Ralink 2500 problem z instalacj

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Post autor: Rady »

No niestety jeszcze z pod debiana nie pisze (stary dobry windows).

kernel-headers-2.6.8-12 jest już w najnowszej wersji.
rt2500-source jest już w najnowszej wersji.
build-essential jest już w najnowszej wersji.
kernel-kbuild-2.6-3 jest już w najnowszej wersji.

No i budowanie w module-assistant generuje te same błędy.

Gdy instaluje z paczki rt2500.orig.tar.gz według instrukcji tam zamieszczonej też to samo może to jakoś trzeba podedejść od strony tego błędu ? : /lib/modules/2.4.27-speakup/build/Rules.make: Nie ma takiego pliku ?? bo on mnie notorycznie prześladuje podczas instalacji.
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Rady nie wiem w takim razie, dziwnie mi to wygląda bo kernela masz w wersji 2.4.27 nagłówki w v. 2.6.8 a kernel-kbuild w v. 2.6-3 :) Nie wiem czy to tak ma być... ale skoro m-a sam to sobie tak poinstalował to nie wiem.
Moim zdaniem powinno pójść lepiej na Etchu i kernelu 2.6.

Jeżeli chcesz próbować ze źródłami spróbuj zassać je stąd:

---> klik! <---

Howto możesz wybrać tutaj:

---> klik! <---

No i może to Ci się jeszcze przyda:

---> klik! <---

Ostatecznie tylko google ;)

//edit

nawet widze że jest howto dla debiana ;) i nawet tym samym sposobem który Ci polecałem ;)
A tak w ogóle czytając to to widzę że:
The rt2500 driver source is contained in the rt2500-source package. This package is in the Debian repositories for the testing ("Etch") and unstable ("Sid") branches. It is not in the stable (3.1 aka "Sarge") repository.
I TUTAJ rzeczywiście tego niema tak że możliwe, że właśnie dlatego nie potrafisz odpalić tego na sarge'u (tym bardziej na jajku 2.4)

Chociaż dla Sarge'a też jest tam pakiet do zassania ale czy masz ten sam? oto jest pytanie :)
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Post autor: Rady »

Za 3h bede miał Etch'a ale nie lubie tak zostawiać nie załatwionej sprawy :) Jak znajde rozwiązanie dla Sarge stable to podam, z tego co sie zdążyłem dowiedzieć to na Sarge wersji testing chodzi. A takie pytanko moge zaktualizować jądro do 2.6 na Sarge ? jesli tak to może to rozwiąze problem :)

A może da sie jakoś wkompilować w jądro te sterowniki : rt2500-source_1.1.0+cvs20060620-3_all.deb ??
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Rady pisze:moge zaktualizować jądro do 2.6 na Sarge ?

Kod: Zaznacz cały

$ apt-cache search kernel-image
pokaże jakie masz wersje jajka. Wybierz sobie jedną i daj w zależności od tego co wybrałeś:

Kod: Zaznacz cały

# aptitude install kernel-image-2.6.8-X-XXX
czy tam z apt-get zamiast aptitude.. co wolisz.

Odpal go na nowym kernelu i próbuj ]A może da sie jakoś wkompilować w jądro te sterowniki : rt2500-source_1.1.0+cvs20060620-3_all.deb ??[/quote]

przy pomocy module-assistant'a właśnie (nazwijmy to) "wkompilowujesz" ;)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Rady pisze:to na Sarge wersji testing
Sarge, nie ma wersji testing, Sarge to dawna wersja stabilna Debiana, więc nawet nie ma po co ją odkopywać.

z pewnością da się odpalić Twoją karte na Sarge, ale będziesz musiał zainstalować część pakietów z Etcha (aktualnej wersji stabilnej), albo z Lennego (aktualnej wersji testowej), ale czy ma to sens, lepiej od razu zainstaluj Etcha, i nie trać czasu na mieszanie dystrybucji ;)




aloha
Rady
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 11:57

Post autor: Rady »

Mam już internet pod Debianem w prawdzie już nie używam Sarge tylko Etcha ale pod Sarge rozwiązałem problem i też miałem połączenie. Podaję rozwiązanie problemu:

WSZYSTKO ROBIMY ZALOGOWANI JAKO ROOT.

Wpierw sprawdzamy jaką wersje kernela mamy:

Kod: Zaznacz cały

uname -a
Jeśli mamy wersje jądra 2.6 to po kłopocie ściągamy paczki i instalujemy.

Jeśli mamy 2.4 to instalujemy 2.6:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install kernel-image-$(uname -r)
Gdy już mamy 2.6 wykonujemy następujące czynności:

instalujemy pakiety:

Kod: Zaznacz cały

module-assistant
linux-headers-$(uname -r)
linux-kbuild-2.6.XX
build-essential
W module-assistant wybieramy opcje PREPARE potem UPDATE wychodzimy z module-assistant.

Jeżeli nie mamy to ściągamy Qt z http://www.trolltech.com najlepiej paczkę: qt-x11-free-3.3.4.tar.gz i instalujemy (sposób instalacji jest super opisany w pliku install który zawiera paczka Qt).

Po zainstalowaniu Qt ściągamy pakiet odpowiadający modelowi naszej radiówki w moim przypadku Ralink 2500 a paczka: rt2500-cvs-daily.tar.

Zanim przejdziemy do instalacji paczki rt2500 powinniśmy zainstalować pakiety:

Kod: Zaznacz cały

wireless-tools
kwifimanager
wifi-radar
Dostępne pod stabilnym Sarge (jeśli nie mamy to ściągamy z sieci odpowiednie paczki).


Przejdźmy teraz do kompilacji paczek rt2500-cvs-daily.tar.

Rozpakowujemy tarem, pod Gnome rozpakuje manager kompresji. Pod konsolką polecenie:

Kod: Zaznacz cały

tar -zxvf rt2500-cvs-daily.tar.gz
Jak mamy rozpakowane pakiety przechodzimy do katalogu w którym się znajdują poleceniem cd rt2500-cvs-daily potem przechodzimy do katalogu podrzędnego cd Module.

Teraz kompilujemy moduły:

Kod: Zaznacz cały

make && make install
Po skompilowaniu jeśli mamy QT zainstalowane, przechodzimy do Untilitys i kompilujemy:

Kod: Zaznacz cały

qmake -o Makefile raconfig2500.pro
są to narzędzia naszej karty pod interface graficzny Linuksa (Gnome, Kde itd. ...)

Konfigurujemy kartę pod Gnome, KDE, itp. lub pod konsolką root’a za pomocą instrukcji:

Kod: Zaznacz cały

iwconfig
iwlist
dhcpcd 

iwlist ethX
iwconfig ethX 
dhcpcd ethX
Gdzie ethX jest oznaczeniem naszej karty, oznaczenie i info. o konfiguracji otrzymamy wpisując iwconfig lub iwlist bez parametrów.

Konfiguracja ustawień sieciowych: DNS do pliku /etc/resolv.conf oraz podanie adresu IP, netmask, rout'a.

To wszystko jeśli chodzi o kartę Ralink 2500 teraz sobie kulturalnie serwujemy po internecie.

Szczególne podziękowania dla el_carles za prowadzenie mnie w procesie rozwiązywania zagadnienia.
ODPOWIEDZ