Problemy poczatkujacego

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
ObiWan
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 23:34
Lokalizacja: Wroc³aw

Problemy poczatkujacego

Post autor: ObiWan »

Witam, postanowilem po kilku latach przerzucic sie z Windows na Linuksa (Debiana).

I teraz mam pytania:
  1. Jak zainstalowac COKOLWIEK? Wszedzie pisza wpisz tar zxvf nazwa_pliku.tar.gz etc. (jezeli mam ten pliczek) ale gdzie mam to wpisac?
  2. Jezeli wpisuje w terminalu od roota to wyskakuje ze nie ma takiego pliku.
  3. Wpisalem apt-get install mozilla firefox, zainstalowalo sie - i teraz moje dobre pytanie - gdzie to politycznie jest?
  4. Zauwazylem ze w katalogu Komputer znajduje sie tylko partycja systemowa, cdrom i cos tam jeszcze? Gdzie moja partycja? Czy Folder Domowy to moj dysk /home?
  5. Jakie polecicie srodowisko graficzne dla 256ram 367mhz geforce2
  6. Czy powinienem zmienic cos jeszcze po instalacji (z systemowych) czy zostawic?
Blagam o wytlumaczenie jak dla dziecka, bo dzisiaj instalowalem juz 4 systemy, w kazdym blad, piatym byl Debian i zainstalowal sie... Wreszcie!
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

ad 1) masz kilka możliwości:
a)

Kod: Zaznacz cały

#apt-get install COKOLWIEK (jako root)
ale nie zawsze wiesz jak to cokolwiek się nazywa, czy jest w repo itp., możesz tego szukać przez apt-search ale na stronie głównej forum masz taki temat na czerwono, w nim link do podręcznika. Jeśli nie chcesz tyle czytać to polecam łatwiejszą metodę:
b) w konsoli

Kod: Zaznacz cały

 # aptitude 
otworzy Ci się fajny przejrzysty manager, jeśli szukasz konkretnego pakietu daj z klawiatury znak "/" i wpisujesz nazwę, potem enter. By zainstalować znak plus, a potem "g" z klawiatury. Reszte znajdziesz w pomocy.
Jeśli w jakimś how-to masz polecenie

Kod: Zaznacz cały

apt-get install cośtam
to zamieniasz je na

Kod: Zaznacz cały

aptitude install cośtam 
nie warto mieszać apt i aptitude dlatego zmień sposób instalacji na prostsze aptitude.
c) ten plik z tar xzf to zapewne java bądź flash ;-)
Najpierw sobie to ściągasz, (np przez mozillę), potem znajdujesz ten pliczek. Jeśli nie radzisz sobie z konsolą, to

Kod: Zaznacz cały

 aptitude install mc 
w nim masz wsio jasno pokazane, coś a'la Norton Commander czy Total Commander, nawet te same klawisze. Jeśli sciągasz przez przeglądarkę to najprawdopodobniej pliki, które ściągasz możesz mieć w jednym z 3 miejsc:
- /home/nazwa_użytkownika (tego, który uruchomił przeglądarkę)
- /home/użytkownik/Desktop
- /home/użytkownik/Desktop/Pobrania
jak żadne z powyższych poszukaj katalogu Downloads.
ad 2) powyżej juz masz wyjaśnienie jak znaleźć pliczek, tylko nie loguj się jako root, do miejsca, gdzie jest Twój pliczek idziesz w terminalu jako zwykły user. Jak już jesteś, gdzie chcesz

Kod: Zaznacz cały

 su 
robisz co masz zrobić, jako root a potem

Kod: Zaznacz cały

 exit 
ad 3) niepolitycznie - firefox jest w /usr link, który uruchamia jest w /usr/bin a jak chcesz podpiąć jawę i flasha to chodzi Ci o /usr/lib - tylko, że w debianie firefox nazywa się iceweasel (wchodzisz do /usr/lib/iceweasel) a jak tylko chcesz odpalić - to jest w którymś menu, albo szybciej: pierwsze lepsze okno terminala w X'ach i wpisujesz iceweasel [enter]
ad4) w katalogu komputer znajduje się tylko partycja systemowa, bo cała reszta jest do niej podpięta (wygląda jak katalogi, lub pliki na tej partycji) Twoja partycja /home tak samo - wygląda jak podkatalog.
ad5) Polecimy Ci jedno wywołamy flame - powinno Ci chodzić IceWm, lub wm2 jednak jeśli jesteś początkujący zacznij lepiej od XFCE, z czasem sam popróbujesz i zdecydujesz. Najbliższe Windowsom będzie KDE, ale jakby się wieszało, czy coś to nie warto się mordować.
ad6) to już długi temat, lepiej sięgnij do podręcznika Kaki albo do debianreference (linki masz w 1 temacie na głównej)

btw. przypomnij sobie windowsowe cmd.exe - jest tylko kilka różnic np dir to ls. Za to w terminalu masz potężne polecenia: help komenda i info komenda (lub info pojęcie)
ObiWan
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 23:34
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: ObiWan »

Aha, to teraz napisze inaczej.
Ściągnąłem z internetu np. pliczek firefox.tar.gz, nie ruszam go, otwieram terminal roota i wpisuję:

Kod: Zaznacz cały

tar xzvf firefox.tar.gz
I wyświetla mi się napis, że nie ma takiego pliku.

Gdzie znajdują się zainstalowane aplikacje bo wpisałem:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install k3d
i nie wiem jak to uruchomić.
PhockouS

Post autor: PhockouS »

Musisz przejść do katalogu z tym plikiem.

Instalacja fierfoksa w Debianie mija się z celem, gdyż jest iceweasel.

Aplikacje masz w menu lub możesz uruchamiać je z terminala.

Polecam na początek poczytać o Linuksie, bo widać, że słabo u Ciebie z elementarną wiedzą tego systemu.
ObiWan
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 23:34
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: ObiWan »

Jakoś sobie na razie radzę, jeszcze ostatnie pytania.

Czytałem jeden poradnik, wszędzie jest napisane tylko: wpisz to i to (jedyne co się domyśliłem to, że w terminalu).
Jak uruchomić aplikację z terminala?

Ten firefox to był tylko przykład, wytłumaczy ktoś?

I jak usunąć zainstalowane programy bo dużo niepotrzebnych mam. Odinstalować muszę, a nie wiem jak? Nie ma czegoś takiego jak dodaj/usuń programy (Windows)?
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Jak uruchomić program z terminala? Uruchom terminal iwpisz: ale póki program działa nie wyłączaj terminla
Ponadto szukaj w Menu

Kod: Zaznacz cały

man aptitude
i wszystko jasne
ObiWan
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 23:34
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: ObiWan »

Dobrze, teraz mam pytanie jak usunąć KDE gdy wpisuję:

Kod: Zaznacz cały

aptitude remove kde
to informuje, że usunie 20MB danych (a ściągało się dużo więcej).
Więc, jak usunąć cale KDE bo chcę xfce zainstalować?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

ObiWan --- obawiam się, że przynajmniej od przejrzenia dokumentacji z interesującymi Cię zagadnieniami, to się nie obejdzie.
Zajrzyj w wolnym czasie pod te adresy:
>>Dokumentacja Debiana<<
>>Całkowite podstawy Debiana<<
>>Wersja do wydruku<<
Nie musisz tego czytać od przysłowiowej ,,od deski do deski''. Przejrzyj tylko to co aktualnie stanowi Twój problem.
Wiele odpowiedzi jest dostępna w Twoim komputerze.
Wydaj tylko odpowiednie polecenie w terminalu/konsoli.
Ogólnie o pomocy:

Kod: Zaznacz cały

man man
Bardziej szczegółowo:

Kod: Zaznacz cały

man nazwa programu/polecenia
Np.:

Kod: Zaznacz cały

man tar
man gzip
man aptitude
man apt
Możesz też doraźnie korzystać z pomocy podręcznej:

Kod: Zaznacz cały

apt-get -h
lub

Kod: Zaznacz cały

apt-get --help
Sprawdź działanie tych poleceń.
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

http://kaka.ovh.org/poradnik-debiana/handbook/

A jak nie masz tyle czasu dodaj/usuń programy = #aptitude (w terminalu)
najpierw walisz przycisk "]" aż przestanie maleć lista, a potem masz ładnie pogrupowane. 1 pozycja listy nowe pakiety, druga do uaktualnienia, trzecia zainstalowane pakiety, później zadania (co do czego służy). Rozwijasz pozycję z listy "[" zwijasz "]"

ewentualnie synaptic ale odradzam.

czemu nie może Ci znaleźć pliku: 3 przyczyny: pierwsza to ta, że nie jesteś w katalogu, gdzie masz ten plik,
2 że nie masz tara/gunzipa czy czegoś jeszcze (wątpliwe, ale jeśli, to sprawdzisz sobie to w aptitude)
i 3
wpisuje tar xzvf firefox.tar.gz
a próbowałeś tak:
tar -xzvf firefox.tar.gz
jak nie dałeś myślnika to po pierwsze tar nie wiedział czego od niego chcesz, a po wtóre myślał że to coś ma zrobić na pliku xzvf. Stąd komunikat błędu.

Jak usunąć całe KDE - "całe" KDE to pakiet kde i jego zależności (takie dll bez których nie pociągnie ani kde ani kilka innych programów)

Kod: Zaznacz cały

aptitude purge
usunie Ci KDE i te zależności, które może. Identycznie danie "-" w okienku aptitude na programie, który chcesz usunąć. Więcej znajdziesz w temacie aptitude vs apt (tam też masz wyjaśnione dlaczego nie usuwa Ci całości)
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... c&start=15

B.T.W Aby zainstalować XFCE nie musisz usuwać KDE, jak dociągniesz inne środowisko graficzne, to po resecie kompa możesz sobie wybrać do którego się logujesz.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Dominik pisze:ewentualnie synaptic ale odradzam.
Jak coś odradzasz to uzasadnij --- dlaczego. Czy tylko powielasz pewien stereotyp.

W sytuacji początkującego użytkownika (i nie tylko) korzystanie z synaptica przy skonfigurowanym i działającym systemie graficznym wcale nie jest błędem czy dyshonorem. Synaptic pozwala, w graficzny sposób zorientować się w bogactwie dostępnego oprogramowania. Naprawdę ObiWan, warto zainstalować synaptica, który przybliży Ci Debiana.

Kod: Zaznacz cały

apt-get install synaptic
Zainstaluj sobie jeszcze jeden program do poruszania się w środowisku tekstowym:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install mc
Opis masz tu >>mc<<

Edycja:
Osobiście też używam synaptica --- zapomniałem nadmienić.
ODPOWIEDZ