Karta na chipsecie Atheros - Squeeze

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
pbx
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2009, 23:07

Karta na chipsecie Atheros - Squeeze

Post autor: pbx »

Witam. Mam mały problem. Szukam, szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi mianowicie mam kartę pcmcia wifi na chipsecie:

Kod: Zaznacz cały

atheros 06:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. Atheros AR5001X+ Wireless Network Adapter (rev 01)
Wszystko pięknie chodzi ale jest małe ale mianowicie, na Debianie bardzo wolno działa internet, pingi duże. Natomiast kiedy uruchomię płytę Ubuntu jako livecd to karta śmiga tak jak powinna i internet jest szybki. Taki jaki mi daje mój ISP. W czym tkwi problem, że na Debianie Squeeze chodzi internet jak krew z nosa natomiast na Ubuntu czy Windowsie śmiga jak burza?
blady_pirat
Posty: 16
Rejestracja: 18 stycznia 2007, 13:45
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: blady_pirat »

Wiesz może na jakim module chodzi Ci obecnie ta karta?

Kod: Zaznacz cały

lsmod | grep ath
domyślam się, że w sumie korzystasz ze standardowego modułu do jądra.
U mnie sprawa była nieco inna - bo w ogóle nie chciała mi sie łączyć - karta też na atherosie.
Pomogła kompilacja ze źródeł sterowników madwifi w najnowszej wersji.
Można je ściągnąć tutaj: madwifi
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Nie winiłbym sterownika karty, a podejrzewał raczej ustawienia netu pod Debianem.
Madwifi wg samych twórców, raczej już będzie zamierać, a rozwijać się powinno ath5k, które powinno też obsługiwać tę kartę.
pbx
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2009, 23:07

Post autor: pbx »

Teraz siedzę na Ubuntu live o to wyniki:

Kod: Zaznacz cały

ubuntu@ubuntu:~$ lsmod | grep ath
ath_rate_sample        19968  1 
ath_pci                99096  0 
wlan                  211952  4 wlan_scan_sta,ath_rate_sample,ath_pci
ath_hal               198864  3 ath_rate_sample,ath_pci
Aha ta mała ciekawostka, moja karta ma dwie diody, jedna PWR druga ACT. Zauważyłem, że pod Debianem świeci PWR i lekko, rzadko ACT natomiast pod Ubuntu teraz fajnie sobie migają PWR i ACT tak jakby bardziej karta była aktywna. Nie wiem czy to coś pomoże w rozwiązaniu problemu.
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

Pod Debianem korzystasz ze sterownika ath5k (sądząc po diodach, przynajmniej na ath5k u mnie świeci się tylko jedna), a w Ubuntu masz madwifi-ng. I tu jest chyba problem. Spróbuj zainstalować madwifi-ng. I zablokuj ładowanie ath5k.
pbx
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2009, 23:07

Post autor: pbx »

Chyba doszedłem, otóż zainstalowałem na próbę Ubuntu 8.10. Karta śmigała szybko aż cieszyło, gdy zrobiłem aktualizację do wersji 9.10 karta już wolniej chodziła. Zauważyłem wtedy, że nowe Ubuntu dodało sobie sterownik ath5 więc dałem go do ,,blacklist'' i dałem:

Kod: Zaznacz cały

modprobe ath_pci
oraz ,,ath_hal'' i karta znów elegancko śmigała. Wszystko ładnie tylko nie mogę teraz załadować sterownika ath_pci na Debianie robię według poradnika i lipa.

[Dodano: 2009-05-24, 13:41]
Udało mi się testing nie ma w repozytoriach madwifi więc dodałem z wersję niestabilną oraz stabilną i zainstalowałem dając

Kod: Zaznacz cały

ifconfig ath0 up
i oby dwie diody śmigają sprawdzam transfer i leci jak burza 900kb/s, jednak sterownik ath5 jest uszkodzony bo na nim chodziło kiepsko, a na sterowniki ath_pci leci jak burza.
marcinwa4
Posty: 12
Rejestracja: 03 listopada 2008, 09:05
Lokalizacja: okolice £añcuta

Post autor: marcinwa4 »

Witam.
Pozwolę sobie odświeżyć temat. U mnie jest na odwrót, zainstalowałem lennego po czystej instalacji internet przez wifi nie chodzi, więc zainstalowałem madwifi z poradnika na tym forum i co prawda jest internet, ale jak w temacie strasznie kiepski, pingi dziurawe i co chwila rozłancza. Chciałem załadować i spróbować moduł ath5k, ale gdzieś wyczytałem, że jajko w lennym nie obsługuję mojej karty, poza tym nie wiem jak włączyć moduł ath5k.
System lenny z aktualizacjami, kernel 2.6.26-2-686 karta wifi atherosa 5006eg
marcin@notebook:~$ lsmod | grep ath
ath_rate_sample 11008 1
ath_pci 202072 0
wlan 193104 6 wlan_tkip,wlan_ccmp,wlan_scan_sta,ath_rate_sample,ath_pci
ath_hal 300672 3 ath_rate_sample,ath_pci
ODPOWIEDZ