wybór router+switch+wifi

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
cooleq
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 18 czerwca 2010, 13:47
Lokalizacja: Wrocław

wybór router+switch+wifi

Post autor: cooleq »

Witam,
muszę zainstalować sieć w nowej lokalizacji i nie wiem jaki sprzęt wybrać.
Mam 22 stacje, 2 serwery, 2 drukarki, 1 centralke PBX
Wszystkie kable w szafie krosowej.

Chciałem podzielić sieć na 4 vlany.
1 stacje
2 serwery,drukarki
3 centralka PBX
4 WIFI

Pytanie moje głównie dotyczy routera. Jakie urządzenie zakupić, żeby obsługiwało vlan, było stosunkowo proste i niezawodne(do wifi będzie osobne urządzenie).
Bo switch myślałem o Cisco SG102-24 Compact 24-Port dla stacji i 8 portowy dla serwerów(tylko nie wiem jaki, z założenia serwery są mało istotne)

Dobrze żeby wszystko zmieściło się w ok 1500zł. Będę wdzięczny za porady tak jak dotyczące sprzętu jak i konfiguracji sieci jeśli moje założenie jest błędne.
sethiel
Junior Member
Posty: 762
Rejestracja: 28 stycznia 2008, 11:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sethiel »

Ja na router używam w takich miejscach:
- serwer z raid1 (np dell r210), jak ma być coś więcej np serwer plików to mocniejszy.
- stawiam esxi (wirtualizator)
- router na debianie (vlany obsługuje, wszystko obsługuje...) - który wrzucam zrzutem z innej maszynki
Za:
- kart sieciowych ma 4-8 w zalezności od potrzeb, agregacja tagowanie do wyboru do koloru
- można na tym samym fizycznym serwerze postawić inne rzeczy, np pocztę, serwer plików, active directory
- wsparcie/naprawa NBD (next bussines day)

>1500zł
Żart, chyba że te 22 stacje to jest sieć w bloku dla kolegów. Jak to dla firmy to trzeba ich uświadomić, że albo mają coś co działa albo co tydzień tam będziesz jechał, budżet x 10.
- 2x 24 porty switch (1000zł/szt) np taki: https://www.senetic.pl/product/JG924A
- wifi - od biedy ubiquiti - bo tani, ale niestety słaby ze względów konfiguracyjnych, vlan zarządzający musi być w tym samym vlanie co radius serwer - jak nie zależy na tym by były w innych to chyba cena/jakość nie znajdziesz lepszego
- serwer - około 6-7k

Switch który podałeś to niezarządzalny - więc o 802.1q zapomnij.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Router: mikrotik
Switch, np dlinkowy DES-3552 (fajnie się spisują)
sethiel
Junior Member
Posty: 762
Rejestracja: 28 stycznia 2008, 11:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sethiel »

On już jest chyba end-of-line. Ale faktycznie też dobre urządzenie - choć nie bez wad, jak miałem w stosie trzy takie (albo bardzo podobne) i jeden się zawiesił to zawiesił się cały stos. Dopiero restart wszystkich trzech je ożywił.

Druga wada - ale może to wada wszystkich producentów przełączników - telefoniczna pomoc techniczna DLINKA - tragedia.

Poza tym urządzenia pracowały w temperaturze 45-50 stopni i dawały radę (ponad pół roku), teraz mają klimę i tochę im lepiej.

Router - mikrotik - toś dał czadu. Ich jest bilion, w dodatku są też modułowe więc samemu można złożyć. Więc tak dość szeroko. Napisz model albo klocki do poukładania.
davdak
Posty: 7
Rejestracja: 02 lipca 2015, 13:52

Post autor: davdak »

HP 1920-24G Switch od strony funkcjonalnej wygląda wręcz genialnie
- routing w warstwie trzeciej to już w ogóle WOW za te pieniądze

Czy ktoś ma z tymi switchami doświadczenie, faktycznie zapewniają
taką funkcjonalność, jakie ewentualnie switche możecie polecić
przy założeniu że należy zapewnić klasyczną ochronę na poziomie
przełącznika tj. np. DHCP spoofing, loopback detection, ARP spoofing,
oczywiście VLAN-y w tym guest VLAN i routing w warstwie 3?
sethiel
Junior Member
Posty: 762
Rejestracja: 28 stycznia 2008, 11:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sethiel »

Menu webowe, wszystko oczywiście można przez cli - ale to dla "zboków" bo nie działa backspace :) .

Telefoniczne wsparcie techniczne także jest przebadziewne - szybciej i pewniej otworzyć manuala i z niego konfigurować.
hp4.PNG
hp4.PNG
hp4.PNG
hp4.PNG
hp4.PNG
Działają obecnie 5 lat z małymi przerwami na brak prądu. Było killkakrotnie z 40-50 stopni w pomieszczeniu - bo klima padła i dalej działają.
Czarów na tym nie robiłem - jedynie vlany, agregacje, niewiele więcej.
To co jest szybkie i proste to wyszukiwanie po MAC adresie. Wpisuje się kawałek MAC adresu - switch informuje na jakich portach się pojawiał. Inne przełączniki oczywiście też mają takie możliwości, ale HP ma to zrobione prosto i bez dupereli.
Załączniki
hp5.PNG
hp3.PNG
hp2.PNG
hp1.jpg
ODPOWIEDZ