Ubudsl - czy dzia

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
syaoranv

Ubudsl - czy działa pod Debianem?

Post autor: syaoranv »

Witam.

Do tej pory miałem jedynie styczność z Ubuntu jeżeli chodzi o Linuksy. Jednak po czasie stwierdziłem, że działa on zbyt dobrze, jak coś zepsuje to samo się naprawia, wszystko da się wyklikać :mrgreen:

Szukam czegoś trudniejszego. Pomyślałem o powrocie do Debiana, bo na nim wzorowany jest Ubuntu, toteż będę miał małe ułatwienia na starcie. Chcę lepiej poznać konsolę, lepiej poznać Linuksa. Ubuntu jest już w takim stanie, że nawet newbie zmusi go do optymalnej pracy szybko. Chcę systemu, który zmusi mnie do większej znajomości Linuksa.

Na początek mam jednak pytanie. Mam bodajże Lennego gdzieś na CD i czy po jego zainstalowaniu na dysku będę mógł zainstalować bezproblemowo aplikację Ubudsl (aplikacja do łączenie się z internetem neo/NET24 itp). Paczka jest przygotowana w .deb . Nie będzie żadnych problemów z zainstalowaniem jej, abym mógł uzyskać dostęp do sieci?

Potem nauka pójdzie gładko, mam nadzieję 8-)

PS http://ubudsl.ubuntu.pl
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

syaoranv pisze:Szukam czegoś trudniejszego.
...
Na początek mam jednak pytanie. Mam bodajże Lennego gdzieś na CD i czy po jego zainstalowaniu na dysku będę mógł zainstalować bezproblemowo aplikację Ubudsl (aplikacja do łączenie się z internetem neo/NET24 itp).
Szukasz wyzwań, to jest pierwsze.
Więcej szukaj na tym forum, jest kilka tematów o Neostradzie i mają z tym związek.
syaoranv

Post autor: syaoranv »

Rozumiem :-P

Jeszcze jedno? Na świeżo zainstalowanym Debianie będę mógł od razu instalować paczki .deb?
Czy będzie to wyglądać jak w Ubuntu - dwuklik na paczkę i instaluj?
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

syaoranv pisze:Na świeżo zainstalowanym Debianie będę mógł od razu instalować paczki .deb?
Tak, będziesz mógł.

np. tak

Kod: Zaznacz cały

dpkg -i <sciezka_do_paczki_deb>
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

syaoranv pisze:Jeszcze jedno? Na świeżo zainstalowanym Debianie będę mógł od razu instalować paczki .deb?
Czy będzie to wyglądać jak w Ubuntu - dwuklik na paczkę i instaluj?
Jak doinstalujesz

Kod: Zaznacz cały

gdebi
to bedziesz mial jak na Ubuntu. No ale tak to bracie konsoli raczej nie poznasz ;)
A Ubudsl powinno dzialac. Choc tez dla wprawki mozesz sprobowac instalacji netu przez pliki konfiguracyjne. (Przynajmniej zobaczysz co mniej wiecej robi automatycznie Ubudsl)
syaoranv

Post autor: syaoranv »

Uhh .. ok. Jutro stawiam Debiana ... to znaczy dzisiaj - za jakieś 9-10h :-> . Tylko muszę zachować sobie xorg.conf własnej edycji z Ubuntu, bo nie wiadomo czemu Debian ma jakieś problemy z wyświetlaniem obrazu, dopóki nie podmienie działającego w 100% xorga.
No ale tak to bracie konsoli raczej nie poznasz ;)
Spokojnie, pierwsze co chcę mieć to system z połączeniem od internetu, nie będę się rzucać od razu na głęboką wodę.

Powoli, powoli bo się ... :-D
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Debian ma jakieś problemy z wyświetlaniem obrazu...
Nie przesadzasz?
syaoranv

Post autor: syaoranv »

fnmirk pisze:
Debian ma jakieś problemy z wyświetlaniem obrazu...
Nie przesadzasz?
Nie chodzi mi o to, że są problemy z ogólnym wyświetlaniem obrazu, lecz u mnie po zainstalowaniu debka jest problem, ponieważ obraz jest czarny, dpkg-reconigure xserver-xorg też nie pomagało.

tutaj jest wątek z moim problemem, który miałem
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Ja też coś takiego przerabiałem i dzisiaj się z tego śmieję, bo jest to dla mnie proste. Mimo, że jeszcze bardzo dużo nie wiem na temat systemu. Ja się dowiedziałem dlaczego nie potrafiłem skonfigurować swojej karty graficznej (wykorzystywałem do tego Knoppiksa). Ty, jak widzę po datach twoich tematów, już raz się poddałeś --- mam nadzieję i życzę Ci tego, że teraz wytrwasz.
Pobierz sobie nowszą wersję obrazu dystrybucji, wiele poprzednio występujących problemów jest rozwiązana (zawsze mogą pojawić się nowe --- wtedy pisz na forum).

Powodzenia.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

syaoranv, zobaczysz po instalacji, od tamtego czasu to sie przewinely ze 2-3 aktualizacje xorga w repozytorium.
Moze wtedy cos bylo nie tak, a teraz odpali bez wiekszych problemow.
ODPOWIEDZ