[+] Konfiguracja dhcp dla linksys wireless-g

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
Pruzio
Posty: 8
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 20:03

[+] Konfiguracja dhcp dla linksys wireless-g

Post autor: Pruzio »

Witam.

Podczas instalacji debian-testing-i386-netinst.iso opuściłem punkt konfiguracji sieci bo nie wiedziałem jak to zrobić. Teraz troszkę tu czytam o tym i widzę że plik konfiguracyjny znajduje się w /etc/dhcp.conf więc wpisuję nano /etc/dhcp.conf i otwiera mi się pusty plik. Muszę od nowa uzupełnić ten plik? Jest jakiś szablon według, którego mogę to uzupełnić? Jakiś prosty poradnik jak to zrobić? (jestem nowy więc błagam o wyrozumiałość bo nawet nie wiem co dokładnie czego szukam :D )
Dziękuję za każdą pomocną odpowiedź.

Pozdrawiam
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

http://dug.net.pl/texty/ethernet.php

tam masz opisaną konfigurację sieci, a i w złym pliku szukasz, ale pod tym linkiem masz info w jakim pliku masz szukać.


PS.
oczywiście jako sieć rozumiesz połączenie poprzez ethernet ?


aloha
Pruzio
Posty: 8
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 20:03

Post autor: Pruzio »

Dziękuję, troche mi to pomogło ale jak uzupełniam /etc/network/interfaces wzorujacsię na "ipconfig /all" na moim 2 komputerze (głównym) to wyskakuje mi takie coś ;-) :
Obrazek

Więc odwzorowywując:

Kod: Zaznacz cały

auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet static
       address 182.168.1.6
       netmask 255.255.255.0
       gateway 192.168.1.1
PS: Jeśli to ułatwi sprawę to na tym 2 kompie mam zainstalowanego Arch linuxa z poprawnie skonfigurowaną siecią :)
PS2: aha, i sprawdzam czy mam internet wpisując "ping google.pl" lub "ping www.google.pl" (nie wiem które jest poprawne :D ) i po wpisaniu tego wyskakuje mi "unknown host" czy cos w tym stylu.
Pozdrawiam
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Nie wiem jak to jest bo nie mam dhcp jednak zawsze myślałem że wówczas adres ip przydzielany jest automatycznie... Ty ustawiłeś stałe IP (iface eth0 inet static)...

nawet na stronce podanej przez velmafie jest:
Nasz komputer pracuje w sieci lokalnej, a dostawca ma server DHCP ktory nam automatycznie przydziela adres (my nic nie wpisujemy), nasz plik /etc/network/interfaces bedzie wygladal tak

Kod: Zaznacz cały

auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet dhcp
i tak czasami server moze nie przydzielic nam adresu po DHCP bo np mielismy odpiety kabel sieciowy, aby go poprosic o przydzial adresu piszemy polecenie

Kod: Zaznacz cały

dhclient eth0
a może ja się mylę?
Pruzio pisze:i sprawdzam czy mam internet wpisując "ping google.pl" lub "ping www.google.pl" (nie wiem które jest poprawne :D ) i po wpisaniu tego wyskakuje mi "unknown host" czy cos w tym stylu.

Kod: Zaznacz cały

$ ping [url]www.google.pl[/url]
żeby pingować sieć na zewnątrz trzeba mieć dns'y... (chociaż nie wiem jak to jest w przypadku dhcp)
dlatego może spróbuj pingować coś po lanie..
Pruzio
Posty: 8
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 20:03

Post autor: Pruzio »

Nagle doznalem olsnienia :) Po pierwsze rozkrecilem kompa i gapilem sie chwile :D I zobaczylem ze w karcie sieciowej nie swieci sie zadna dioda mimo ze kabelek jest wlozony ! Wiec wymieniam kabelek na pierwszy ktory mam pod reka i dioda swieci. Wiec wpisuje dhclient eth0 a to mi wywala ze mam wywalic dhclient.pid czy cos w tym stylu wiec wywalam wpisuje ping http://www.google.pl i dziala :D
Dziekuje wszystkim osoba wypowiadajacym sie w tym temacie (nie mam polskich znakow bo pisze z Archa w ktorym nie umiem ich skonfigurowac xD)
ODPOWIEDZ