ] Restarting nmbd (via systemctl): nmbd.service.
[ ok ] Restarting smbd (via systemctl): smbd.service.
[ ok ] Restarting samba-ad-dc (via systemctl): samba-ad-dc.service.
- poprawiłam w /etc/samba/smb.conf grupę roboczą również na: CCSERVER

-zrestartowałam sambę, smbtree, zrestartowałam network managera, smbtree - efekt jak poniżej (oraz w SMB4K już widoczne komputery w grupie CCKOMPY i CANDC (candc to główna grupa w której jest najwięcej komputerów))

Kod: Zaznacz cały

root@debianbodzio83:/mnt601# smbtree
Enter root's password: 
CCSERWERY
        \\DEBIANBACKUP84                Samba Server 4.2.10-Debian
                \\DEBIANBACKUP84\IPC$                   IPC Service (Samba Server 4.2.10-Debian)
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2-dysk2T        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2-dyskSYS       Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2--także_ftp -- anonymous z internetu!  Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2--także_ftp -- user_katowicecc z internetu!    Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2 - program CLEAR       Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBACKUP84\sambaCC2-allusers -- z_logowaniem      All Users - Wszyscy userzy po zalogowaniu
CCSERVER
        \\DEBIANBODZIO83                Samba Server 4.2.10-Debian
                \\DEBIANBODZIO83\IPC$                   IPC Service (Samba Server 4.2.10-Debian)
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dysk2T         Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-dyskSYS        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- anonymous z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC--także_ftp -- user_katowicecc - z internetu!   Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC - program CLEAR        Anonymous - Wszyscy userzy bez hasla !
                \\DEBIANBODZIO83\sambaCC-allusers -- z_logowaniem       All Users - Wszyscy userzy po zalogowaniu
CCKOMPY
        \\SERWER-MYOFFICE               SERWER-MYOFFICE
                \\SERWER-MYOFFICE\Backup-prmaster
                \\SERWER-MYOFFICE\temp           
                \\SERWER-MYOFFICE\Repository     
                \\SERWER-MYOFFICE\PRmaster       
                \\SERWER-MYOFFICE\Projects       
                \\SERWER-MYOFFICE\CLeAR-save     
                \\SERWER-MYOFFICE\IPC$                  Zdalne wywołanie IPC 
        \\KS-DELL-KOMP   
NTLMSSP packet check failed due to short signature (0 bytes)!
NTLMSSP NTLM2 packet check failed due to invalid signature!
CANDC
NTLMSSP NTLM2 packet check failed due to invalid signature!
        \\XSERWER-G6K1OPC
NTLMSSP packet check failed due to short signature (0 bytes)!
NTLMSSP NTLM2 packet check failed due to invalid signature!
        \\JAREK-PC       
        \\CS2K           
NTLMSSP NTLM2 packet check failed due to invalid signature!
                \\CS2K\mf             
                \\CS2K\L$               Domyślny udział
                \\CS2K\I              
                \\CS2K\bw             
                \\CS2K\C$               Domyślny udział
                \\CS2K\ADMIN$           Zdalna administracja
                \\CS2K\ks             
                \\CS2K\F$               Domyślny udział
                \\CS2K\DrWatson       
                \\CS2K\gg             
                \\CS2K\L                C166
                \\CS2K\C_Cs2k         
                \\CS2K\mb             
                \\CS2K\psp            
                \\CS2K\rs             
                \\CS2K\ps             
                \\CS2K\Tłumaczenia   
                \\CS2K\zz             
                \\CS2K\I$               Domyślny udział
                \\CS2K\Repozytorium   
                \\CS2K\ARCHI9000      
                \\CS2K\IPC$             Zdalne IPC
                \\CS2K\jd             
                \\CS2K\wb             
                \\CS2K\du             
        \\ARCHI-PC       
root@debianbodzio83:/mnt601# 
                                  
To mi w sumie wystarczy, bardziej chodzi o tę grupę CANDC, która wcześniej znikała jak w nią klikałam, żeby zobaczyć komputery w tej grupie.
W tej grupie jest więcej komputerów ale teraz jest noc i inne komputery w grupie CANDC nie są włączone.
Podgląd na tę grupę CANDC jest dla mnie ważny.

Chciałabym opisać ten problem z "małpimi ruchami" bo to jest w ogóle większy problem w tej sieci LAN.
Oprócz tych 2 debianów są komputery z windowsami: win7, win10, kilka vista, może jest jeszcze jakiś xp i jeden jest windows2000.

Na tych komputerach z windowsami od czasu do czasu występuje problem, że na części komputerów nie są widoczne wszystkie włączone komputery - trzydzieścikilka tylko mniej np. osiem tego rzędu wielkość.
Wtedy wykonuję taki "małpi ruch", że na jakimś komputerze na którym widzi np. te osiem komputerów zamiast trzydziestukilku zmieniam mu grupę roboczą np. z CANDC na CCKOMPY (stąd te 2 grupy robocze się wzięły) i restartuję tego kompa - po restarcie ten komp widzi już normalnie trzydzieścikilka komputerów i sytuacja na pozostałych komputerach w LAN które nie widziały wszystkich trzydziestukilku komputerów też wraca do normy.

Potrafię powiedzieć/wyjaśnić tyle że coś w sieci LAN się nie odświeża i sytuacja wraca do normy jak się wymusza odświeżanie poprzez zmianę grupy jednego komputera na którym jest problem.

Problem, że część komputerów w sieci LAN widzi tylka kilka komputerów zdarza się najczęściej wtedy kiedy ktoś zainstaluje windowsa na nowym komputerze lub reinstaluje tego windowsa.
Najczęściej pomaga też wtedy właśnie zmiana grupy roboczej tego nowo zainstalowanego komputera z windowsem aczkolwiek dostrzegam, że grupa robocza była przecież "przed chwilą" przypisana przy instalacji windowsa.

Ja podchodzę to tego praktycznie i zmieniam te grupy jak coś się dzieje, nie ma na to specjalnie warunków żeby w jakiś nieprzeszkadzający sposób innym użytkownikom, może poszukać komputera który może jest "winien" temu zjawisku.

Może ktoś z większą nadbudową teoretyczną i też praktyką będzie miał jakiś pomysł co może być przyczyną problemu i jak temu lepiej zaradzić. To nie jest pilne.
ODPOWIEDZ