[+] Xserver oraz polecenia z uprawnieniami root

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
meliorus
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 20 maja 2008, 07:41

[+] Xserver oraz polecenia z uprawnieniami root

Post autor: meliorus »

Witam!
Chciałem przed chwilą wykonać komendę na terminalu oczywiście jako root:

Kod: Zaznacz cały

gedit /etc/apt/source.list
I niestety wyświetliło mi taki o to błąd:

Kod: Zaznacz cały

 debian:/home/meliorus# gedit /etc/apt/source.list
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
Niestety nie wiem jak to naprawić?
Przy prawie każdej prawie operacji mi takie coś wyświetla?

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Użyj tekstowego edytora np. nano.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

meliorus pisze:Niestety nie wiem jak to naprawić ://
Przy prawie każdej prawie operacji mi takie coś wywala :(
Jest to związane z polityką bezpieczeństwa Debiana. Nienaruszając jej użyj albo np. nano w konsoli, albo - jeśli chcesz używać gedita, to użyj

Kod: Zaznacz cały

gksu gedit
Możesz też zainstalować programik sux, który po wywołaniu i podaniu hasła roota następnie wywołasz program graficzny z konsoli.
meliorus
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 20 maja 2008, 07:41

Post autor: meliorus »

Właśnie tak zrobiłem. Ale tak sie zastanawiam jak np. edytować taki plik Konquerorem?
Bo jakbym nie miał użytkownika z root to wtedy bym wpisał

Kod: Zaznacz cały

sudo konqueror
i po kłopocie, a tak to nie wiem jaka komendą i w ogóle czy się da nadać przywileje admina jakiemuś programowi?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Po polsku, proszę ;)
Jeśli jesteś w środowisku graficznym, to najwygodniej używać nakładek na su bądź sudo, które są dla nich dostępne (w KDE, to odpowiednio kdesu i kdesudo, w GNOME to gksu i gksudo; jeśli nie masz, to zainstaluj sobie). Wówczas wywołujesz dowolny program, który chcesz uruchomić z uprawnieniami admina poprzez np. w KDE: "Wykonaj polecenie" z KWina i wpisanie

Kod: Zaznacz cały

kdseu nazwa_programu
W GNOME pewnie też jakoś to jest, ale nie używam na co dzień i nie pamiętam. Konquerora masz wstępnie nawet w KDE skonfigurowanego do użycia z uprawnieniami admina; nie trzeba nic kombinować. Jeśli jesteś w konsoli, czy po prostu w trybie tekstowym, zdecydowanie lepiej, chyba, korzystać z programów konsolowych/tekstowych i stosować sudo, bądź su.

Nie jestem pewny, ale w Debianie, w przeciwieństwie do np. *buntu nie istnieje możliwość, by nie istniał użytkownik root. Sudo służy zaś do przydzielenia uprawnień admina dla zwykłego użytkownika. Nie słyszałem natomiast by móc przydzielić uprawnienia admina (czyli osoby) jakiemuś programowi (czyli rzeczy).
I tak przy okazji, jeśli wpisałbyś SUDO to system stwierdziłby, że nie ma takiego programu ;)
winnetou

Post autor: winnetou »

Dziękuję...
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /usr/bin/gedit
Otwiera się gedit z uprawnieniami root.
Z poziomu otwartego tak programu możemy otworzyć do edycji każdy plik wymagający uprawnień administratora.

Więcej w:

Kod: Zaznacz cały

 man su-to-root
Możemy otworzyć każdy program w każdym środowisku graficznym z uprawnieniami root i bez instalacji i kombinowania.

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /usr/bin/konqueror
też działa.
benterenten
Posty: 25
Rejestracja: 17 marca 2008, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: benterenten »

a nie prosciej to zrobic prze midnight commander?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

benterenten pisze:a nie prosciej to zrobic prze midnight commander?
Do edycji plików jest to wystarczające. Jednak czasami jest potrzeba uruchomienia jakiegoś programu z prawami roota.
meliorus
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 20 maja 2008, 07:41

Post autor: meliorus »

fnmirk pisze:Wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /usr/bin/gedit
Otwiera się gedit z uprawnieniami root.
Z poziomu otwartego tak programu możemy otworzyć do edycji każdy plik wymagający uprawnień administratora.

Więcej w:

Kod: Zaznacz cały

 man su-to-root
Możemy otworzyć każdy program w każdym środowisku graficznym z uprawnieniami root i bez instalacji i kombinowania.

Kod: Zaznacz cały

su-to-root -c /usr/bin/konqueror
też działa.
No właśnie o to mi własnie chodzilo :) Bo pierwszy raz teraz pracuje na tym ze mam haslo na rota bo tak to zawsze sudo miałem :) )
Tak wiec wielkie dzieki :mrgreen:
Co do programu MC owszem jest on fajny i fajnie sie nim wszystko robi, ale jak mam do edycji plik gdzie jest baaardzo dużo wywalania i wklejania to raczej tym programem się nie zrobi bo to będzie trwać o wiele dłużej :/
ODPOWIEDZ